Kolay Örgüler

2021 Yılı Tığ İşi Çeyizlik Oya Modelleri

2021 Yılı Tığ İşi Çeyizlik Oya Modelleri

Tığ İşi Çeyizlik Oya Modelleri

El emeği göz nuru ürünler her zaman ve her daim çeyizliklerin vazgeçilmez parçalarındandır. İlmek ilmek işlenen oyaların yeri ise ayrıdır. Bir anlamda geçmişimizden günümüze miras kalan oyalarla yapılan ürünler çeyiz sandıklarının olmazsa olmazı olarak kendilerine ayrı bir yer edinmiştirler. Ayrıca hemen her evde hobi olarak da yapılan el işleri kişilerin boş zamanlarını değerlendirebilecekleri bir aktivite olarak da önerilmektedir. 2021 yılı tığ işi çeyizlik oya modelleri arasında yer alan oyalar, havlu, masa örtüsü, yatak örtüsü ve daha pek çok ürüne ayrı bir güzellik ve hava katmaktadır.

En Çok Tercih Edilen Modeller

2021 yılı tığ işi çeyizlik oya modelleri arasında en çok tercih edilen pırpır model işlemeli iğne oyaları her eve ayrı bir tarz katmakla birlikte hanımların en sık kullandığı yazmaları da süslüyor.Bugün sizlere el emeği göz nuru oyaların en bilineni olan iğne oyalı pırpır modelli yazmanın nasıl yapıldığını aktaracağım.

İğne Oyalı Yazmanın Yapım Aşamaları

2021 yılı tığ işi çeyizlik oya modelleri içinde en çok kullanılan pırpır modelli iğne oyasını tercihinize göre tek renk ya da farklı renklerle de yapabilirsiniz. Ya da elinizde farklı ürünler için kullandığınız arta kalan farklı renklerdeki ipliklerle de yapabilirsiniz.

  • İlk önce oya örmek istediğimiz yazmayı elimize alarak tercih ettiğimiz renkteki iplikle zürafa biçimi işleyerek başlıyoruz.
  • Çepeçevre tüm yazmanın etrafını zürafa modeli ile tamamladıktan sonra bir üst tarafa geçiş yapıyoruz.
  • Tercihen beyaz renk iple devam ediyoruz.
  • Burada öncelikle minicik 4 adet pırpır işliyoruz. Dikkat edilmesi gereken ise, her bir pırpırın diğerindenbüyük olmasıdır.
  • Adeta merdiven şeklinde görünmesi için pırpırları işlemeyi sürdürüyoruz.
  • Pırpırları işledikten sonra bir üst kısmına geçiş yapıyoruz.
  • Bu bölüme ise ufacık pırpırlar yapıyoruz. Tekrar 4 adet ufak pırpır yaptıktan sonra elimizdeki ipi keserek son bir kez yaptığımız pırpırların üzerinden devam ediyoruz.
  • Yazmanın dört bir yanına pırpır işleyerek oyamızı tamamlıyoruz.
  • Biten oyamızın üzerine bir tülbent koyduktan sonra düşük ısıda ütü ile ütüleyerek kullanıma hazır hale getiriyoruz.

Muhteşem Çeyizlik Oyalar

Muhteşem Çeyizlik Oyalar

Bir önceki yazımız olan Tığ İşi Nazar Boncuklu Oya Modelleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
3 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Pin3
Paylaş
Paylaş