Kolay Örgüler

2023 Amigurumi Modelleri

2023 Amigurumi Modelleri
Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.

2023 amigurumi modelleri daha çok bir sektör haline gelen özel gün hediyelikleri dolayısıyla merak ediliyor. Amigurumi, aslen Japon kökenli bir kelime ve teknik olup “tığ işi içi doldurulmuş oyuncak” anlamına gelir. Güncel dönemlerde amigurumi modelleri, oyuncak dışında süsler, dekoratif ürünler ve hediyelikler olarak işlenebiliyor.

Amigurumi Nedir?

Amigurumi sanayileşmiş ürünlerin aksine insan gücüyle üretilebilen ve kullanılan malzemelerin de genel olarak doğal altyapılı olmasına dikkat edilen çocuk oyuncakları sınıfında bir modeldir. Türk işleme tekniklerindeki sık iğne yönteminin üst üste ve aralıksız yapılmasıyla meydana gelen figürler elyaf ya da başka dolgu malzemeleri ile doldurularak üç boyutlu bir yapı ortaya çıkarıyor. İp ve yumuşak dolgudan meydana gelmesi dolayısıyla kırılmayan ve kullanıcısına zarar vermeyen yapısı en çok annelerin onayını alıyor.

2023 Amigurumi Modelleri Nelerdir?

2023 amigurumi modelleri amigurumi tekniğinin Anadolu coğrafyasından daha yakından tanınması ve kullanılması ile birlikte gelişip hep biraz daha ayrıntılı ürünler olarak gözlemleniyor. Daha önce bu teknikle üretilen oyuncakların hayvan veya cansız varlık figürlerinde olmasına karşın güncel zamanda daha çok insan ve bebek figürlerini içeren amigurumi modelleri tercih ediliyor.

Hem ihtiyaç duyulan malzemelerin ulaşılabilirliğinin artması hem de bu oyuncak türünün tanınırlığının artması her alanda amiguruminin tercih edilmesini sağlıyor. Son yıllarda gelişen özel günlerde dağıtmak amaçlı hazırlanan küçük hediyeliklerin yerini de amigurumiden yapılmış anahtarlıklar veya minik figürler almaya başladı.

Amigurumi sahip olduğu yoğun ilgi ve taleple birlikte hem dünyada hem de Türkiye’de güçlü bir pazar alanına sahip oldu. Dolayısıyla hem bireysel kazanımlara hem de işletme bazında kazanımlara imkân sağlıyor.

Amigurumi İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Amigurumi için gerekli malzemeler yapılacak olan figürün büyüklüğüne rengine ve ayrı derecesine göre değişiklik gösterecektir standart bir amigurumi modeli için olmazsa olmaz malzemeler aşağıdaki gibidir:

 • İpin kalınlığına göre örgü tığı (ortalama 3 ya da iki buçuk milimetrelik)
 • Amigurumi için üretilen ipler ya da Pamuk ve akrilik karışımı ortak kalınlıktaki tüysüz ipler
 • İşaretlemeler için kullanılmak üzere örgü klipsi
 • Elyaf
 • Küçük detaylar için örgü iğnesi

Amigurumi Oyuncak Yapılışı

Amigurumi Oyuncak Yapılışı
 • Bebekler İçin Kruvaze Patik Yapımı

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.Bebekler İçin Kruvaze Patik Yapımı Bir önceki yazımız olan Balonlu Çocuk Ceket Yapılışı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz. Kolay ÖrgülerHer gün yeni bir örgü modelini sizinle paylaşmaktayım. Her gün yeni bir örgü modeli öğrenmek için ziyaret ediniz.

  Daha Fazla Oku

 • Balonlu Çocuk Ceket Yapılışı

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.Balonlu çocuk ceketi yapmak isteyenler bir ters bir düz olarak ördükleri ceketin üzerine balon deseni ekleyebilir. Daha kabarık bir model isteyenler 2 ters bir düz olan modeli de tercih edebilirler. Bu durumda istedikleri renk ile ya da renkler ile hırkayı ölmeleri tamamlandıktan sonra üzerine balon desenleri örmeleri mümkündür. Balon desenleri genellikle bakır, […]

  Daha Fazla Oku

 • Arı Kovanı Yelek Yapılışı

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.Arı kovanı modelinde yelek yapmak isteyenlere yönelik birbirinden farklı tarifler bulunsa da orijinal örgü modeline ulaşmak önemlidir. Arı kovanı yelek yapılışı için öncelikle gerekli malzemeleri düzenlemek gerekir. Malzemelere sahip olan kişiler aşağıdaki tarife bağlı kalarak arı kovanı yelek yapabilir. Çoğunlukla bebekler ve çocuklar için yapılan arı kovanı yelek modeli örgü modelleri arasında […]

  Daha Fazla Oku

Bir önceki yazımız olan Amigurumi Noel Baba Yapılışı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ