Kolay Örgüler

2023 Amigurumi Modelleri

2023 Amigurumi Modelleri
Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.

2023 amigurumi modelleri daha çok bir sektör haline gelen özel gün hediyelikleri dolayısıyla merak ediliyor. Amigurumi, aslen Japon kökenli bir kelime ve teknik olup “tığ işi içi doldurulmuş oyuncak” anlamına gelir. Güncel dönemlerde amigurumi modelleri, oyuncak dışında süsler, dekoratif ürünler ve hediyelikler olarak işlenebiliyor.

Amigurumi Nedir?

Amigurumi sanayileşmiş ürünlerin aksine insan gücüyle üretilebilen ve kullanılan malzemelerin de genel olarak doğal altyapılı olmasına dikkat edilen çocuk oyuncakları sınıfında bir modeldir. Türk işleme tekniklerindeki sık iğne yönteminin üst üste ve aralıksız yapılmasıyla meydana gelen figürler elyaf ya da başka dolgu malzemeleri ile doldurularak üç boyutlu bir yapı ortaya çıkarıyor. İp ve yumuşak dolgudan meydana gelmesi dolayısıyla kırılmayan ve kullanıcısına zarar vermeyen yapısı en çok annelerin onayını alıyor.

2023 Amigurumi Modelleri Nelerdir?

2023 amigurumi modelleri amigurumi tekniğinin Anadolu coğrafyasından daha yakından tanınması ve kullanılması ile birlikte gelişip hep biraz daha ayrıntılı ürünler olarak gözlemleniyor. Daha önce bu teknikle üretilen oyuncakların hayvan veya cansız varlık figürlerinde olmasına karşın güncel zamanda daha çok insan ve bebek figürlerini içeren amigurumi modelleri tercih ediliyor.

Hem ihtiyaç duyulan malzemelerin ulaşılabilirliğinin artması hem de bu oyuncak türünün tanınırlığının artması her alanda amiguruminin tercih edilmesini sağlıyor. Son yıllarda gelişen özel günlerde dağıtmak amaçlı hazırlanan küçük hediyeliklerin yerini de amigurumiden yapılmış anahtarlıklar veya minik figürler almaya başladı.

Amigurumi sahip olduğu yoğun ilgi ve taleple birlikte hem dünyada hem de Türkiye’de güçlü bir pazar alanına sahip oldu. Dolayısıyla hem bireysel kazanımlara hem de işletme bazında kazanımlara imkân sağlıyor.

Amigurumi İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Amigurumi için gerekli malzemeler yapılacak olan figürün büyüklüğüne rengine ve ayrı derecesine göre değişiklik gösterecektir standart bir amigurumi modeli için olmazsa olmaz malzemeler aşağıdaki gibidir:

 • İpin kalınlığına göre örgü tığı (ortalama 3 ya da iki buçuk milimetrelik)
 • Amigurumi için üretilen ipler ya da Pamuk ve akrilik karışımı ortak kalınlıktaki tüysüz ipler
 • İşaretlemeler için kullanılmak üzere örgü klipsi
 • Elyaf
 • Küçük detaylar için örgü iğnesi

Amigurumi Oyuncak Yapılışı

Amigurumi Oyuncak Yapılışı
 • 2023 Model Banyo Asma Tavan Modelleri

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.2023 banyo asma tavan örnekleri popülariteye göre en çok tercih edilenleri kapsar. 2.023 yılında daha minimal asma tavanlar tercih edilirken ışıklandırmaya da önem verilmektedir. Yapmak hem daha şık bir görüntü sunarken hem de atmosferin tamamen değişmesini sağlar. Dolayısıyla banyodaki döşemeler ve dekorlar değiştirilme dahi asma tavanın ışığı değiştirildiği takdirde büyük bir fark…

  Daha Fazla Oku

 • Düğümsüz Etamin İşleme Tekniği Nasıl yapılır?

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.Düğümsüz etamin işleme tekniği son derece kolay bir tekniktir. Bunun için hem el yatkınlığı hem de deneme yanılma yöntemleri gerekir. Düğümsüz etamin yapmak isteyenler düğüm atmadan bitirmeyi de öğrenmelidir. Düğümsüz etamin yönteminde ip sadece kıvrılarak kullanılır ve iğneye geçirildikten sonra düğüm atılmaz. Etamin Nedir? Etamin temelde bir kumaş türüdür. Etamin kanaviçe yapılabilmesi…

  Daha Fazla Oku

 • Düğmeli Ata Yeleği Yapılışı

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.Düğmeli Ata Yeleği Yapılışı Ata yeleği tarifi yapmak için gerekli malzemelere ulaşmak gerekir. Malzemeler elde dildikten hemen sonra örgü aşamasına geçiş yapılabilir. Düğmeli ata yeleği yapabilmek için daha önceden haraşo tekniğini denemek de önemlidir. Düğmeli ata yeleği yapmak isteyenler uygun ip, şiş ve tekniğe sahip oldukları sürece yeleği kısa sürede tamamlayabilir. Düğmeli…

  Daha Fazla Oku

Bir önceki yazımız olan Amigurumi Noel Baba Yapılışı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ