Kolay Örgüler

2023 Dantel Modelleri

2023 Dantel Modelleri
Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.

2023 dantel modelleri teknik açıdan öncekilerden pek farklı sayılmaz. Sadece kullanım alanları ve yoğunlukları açısından farklılık gösteren dantel modelleri en çok çeyiz sandıklarında ve yeni gelin evlerinde yer alıyor. 2023 yılı dantel modelleri incelendiğinde daha çok küçük motiflerin birleştirilmesi ya da kumaşlara geçirilerek uygulanan tekniklerle oluşan kullanımları göze çarpıyor. Bu değişim, artık uzun uzadıya dantel işlemenin tercih edilmemesinden ve dantel kullanımının zor olmasından kaynaklanıyor olabilir.

Dantelin Kullanım Alanları

Dantelin kullanım alanları, kullanım oranının düşmesine karşın artmakta ve yayılmaktadır. Eski zamanlarda sadece tek başlarına ve süs için kullanılan danteller zaman içerisinde bazı devenim ve dalgalanmalar yaşayarak yön değiştirdi.

90’lı yıllarda çok daha fazla kullanılır ve önemsenirken günümüzde sıradan gün ve ortamlarda tercih edilmez oldu. Anca artık sadece ev tekstili ürünü olmaktan çıkarak kıyafetlerde, aksesuarlarda, çanta ve ayakkabılarda kullanılmaya başladı. Dolayısı ile dantel kullanımının azaldığı 2000’li yılların başlarına nazaran 2015’ten sonra dantelli ürünler daha yaygın ve tercih edilir duruma geldi. 

Dantel Nasıl Yapılır?

Dantel yapımı kendi içinde farklı tekniklere sahip olsa da genel olarak ana işleme tekniği olan zincir ve sık iğne tekniği kullanılır. Dantel modellerini birbirinden ayıran ise motifler ve kullanılan ip yapısıdır. Eski dönemlerde danteller için kullanılan ipler çok fazla bakım gerektirdiğinden bir dönem kullanımından uzaklaşıldı. Dantelleri geri getiren ise kolalama ve ütü gerektirmeyen iplerin kullanılmaya başlanması.

Dantel yapımının genel aşamaları aşağıdaki gibidir:

 • Kopyalanacak dantel modeli tespit edilir.
 • Gerekli genişlikte zincir çekilerek trabzanlarla modelin iskeleti oluşturulur.
 • Deseni ortaya çıkaracak yerlerde yine sık iğne tekniğiyle kutular doldurularak tıpkı nakışta olduğu gibi desenler oluşturulur.
 • İstenilen boyut elde edildiğinde ya da motifler tamamlandığında süsleme ve birleştirme işlemine geçilir.

Trabzanların uzunluğu tığ üzerine alının ip miktarına bağlıdır.

Dantel Yapımı İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Dantel yapımı için ihtiyaç duyulabilecek malzeme yelpazesi çok geniş değildir. Ancak seçilen ip ve tığın uyumlu olması, aynı zamanda kullanım alanına elverişli olması açısından seçilirken dikkate edilmesi gerekiyor. Dantel modelleri için gerekli malzemeler aşağıdaki gibidir:

 • Dantel ipi
 • İnce dantel tığı

2023 Yılına Damga Vuracak Dantel Modelleri

2023 Yılına Damga Vuracak Dantel Modelleri
 • 2023 Model Banyo Asma Tavan Modelleri

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.2023 banyo asma tavan örnekleri popülariteye göre en çok tercih edilenleri kapsar. 2.023 yılında daha minimal asma tavanlar tercih edilirken ışıklandırmaya da önem verilmektedir. Yapmak hem daha şık bir görüntü sunarken hem de atmosferin tamamen değişmesini sağlar. Dolayısıyla banyodaki döşemeler ve dekorlar değiştirilme dahi asma tavanın ışığı değiştirildiği takdirde büyük bir fark…

  Daha Fazla Oku

 • Düğümsüz Etamin İşleme Tekniği Nasıl yapılır?

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.Düğümsüz etamin işleme tekniği son derece kolay bir tekniktir. Bunun için hem el yatkınlığı hem de deneme yanılma yöntemleri gerekir. Düğümsüz etamin yapmak isteyenler düğüm atmadan bitirmeyi de öğrenmelidir. Düğümsüz etamin yönteminde ip sadece kıvrılarak kullanılır ve iğneye geçirildikten sonra düğüm atılmaz. Etamin Nedir? Etamin temelde bir kumaş türüdür. Etamin kanaviçe yapılabilmesi…

  Daha Fazla Oku

 • Düğmeli Ata Yeleği Yapılışı

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.Düğmeli Ata Yeleği Yapılışı Ata yeleği tarifi yapmak için gerekli malzemelere ulaşmak gerekir. Malzemeler elde dildikten hemen sonra örgü aşamasına geçiş yapılabilir. Düğmeli ata yeleği yapabilmek için daha önceden haraşo tekniğini denemek de önemlidir. Düğmeli ata yeleği yapmak isteyenler uygun ip, şiş ve tekniğe sahip oldukları sürece yeleği kısa sürede tamamlayabilir. Düğmeli…

  Daha Fazla Oku

Bir önceki yazımız olan Tığ İşi Dantelli Salon Takım Modelleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ