Kolay Örgüler

2023 Dantel Modelleri

2023 Dantel Modelleri
Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.

2023 dantel modelleri teknik açıdan öncekilerden pek farklı sayılmaz. Sadece kullanım alanları ve yoğunlukları açısından farklılık gösteren dantel modelleri en çok çeyiz sandıklarında ve yeni gelin evlerinde yer alıyor. 2023 yılı dantel modelleri incelendiğinde daha çok küçük motiflerin birleştirilmesi ya da kumaşlara geçirilerek uygulanan tekniklerle oluşan kullanımları göze çarpıyor. Bu değişim, artık uzun uzadıya dantel işlemenin tercih edilmemesinden ve dantel kullanımının zor olmasından kaynaklanıyor olabilir.

Dantelin Kullanım Alanları

Dantelin kullanım alanları, kullanım oranının düşmesine karşın artmakta ve yayılmaktadır. Eski zamanlarda sadece tek başlarına ve süs için kullanılan danteller zaman içerisinde bazı devenim ve dalgalanmalar yaşayarak yön değiştirdi.

90’lı yıllarda çok daha fazla kullanılır ve önemsenirken günümüzde sıradan gün ve ortamlarda tercih edilmez oldu. Anca artık sadece ev tekstili ürünü olmaktan çıkarak kıyafetlerde, aksesuarlarda, çanta ve ayakkabılarda kullanılmaya başladı. Dolayısı ile dantel kullanımının azaldığı 2000’li yılların başlarına nazaran 2015’ten sonra dantelli ürünler daha yaygın ve tercih edilir duruma geldi. 

Dantel Nasıl Yapılır?

Dantel yapımı kendi içinde farklı tekniklere sahip olsa da genel olarak ana işleme tekniği olan zincir ve sık iğne tekniği kullanılır. Dantel modellerini birbirinden ayıran ise motifler ve kullanılan ip yapısıdır. Eski dönemlerde danteller için kullanılan ipler çok fazla bakım gerektirdiğinden bir dönem kullanımından uzaklaşıldı. Dantelleri geri getiren ise kolalama ve ütü gerektirmeyen iplerin kullanılmaya başlanması.

Dantel yapımının genel aşamaları aşağıdaki gibidir:

 • Kopyalanacak dantel modeli tespit edilir.
 • Gerekli genişlikte zincir çekilerek trabzanlarla modelin iskeleti oluşturulur.
 • Deseni ortaya çıkaracak yerlerde yine sık iğne tekniğiyle kutular doldurularak tıpkı nakışta olduğu gibi desenler oluşturulur.
 • İstenilen boyut elde edildiğinde ya da motifler tamamlandığında süsleme ve birleştirme işlemine geçilir.

Trabzanların uzunluğu tığ üzerine alının ip miktarına bağlıdır.

Dantel Yapımı İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Dantel yapımı için ihtiyaç duyulabilecek malzeme yelpazesi çok geniş değildir. Ancak seçilen ip ve tığın uyumlu olması, aynı zamanda kullanım alanına elverişli olması açısından seçilirken dikkate edilmesi gerekiyor. Dantel modelleri için gerekli malzemeler aşağıdaki gibidir:

 • Dantel ipi
 • İnce dantel tığı

2023 Yılına Damga Vuracak Dantel Modelleri

2023 Yılına Damga Vuracak Dantel Modelleri
 • Bebekler İçin Kruvaze Patik Yapımı

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.Bebekler İçin Kruvaze Patik Yapımı Bir önceki yazımız olan Balonlu Çocuk Ceket Yapılışı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz. Kolay ÖrgülerHer gün yeni bir örgü modelini sizinle paylaşmaktayım. Her gün yeni bir örgü modeli öğrenmek için ziyaret ediniz.

  Daha Fazla Oku

 • Balonlu Çocuk Ceket Yapılışı

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.Balonlu çocuk ceketi yapmak isteyenler bir ters bir düz olarak ördükleri ceketin üzerine balon deseni ekleyebilir. Daha kabarık bir model isteyenler 2 ters bir düz olan modeli de tercih edebilirler. Bu durumda istedikleri renk ile ya da renkler ile hırkayı ölmeleri tamamlandıktan sonra üzerine balon desenleri örmeleri mümkündür. Balon desenleri genellikle bakır, […]

  Daha Fazla Oku

 • Arı Kovanı Yelek Yapılışı

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.Arı kovanı modelinde yelek yapmak isteyenlere yönelik birbirinden farklı tarifler bulunsa da orijinal örgü modeline ulaşmak önemlidir. Arı kovanı yelek yapılışı için öncelikle gerekli malzemeleri düzenlemek gerekir. Malzemelere sahip olan kişiler aşağıdaki tarife bağlı kalarak arı kovanı yelek yapabilir. Çoğunlukla bebekler ve çocuklar için yapılan arı kovanı yelek modeli örgü modelleri arasında […]

  Daha Fazla Oku

Bir önceki yazımız olan Tığ İşi Dantelli Salon Takım Modelleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ