Kolay Örgüler

Akne Tedavisi Nasıl Yapılır

Akne Tedavisi Nasıl Yapılır

Akne halk arasındaki ismi ile sivilcedir. Belirli dönemlerde herkeste görülme olasılığı bulunan bu sağlık sorunu ile hiç karşılaşmamış olan şanslı bireyler de bulunur. Her ne kadar temiz bir cilde sahip olan kişilerde daha az görülme sıklığı olsa da özellikle gençlerde ergenlik döneminde en fazla karşılaşılan sorunların başında yer alır. Akneler en fazla yüzde, göğüste ve sırtta oluşmaktadır. Buralarda yer alan ter bezleri kirden ve yağdan tıkanırsa eğer iltihap oluşur. İşte bu iltihaplı sorun akne olarak karşımıza çıkar. Özellikle yüz bölgesi yağlı olan kişiler bu sorundan daha mustarip olmaktadır. Ter bezlerinin içerisinin yağ ve kir ile dolması zaman içerisinde bu yüzeyin hava almamasına ve tıkanmasına neden olur. Bunun sonucu olarak görülen aknelerde özellikle yüz bölgesinde hoş durmayan bir görünüme sebep olurlar. Akneler ile başı dertte olan kişiler akne tedavisi hakkında araştırmalar yapmaya ve bu sorunun önüne geçmeye çalışırlar. Bu yazımızda da aknelerin nasıl tedavi edileceği üzerinde durduk.

Akne Nasıl Oluşur

Öncelikle akneler erkeklerde ve kızlarda ergenlik döneminde oldukça sık karşılaşılan bir sorundur. Bu dönemler içerisinde değişen hormonların da katkısı ile ciltte yağlanma görülebilir. Aknelerden korunmanın ilk yolu cildi her zaman ferah ve temiz tutmaktır. Bu amaçla cildinizi temiz tutmak için ne kadar çabalarsanız aknelerden de kurtulmuş olursunuz. Aknelerin görünümleri zaman zaman büyük olabilir ve küçük yağ bezecikleri olarak da görülebilirler. Bunun nedeni yağ bezelerinin hormonların etkisi ile fazla büyümesi ve bu kanallarda biriken iltihap salgısına mikrobun eklenmesidir. Bu durum zaman içerisinde gerçekleşir ve büyüyerek özellikle yüz bölgesinde gözle görülebilir bir hal alabilir. Akne tedavisi hakkında araştırma yapan kişilerin bu sebeple ilk olarak kişisel cilt temizliğine dikkat etmesinde fayda vardır.

Akneli Cilde Nasıl Davranılmalı

Özellikle ergenlik döneminde başı akneler ile dertte olan bireyler bu durumun göstermiş olduğu psikolojik etki ile aknelerle oynamaya ve onları patlatmaya başlarlar. Bu duruma özellikle dikkat çekilmesi gerekir. Aknelerin içi iltihap olduğundan dolayı akneli cilde dokunmamak gerekir. Bu durumun farkında olmadan akneleri patlatan veya sıkan kişiler burada yer alan zararlı mikropları yüzlerinde diğer bölgeye bulaştırma riskini de göze almış olmaktadır. Bu durumun sonucunda akne tedavisi yapmak zorlaşmakta ve yüzde bulunan aknelerin sayısı artmaktadır. Aynı şekilde sırtta ve göğüste yer alan aknelere de ellememek ve temiz cilt kısımlarına bulaştırmamak gerekir. Bu konuda bilhassa dikkatli davranılır ise aknelerin kısa sürede cildinizi terk edeceğini söyleyebiliriz.

Akne Tedavisi Nasıl Yapılır

Akne tedavisi hakkında ilk aşama kişisel cilt sağlığı olmalıdır. Bunun ardından akneli cilt ile kendi kendinize savaşmak yerine ilk olarak cildiyeye gitmenizde fayda vardır. Uzman bir kişinin görüşü ile yapacağınız tedavi her zaman daha sağlıklı ve mantıklı bir yol olacaktır. Akneler birbirinden farklı çeşitlerde olduğu için bazıları ağrılı ve sancılı olabilir. Böyle durumlarda doktorlar antibiyotik vererek ağrıların azalmasını ve aknelerin bir an önce cildinizi terk etmesini sağlarlar. Akneler için özellikle A vitamini ideal bir tedavi yöntemidir.

Akne Tedavisi İçin Tüyolar

Akne tedavisi için verebileceğimiz püf noktalar;
  • Özellikle makyaj ve gün içerisinde yüz bölgesinde biriken kirler gece yatmadan önce bol su ile temizlenmelidir
  • Sabah kalktığınız zaman doktorunuzun vermiş olduğu sabun veya krem ile cilt yıkanmalıdır

Bir önceki yazımız olan Bikini Bölgesi Beyazlatma Yöntemleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Pin
Paylaş
Paylaş