Kolay Örgüler

Aktins Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Aktins Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Fazla kilolar ülkemizde ve dünyada kadın ya da erkek fark etmeksizin ortak sorunlarından birisidir. Sadece estetik sorun olmamakla birlikte sağlık açısından da çok büyük olumsuzluklar yaratan fazla kilolar, kalp şekeri, kolesterol, tansiyon bel fıtığı, romatizmal hastalıklar ve kısırlık gibi pek çok sağlık sorunlarına da neden olmaktadır. Bu nedenle insanlar hem kilosu hem de sağlığını korumak için beslenmesine dikkat etmeli ve düzenli olarak spor yapmalıdır. Ancak hormonlu besinlerin fazla tüketilmesi doğum, sinir ve stresten dolayı, fastfood gıdaların aşırı derecede tüketilmesi kilo alımına neden olmaktadır. Özellikle hareketsiz yaşam tarzı son yıllarda obezite sayısını iki katına çıkarmıştır. Özelikle kadınlar bu konuda daha duyarlı ve kilo almaya başladığında çeşitli diyet listeleri ile kilolarından kurtulmaya çalışmaktadır.  Bu konuda internet üzerinde pekçok diyet çeşitleri bulunmaktadır. Her biri farklı şekiller ve besinlerle yapılsa da her birinin verdiği sonuç fazla kilolardan kurtulmak oluyor.  Diyet türlerine baktığımızda son dönemlerde popüler olan ve pek çok kişinin zayıflamasına büyük etki eden Aktins diyeti nedir?  Nasıl yapılır? Hakkında merak ettiklerinizi bu yazıda bulabilirsiniz. Diyeti çıkaran ve uygulayan yabancı ünlü doktordur.Dr. Robert Atkins; Atkinsdiyetini nasıl çıkarmış hangi besinlerle beslenilerek ne kadar zamanda sonuç almış onabakalım.Ama öncesinde doktor hakkında küçük bilgiler vermekte fayda vardır.

Dr. Robert Atkins Kimdir 

Dr. Robert Atkins kimdir? Dr.Robert Atkins ünlü Amerikalı bir doktordur. Gerçek ismi Robert ColemanAtkins’dir. 17 Ekim 1930 yılında Amerika da dünyaya gelen ünlü doktor 17 Nisan 2003 yılında hayatını kaybetmiştir. Uzmanlık alanı kardiyoloji olan Robert Atkins çıkardığı diyetine de kendi soy adını vermiştir. Ünlü doktor bir dönem 1958 yılına ait bir dergide Ağırlıkazaltımı adlı başlıklı yazıdan esinlenerek Atkins diyetini çıkarmıştır. Bu diyete göre kilo kaybını oluşmasıiçin karbonhidrat içeren besinlerin tüketimi sınırlandırmalı ya da kontrol altına alınmalıdır. Bu diyete göre hızlı bir şekilde kilo vermek isteyenler sadece beslenmenin asıl kaynağı olan protein ve doymuş yağ içeren besinler tüketilmelidir. Dr. Robert Atkins; Atkins diyeti adlı kitabını 1972 ‘de çıkarmış, daha sonrasında ise 16 adet daha kitap çıkartarak adını ve diyetini tüm dünyaya ilan etmiştir.

Atkins Diyeti Nedir

Atkins diyeti denildiğinde herkesin aklına tümdünyada popülerolan ve pek çok kitaba konu olan diyet türü ve bu diyeti çıkaran ünlü Amerikalı Doktor Robert Atkins geliyor. Ünlü bir doktor tarafından oluşturulan bu diyetin en bilindik özelliği ise karbonhidrat düşüklü bir diyet türü olmasıdır.Bu diyette karbonhidrat yerine lifli sebzeler, sağlıklı yağlar ve protein içeren gıdalar tüketilmektedir. Aslında bu diyet türünün temeli vücudunuzu enerji ihtiyacını karşılayan yağ ve karbonhidrat olacak şekilde iki farklı kaynaktan karşılandığına dayanmaktadır. Atkins diyetinde vücudun enerji ihtiyacın karşılaması için yeteri kadar sağlıklı yağ tüketilmesine ve karbonhidrat içeren besinlerin de sınırlandırılması gerekir. Böylece vücut enerji ihtiyacını sağlıklı yağlardan alıp, kısa sürede yağ yakımı sürecine geçerek, fazlakiloların yok olacağı savunuluyor. Ancak sağlıklı yağlarda belirli oranlarda tüketilmesi gerekiyor. Ayrıca protein   içeren besinler ile beslenmek kişinin daha uzun tok kalıp iştahınızın azalacağı da savunuluyor. Böylece açlık ve şeker krizine girmeden kontrollü beslenerek kısa sürede gözle gözlegörülebilir derecede kontrollüolarak kilo verme imkanına sahip olacaksınız.

Atkins Diyeti Nasıl Yapılır?

 Atkins diyetini ne olduğunu ve kim tarafından keşfedildiğini hakkında yukarıda bahsettik. Şimdi de bu Atkins diyeti nasıl yapılır? Ve Atkins diyeti aşamaları nelerdir gibi konular hakkında sizleri bilgilendirmekte fayda vardır. Atkins diyeti yapmak isteyenlerin 4aşamalı olarak beslenmesi gerekiyor. Fakat bu süreçler karmakarışık olduğu için 4 aşamayı da uygulamanız gerekmektedir.  Sadece diyet yaparken tüketmemeniz gereken besinlerden uzakdurmanız yeterli olmaktadır.Ayrıca tüketilmesigereken besinlerinde çeşitlerine dikkat edilmesi gerekiyor. Bu şekilde yapacağınız Atkins diyetini aşamalarını hepsinin de yapılması zorunlu değildir. Atkins diyetinde hazırlanan beslenme düzeninde günde 2 ya da 3 öğün beslenmeniz gerekiyor.

 Ara öğünlerde çok fazla olmamak şartı ile hafif besinler,atıştırmalıklar alabilirsiniz.  Mutlaka bu diyeti uygularken de diyet türlerinde olduğu gibi günlük su tüketimine özen göstermelisiniz. Kesinlikle gün içinde 10 bardak su tüketmeniz gerekiyor. Bu diyette karbonhidrat içeren besinleri sınırlı olarak tüketmeniz gerektiğinden dolayı Atkins diyetinde dikkat edeceğiniz en önemli nokta tüketeceğiniz karbonhidrat oranını çok düşük olmasıdır. Her bir aşamaya geçtiğinizde ise karbonhidrat miktarınızı azar azar arttırabileceksiniz.  En son aşama olan diyetin dördüncü aşaması koruma evresidir. Bu evrede günlük tüketebileceğiniz karbonhidrat miktarı da belirlenmiş olacaktır. Karbonhidrat miktarı ise yaklaşık 20gram olması gerekiyor.

Atkins Diyeti Aşamaları Nelerdir?

Atkins diyeti aşamaları nelerdir? Yukarıda da belirttiğimiz gibi Atkins diyeti 4 aşama ile yapılmaktadır. Heraşamasının yapılması zorunlu olmasa da Atkins diyetinin aşamaların sırası indüksiyon, dengeleme, ince ayar   ve bakım gibi isimler ile nitelendirilmektedir. Bu diyeti yapanların büyük bir bölümü ilk aşamayı rahat bir şekilde atlatıp hızlı bir şekilde ikinci aşama yani dengeleme aşamasına geçmektedir. Bazları da sadece birinci aşamayı uygulayarak uzun bir süre birinci aşamanın beslenme şartlarına uygun olarak beslenir. Ancak bu süreçte mutlaka karbonhidrat oranına dikkat etmeleri ve düşük karbonhidratlı beslenmeleri şarttır. Ayrıca Atkins diyetinde ilk aşamanın uygulandığın süreç için de ketojenik diyet olarak isimlendiriliyor. 

Atkins Diyeti 1. Aşama; Atkins diyetinde ilk aşama 20 gün devam edilmesi gerekiyor. Bu aşamada günlük tüketeceğinizi karbonhidrat oranın 20 gramın altında olmalıdır. Bu diyeti uygulayanların bir kısmı birinci aşamayı 20 hafta uygulamakta ve genellikle yeşil yapraklı sebze yemekleri tüketilmesi gerekiyor. Aynı zamanda protein bakımından zengin içerikli besinler ile sağlıklı yağlarıntüketilmesi   büyük önem arz ediyor.

Atkins diyetini birinci aşamasında günlük olarak %5az karbonhidrat, %25 protein ve %70 ‘de sağlıklı yağ içerek besinler tüketilmesi gerekiyor.Bu aşamada 6 saatte bir yemek yemeniz gerekir.Ayrıca peynir, terayağı ve kaymak gibi süt ürünleri tüketmeniz gerekiyor. Ayrıca günlük beslenmeniz küçük porsiyonlar olmak koşulu ile 4 ya da 5 öğün olabilir. Makarna, ekmek nişasta ve tahıl içeren gıdalarile yüksek kalorili kuruyemiş ve çerezlerden uzak durmanız gerekiyor.  Mutlaka günlük 2 litre su tüketmeni<z gerekmektedir.

 Atkins diyeti 2. Aşama: Atkins diyetinin ikinci aşamasında ise tektek ve azar azar olacak şekilde fındıkile düşük karbonhidrat içerek sebzeler ile çok az da meyve tüketilmesi gerekiyor., günlük karbonhidrat tüketme miktarınız %20 ‘den %25’e çıkartılır.  Bu aşamada da kilo verme oranında düşüş görmeler normaldir

Atkins Diyeti 3.Aşama: Atkins diyetinin 3. Aşaması aslında hedefinize az kaldığını ifade eder. Bu aşmaya kilo kaybınızın yavaşlamaya başlayana kadar diyet listenize karbonhidrat içerek besinleri ekleyebilirsiniz. Koruma evresi olarak da nitelendirilen 3. Aşamadaki amaç verdiğiniz kiloları korumak ve geri almamaktır. Bu aşamada amaç kişinin sağlıklı beslenmesini sağlamak ve buna alıştırmaktır: karbonhidrat miktarı azaldığı gibi şeker ve glikoz içeren besinlerin miktarı da en aza inmiştir.

Atkins Diyeti 4. Aşama: diyetin son aşaması 4. aşamasıdır. Koruma evresi olarak da nitelendirilen bu aşamada vücudunuzu kilokaybetmeden tüketeceğinizi oranda karbonhidrat tüketilmesine izin veriliyor.

Tüketilmesine İzin Verilen Besinler

 Atkins diyetinde düşük karbonhidratlı besinler tüketimi sınırlandırılmalıdır. Ama diyet sürecinde asla tüketilmemeniz gereken besinlerin de var olduğunu sakın unutmayın. Aktins diyetinde asla tüketilmemesi gereken besinler listesi şu şekildedir:

 • Şeker içeren gıdalardan mutlaka uzak durunuz.  Meyvesuları, gazozkola, dondurma, kek çikolata, kurabiye, yaş pasta gibi gıdalar kesinlikle tüketilmemelidir.
 • Pirinç, çavdar, arpa, buğday, gibi tahıl ve bunlardan yapılan besinler
 • Ayçiçek yağı, mısır özü yağı, kanola yağı ve soya yağı da Atkins diyetinde tüketilmemesi kaynaklar arasında yer alıyor
 • Armut, muz, incir, üzüm, elma, muz, portakal gibi yüksek karbonhidrat içeren besinlere de yer vermeyiniz
 • Üzüm sadece birinci aşama için geçerlidir.
 • Ayrıca, mercimek, nohut, kuru fasulye ve benzeri gibi baklagillerde Aktins diyetinde tüketmemeniz gereken besinler arasında yer almaktadır.

Atkins Diyeti ile Kaç Kilo Verilir

  Her diyet türünde olduğu gibi bu diyette de en çok merak edilen konulardan birsi de Atkins Diyeti ile Kaç Kilo verilir? olmaktadır.  Ancak Aktins diyetinde de aylık ya da hastalık verilecek kilo miktarı tamamen kişinin vücuttipine, güniçerisinde aldığı kalori miktarına yaptığı spor ya da fiziksel aktivite ile günlük su miktarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir.  Aşamalarına ve diyetin kurallarına dikkat etmeniz halinde aktins diyeti ile ilk hata minimum 2 maksimum ise 3 kg verebilirsiniz. Fakat ilerleyen zamanlarda kilo kaybınız 1 kiloya kadar inebilmektedir.  Eğer iki hafta boyunca kaçamak yapmadan birinci aşamayı başarılı bir şekilde geçerseniz kilokaybınız 6 ile 7 kiloya kadar yükselebileceği de iddia ediliyor.

Düşük Kalorili Ara Öğün Seçenekleri

 Atkins diyeti uygularken tüketilmesi gerekenbesinler arasında düşük kalorili ara öğün seçenekleri de bulunmaktadır.  T aslında bu diyette de tükettiğiniz besinin miktarından daha çok tüketeceğiniz besinin çeşidi çok önemlidir. Bu nedenle farklı öğün seçenekleriyle Aktins diyetini yapabilirsiniz işte düşük kalorili ara öğün seçenekleri

 • Peynir türlerin
 • Haşlanmış yumurta yoğur (tam yağlı)  
 • Krema çilek
 • Meyve (birinci aşamadan sonra tüketilmesi gerekir

Fındık (bir avuçtan fazla olmayacak)

 Ara öğünler aslında vücudun yağ yakma mekanizmasının sağlandığı bir döngüdür 3 ya da 6 saatte bir tüketilen ara öğünler aynı zamanda vücudunuzun kan şekerini de dengede tutacaktır.  Aktins diyeti yapan kişilerde ara öğünlerinde birer porsiyon ya da küçük porsiyonlar ile yukarıdaki adı geçen besinleri tüketerek, aç kalma diyetinden kurtulabilirler.

Atkins Diyeti ile Zayıflayanlar Koruma Evresinde Nasıl Beslenmelidir?

 Atkins diyeti ile zayıflayanlar koruma evresinde nasıl beslenmelidir? Aslında aktins diyetinin en önemli aşaması kilo verme aşaması ve koruma aşamasıdır. Birinci aşama kilo verme aşaması olarak kabul edilirken 4 aşmada Atkins Diyeti ile Zayıflayanlar Koruma Evresi olarak görülmektedir.  Dördüncü aşamada verilen kiloların yeniden alınmaması için daha çok dikkatli olmanız gerekiyor. Özellikle kilo verirken sonra beslenmenize dikkat etmeniz gerekir. Atkins uygularken yüksek karbonhidratlı ve sağlıksız gıdalar tüketimini artırdığınız takdirde verdiğiniz kiloları iki kat almış olacaksınız. Bu nedenle düşük karbonhidratlı besinler tüketerek kilonuzu ömür boyu korumuş olacaksınız. Aktins diyeti uygulayanlar her şeyden önce vücudunun ideal karbonhidrat miktarını belirlemesi gerekir.  Bir süre düşük karbonhidratlı besinler tüketildiği zaman vücudunuz buna alışacak ve bu şekilde beslenmenizi isteyecektir. Verdiğiniz kiloları geri almamak için kurabiye, yaş pasta, kek, şeker ve glikoz içeren gıdalar, dondurma ve her türlü hamur işlerini tüketmekten en azından fazla tüketmekten kaçınmanız gerekiyor. 

Vejeteryan Olanlar Atkins Diyeti Uygulayabilir Mi?

Aktins diyetinde merak edilen konulardan birisi de Vejeteryan Olanlar Atkins diyeti uygulayabilir mi? konusu olmaktadır. Vejeteryan olanlar Aktins diyeti yaparken biraz zorlanabilirler.   Fakat tükettiği besinlere dikkat etmeleri halinde diyeti uygulamam süreçleri biraz kolaylaşır Aktins diyeti yağ ve protein kaynaklı gıdalar ile yapıldığından dolayı vejeteryan olanlar beslenme sırasında biraz güçlük çekebilir. Vejeteryan olan protein kaynaklı süt ve et türlerinin yerine soya ürünlerini tüketebilirler. Fındık ve ceviz gibi kuruyemiş türleri de vejeteryan olanların Aktins diyet listesinde olması gereken besinler arasında yer alabilir. Yağ türü olarak da hakiki sızma zeytinyağı, ya da hindistancevizi yağı tüketmesi gerekir. Ayrıca laktoı-o0vo vejeteryan olanlar veganlara nazaran Aktins diyetini daha kolay uygulamaktadır. Terayağı, peynir, krema haşlanmış yumurta ve krema gibi bersinleri de rahatlıkla tüketebilirler.

Atkins Diyeti Yapanlar İçin Örnek Alışveriş Listesi

Atkins diyeti yapanlar için örnek alışveriş listesi;  Aktins diyetinde tüketilecek besinler listesinde hep sağlıklı seçenekler bulunmaktadır.  Etkisini kısa zamanda göstermesi için Aktins diyeti yaparken tüketilmemesi gereken besinlerden kesinlikle uzak durmanız gerekiyor. Bu nedenle aktins diyetini uygulamaya başlamadan önce bu konuda geniş çaplı araştırma yapıp, neler tüketebileceğinizi listesini aldıktan sonra gerekli besinleri almak için   alışveriş listesi almanız gerekir.  Kahvaltılık tahıl gevrekleri, şekerli ve gazlı içecekler, dondurma, pasta, kurabiye, keke gibi şekerli hamur işleri, ekmekçeşitleri buğday unu beyaz ya da esmer şeker içeren besinleri kesinlikle Aktins diyet listenizde olmaması gereken besinler arasında yer almamaktadır. Aktins diyetinde ve alışveriş listesinde olması gereken besinler listesi kısaca şu şekilde olmalıdır:

 • Beyaz et ve kırmızı et çeşitleri olmalı (dana eti, hindi eti, tavuketi vepastırma, kuzu et gibi   protein bakımından zengin seçenekler kesinlikle olmalı)
 • Karides, alabalık somon gibi deniz ürünlerine de yer erebilirsiniz
 • Kreme yoğurt peynir gibi süt ürünleri de kesinlikle olmalı
 • Yumurta da protein bakımından zengin besin seçenekleri arasında yer aldığından dolayı Aktins diyeti alışveriş listesine gönül rahatlığı ile ekleyebilirsiniz
 • Yeşil yapraklı bitlikler (özellikle brokoli, ıspanak, enginar, brüksellahanası, marul, kereviz, maydanoz, salatalık, yeşil soğan, domates) gibi yeşil yapraklı sebze çeşitleri)
 • Meyve olarak ise: yaban mersini, çilek, ahududu ve böğürtlen gibi   seçenekleri tercih edebilirsiniz. Ancak ilk aşamayı başarılı bir şekilde tamamlayıp, ikinci aşamaya geçtikten sonra: muz, portakal, elma gibi meyveleri de tüketebilirsiniz.
 • Bitter çikolatayı da Aktins diyetinde abartmamak şartı ile tüketebilirsiniz
 • Son olarak Aktins diyet listenize ekleyeceğiz besinler   hindistan cevizi yağı, hakiki sızma zeytin yağı, avokado, zeytin, gibi enerji kaynakları olmaktadır.

Atkins Diyetinin Zararları Nelerdir?

Atkins diyetinin zararları nelerdir? Aktins diyeti karbonhidrat bakımından yetersiz ve protein bakımından zengindir.  Bu tar bir beslenme de ilk zamanla vücudun metabolizmasında birtakım değişiklere ve bazı sağlık problemlerine neden olabilir.  Ancak Aktins diyetini uzunu vadeli olarak vücuda etkileri konusunda da herhangi bir bilimsel çalışmalara rastlanılmamıştır.  Fakat Aktins diyetinde protein ve yağ bakımından zengin gıdalar tüketildiği için böbreklerdebir yük artış meydana gelebilir. Ayrıca uzun vadeli yağ içeren gıdalar tüketilmesi halinde vücudunuzda yap artışı meydana gelmektedir. Ayrıca doymuş yağlarında fazla tüketilmesi sonucunda bir süre sonra kişini kolesterol değerlerinde artış olacak hatta kalpkrizi riski de artacaktır. 

Diyette karbonhidrat içeren besinlerin sınırlandırılması ve esmer ekmeğin de tamamen yasaklanması da bir süre sonra vücutta B vitaminin eksikliğine neden olduğu gibi bir süre sonra sinir sistemine de hasar verecektir. Aktins diyeti yapan kişilerde en çok görülen sağlık sorunlarının başında, yorgunluk, halsizlik, ağız kokusu, kabızlık   baş dönmesi gibi şikayetler geliyor ayrıca Aktins diyeti ve buna benzer diyetler ve besin kısıtlaması olan ve vücudun metabolizmasını etkiyen şok diyet ve beslenme türlerinde ilk hastalarda vücutta su kaybı çok fazla olur ve bu durumda tamamenhalsizliğe neden olur.  Ayrıca arzu edilen kiloya inildiğinde ve koruma evresine geçildiğinde verilen kilolar fazlası ile geri alma olasılığı da çok fazladır bu da kalıcı olmayan kilo kaybı olarak adlandırılır. Bu nedenle bu diyet türleri diyetisyen kontrolünde yapmanız ve kalıç olarak sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz tavsiye edilmektedir.

Diyette Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Aktins diyeti yaparken mutlaka dikkat edilmesi gereken kurallara uymanız gerekir. Aksi halde kilo vermek yerine yen vücudunuza yeni   kilolar ve yağlar etkileyebilir ya da bazı hastalıkların oluşmasına neden olabilirsiniz.  Diyette Dikkat Edilmesi faktörler kısaca şunlardır:

    Her şeyden önce bu diyette tüketeceğinizi besinleri sınırlı olmalıdır.

 Kreme tüketiminiz günlük en fazla 45 ml Peynir 115 gr geçilmemelidir.

 Kilo kaybını   hızlı ve kolay şekilde gerçeklemesi için kadınlar günde minimum 1500 maksimum ise 1800 kalori erkekler ise minimum 1800 maksimum da 2000 kalori yakması gerekir.

 Aktins diyetinde tükettiğiniz protein miktarını önemi yoktu.  Ancak tüketilmesi gereken karbonhidrat miktarı mutlaka hesaplanmalıdır.

 Bu kurallara uyduğunuz takdirde sağlığınızı bozmadan en kısa sürede fazla kilolarınızdan kurtulup fit bir vücuda sahip olacaksınız.

1 haftalık Atkins Diyeti Listesi örneği

 Şimdi sizlere bir hastalık aktins diyet listesi örneği vereceğiniz.  Bu beslenme tarzı ile zayıflamak isteyeler vereceğimiz diyet listesini bir hasta boyunca tam olarak uygulaması sonucunda en az 2 en fazla da3 kg   verebilirsiniz.

   Aktins diyetinde birinci gün

 • Kahvaltı2 adet yumurta, fazla olmak şartı ile Hindistan cevizi yağı ve bir adet domates
 • Öğlen: küçük bir kâseyoğurt, 150 gr tavuklu zeytinyağlı salata
 • Akşam: haşlanmış zeytinyağı sebze, ızgara biftek

   Aktins diyetinde ikinci gün

 • Kahvaltı: yeşillik ve pastırmalı omlet
 • Öğlen: 150 ya da 200 gr ızgara köfte ve zeytinyağlı salata
 • Akşam: birkâse yoğurt ve kabak yemeği

   Aktins diyetinde Üçüncü gün

 • Kahvaltı: bir dilim beyaz peynir, bir adet haşlanmış yumurta ve 2 tane ceviz içi
 • Öğlen   avokadolu 80 gr   ton balıklı salata
 • Akşam: haşlamatavuk, zeytinyağlı yeşil fasulye yemeği

   Aktins diyetinde Dördüncü gün

 • Kahvaltı: bir avuç fındık içi, bir adet çilek ve birkâse yoğurt
 • Öğlenyemeği: kuşkonmaz ve ızgara tavuk
 • Akşam yemeği: bol yeşillikli salat ver somon balığı

   Aktins diyetinde Beşinci gün

 • Kahvaltı: 3 yumurta dan yapılmış az yağlı omlet ve bir dilim hindi füme
 • Öğlen: karidesli zeytinyağlı salata
 • Akşam: bir kâse yoğurt ve köfteli sebze yemeği

   Aktins diyetinde Altıncı gün

 • Kahvaltı.Tereyağlı sebzeli omlet
 • Öğlen: salta ve kıymalı ıspanak yemeği 
 • Akşam haşlanmış sebze ve ızgara balık

   Aktins diyetinde Yedinci gün

 • Kahvaltı: Bir avuç içi kadar ceviz, biradet domates ver beyaz peynirli omlet
 • Öğlen: yoğurt ve zeytinyağlı enginar yemeği
 • Akşam avokadolu salata

    Gibi besinlerden oluşan bir hastalık aktins diyet örneği paylaştık görüldüğü gibi diyette karbonhidrat içerene beislere asla yer verilmemiştir. Hepsi de bol protein ve sağlıklıyağ içermektedir.  Ancak ne kadar sağlıklı ve etkisi kanıtlanış olsa da bu belenme türünü uygulamadan önce bir diyetisyen görüşü almanız tavsiye edilir.

Bir önceki yazımız olan Haftalık Diyet Listesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
anne bebek