Kolay Örgüler

Alkali Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır

Alkali Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır
Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.

Zayıflama deyince bin bir diyet çeşidi denenir. Ancak bunların büyük bir bölümü sadece yazılanlardan ibarettir. Bu nedenle zayıflamak isteyenler mutlaka etkisi kanıtlanmış diyet türleri seçerek fazla kilolarından kurtulabilir. Son dönemin popüler diyet türlerinden birisi olan alkali diyeti kurallara uyulması halinde gerçekten gözle görülebilir etkiler ortaya çıkarmaktadır. Ancak bu diyeti de diyetisyen kontrolünde yapmanız sizin açınızdan daha faydalı olacaktır.  Alkali diyetinin temelinde alkali kafein, et, süt, şeker ve her türlü yapay, işlenmiş gıdalardan uzak durmak yatıyor. Bu beslenme türü ile zayıflamak isteyenler çoğunlukla sebze, meyve, kuruyemiş gibi besinler tüketmektedir.  İlk başlarda vücudunuzun Pah değerini dengede tutmak çoğunuzu kulağına hoş geliyor ancak söz konusu kilo vermek amaç edinenlerde denemekten zarar gelmez düşüncesi oluyor.  Eğer alkali diyeti ile zayıflamaya karar verdiyseniz gelin birlikte alkali diyeti nedir, nasıl yapılır ve benzeri gibi alkali diyeti ile ilgili konuları birlikte ele alalım.

Alkali Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır

 Alkali Diyet Nasıl Yapılır?

 Alkali diyeti yemek yediğiniz zaman vücudunuzdaki asit ile alkali kalitesini savunan bir tür diyet sistemidir. Alkali diyetinde en çok merak edilen konuların başında da Alkali diyeti nasıl yapılır sorusu geliyor.  Alkali diyetinde tüketilmesi gereken besinler sebze ve meyvelerden oluşmaktadır. Fakat bu diyette sebzeleri pişirilerek ya da haşlanarak değil çiğ olarak tüketilmektedir. Besinlerin çiğ haldeki besin değeri daha yüksek olduğundan dolayı alkali diyetinde de sebzeleri kesinlikle çiğ tüketmeniz tavsiye ediliyor. Ayrıca alkali diyeti yapanlar kesinlikle asit oranı yüksek içeceklerden de uzak durmaları gerekiyor.  Kesinlikle süt ürünleri yumurta, ketçap, hardal siyah çay kahve, şeker un, şekerli ve gazlı içecekler kesinlikle alkali diyetinde uzak durmanız gereken besinler arasında yer alıyor.  Yukarıda alkali diyetini meyve ve sebze ağırlıklı olduğundan bahsetmiştik. Fakat asit değeri yüksek olan meyvelerden de uzak durmanız gerekiyor. Alkali diyeti uygularken tüketebileceğiniz meyveler; nar, vişne, limon, greyfurt gibi meyveleri fazla olmamak şartı ile gün içerisinde ara öğünlerde tüketebilirsiniz. Bunun dışında muz, ıspanak kereviz, brokoli, kırmızı turp, kuş üzümü, sarımsak, kuşkonmaz. Nane, pazı, salatalık hurma, zencefil, ısırgan otu, çilek gibi meyve ve sebze gurupları alkali özelliği taşıyan besinlerdir.

Uygulanan Alkali Diyetin Faydaları Nelerdir

  Asit içeren besinleri, tüketmeniz durumunda vücudunuz asidik hale gelip, bir süre sonra da bazı hastalıklar oluşmaktadır. Alkali diyetini tavsiye edenler kandaki PH değerinin düşük alkali olma almasından dolayı diyetin amacında alkali değeri taşıyan besinleri tüketmek olduğu yatıyor. Alkali besinler tüketip vücudunuzu alkali almasının en önemli faydaları ise kanser, diyabet, kalp hastalıkları ve osteoartrit gibi pek çok hastalıkların oluşumunu da engellediği söyleniyor.  Bu diyeti önerenlere göre kanser gibi ölümcül hastalıların asidik ortamda oluştuğu8 söyleniyor.  Eğer vücut alkali besinler daha çok alırsa, kanserin de tedavisi daha kolay oluyor.  Alkali diyeti bir diğer faydası ise vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi artırması ve kardiyovasküler gibi ciddi hastalıklara yakalanmanızın önüne geçiyor. Fakat alkali diyetinin de bütün bu özelliklerini kanıtlayan bir bilimsel çalışma ya da araştırmalar da bulunmamaktadır.

Uygulanan Alkali Diyetin Faydaları Nelerdir

Alkali Diyetin Zararları Nelerdir?  

Alkali diyetini zararlı var mı bu konuda sıkça araştırılan konular arasında yer alıyor Konuya şu şekilde değinirsek: Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü’nün yapmış olduğun bilimsel araştırmalara göre alkali diyetinde kanın PH seviyesinde değil de idrarın ph seviyesinde farklılıklar meydana geldiği saptanmıştır. Bu nedenle de bilimsel yararları konusunda da pek bir ayrıntılı verilere rastlanılşmamı8ştuır.  Ayrıca alkali diyetini uzun vadeli olarak düşündüğümüzde bu konu hakkında herhangi, bir bilimsel çalışma ya da tespitler bulunmamaktadır.  Ancak alkali diyetinde besin kısıtlaması yapıldığından dolayı vücudun ihtiyaç duyduğu yararları yap asitlerinde eksikler görülüyor. Balık ve tavuk gibi beyaz et ile kırmızı etin tüketimi azaltıldığından dolayı da vücudunuzda kas kaybı, Omöega3 yağ asidi, B12 vitamini, fosfor demir, gibi vücut için gerekli vitamin ve minerallerin eksikliğine neden olduğu söyleniyor. En büyük zararı ise vücudun sinir sisteminde hasarların oluşmasıdır.

Alkali Diyetin Zararları Nelerdir?  

 Asidik Besinler Nelerdir?

Alkali diyetinde asidik besinler konusunda çeşitli araştırmalar yapılıyor. Ancak besinlerin asidik değeri düşük, çok düşük, orta ve yüksek asidik özelliğine sahiptir. Bu nedenle besinleri sınıflara ayırmak gerekirse:

 • Çok düşük asidik besinler: tereyağı, esmer pirinç, börülce, kanola yağı, Hindistan cevizi, bakla ve kuru meyve türler, bal, keçi peyniri kabak çekirdeği Ispanak, organ eti, Ayçiçek yapı, koyun peyniri bal, incirdir.
 • Düşük asidikli besinler: karabuğday, badem yağı, Hindi eti, buğday, kırmızı fasulye, balzemik sirke, susam yağı, kabuklu deniz ürünler, vanilya, kuru fasulye, domates pazı, koyun ve kuzu eti, erik, barbunya e beyaz pirinçtir
 • Orta asidik içeren besinler: kuru erik, çavdar, dana eti, soya sütü, makarna, yüzme peynir, nar, makarna, bakliyatlar, midye, hardal, kızılcık, bezelye, ketçap, mısır ve yer fıstığıdır
 • Yüksek Asidikle besinler: yapay tatlandırıcılar, kakao, sığır eti, esmer şeker, dondurma, maya, fındık, ceviz, şarap, beyaz un, arpa, kızartılmış ve kepekli gıdalar, reçel, likör, soya fasulyesi, tuz, şerbetçi, şeker ve glikoz içeren yiyecek ve içecekler ve şekerdir. 
Alkali Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır

Alkali Besinler Nelerdir?

Alkali besinler de asidik besinler gibi çok düşük alkali besinler, düşük alkali besinler, orta alkali besinler ve yüksek alkali besileri olarak farklı sınıflara ayrılmaktadır. Şimdi hangi besinler hangi guruptaymış gelin birlikte inceleyelim

 • Çok düşük dereceli alkali içeren besinler: yaban mersini, muz, frenk üzüm, pancar, kereviz, brüksel lahanası, portakal, marul, salatalık, bamya, ketenyağı avokado yağı çilek, kinoa Japonya pirinci, kurum üzüm ve zeytinyağıdır
 • Düşük dereceli alkali içeren besinler: yeşil çay, kabak, lahana, badem, mantar, karnabahar, bıldırcın yumurtası, turp, Böğürtlen, karalahana, avokado patatesi, enginar, şeftali, dolma biber, armut ve   tavuk yumurtasının sarıdır. 
 • Orta dereceli Alkali içeren besinler: kivi, elma, soya sosu, kayısı, kaju fıstığı, roka, kapya biber, kuşkonmaz, greyfurt, kavun, zencefil, havuç, sarımsak, yeşil fasulye, narenciye, brokoli ve kestanedir 
 • Yüksek derecede alkali içeren besinler: limon, karpuz, karbonat, deniz yosunu, misket limon, mandalina, mercimek, patatesi, maden suyu, ahududu, şeftali, soğan ve ananastır.
 • Alkali diyeti y ile zayıflama isteyeler yukarıda bahsettiğimiz asidik içeren besilerden uzak durmalı ve alkali içeren besinleri tüketmeleri gerekmektedir.

Alkali Diyet ile Zayıflayanlar Ortalama Kaç Kilo

 Alkali diyetin yapacak olanların ilk aklına gelen   ise bu beslenme türü ,ile ayda ya da haftada kaç kilo verildiğidir.  Fakat bu konun cevabı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.  diyet türlerinde olduğu gibi  alkali diyetinde de kilo kaybı oranı kişinin bünyesine ve vücut yapısına göre değişmektedir. Sağlıklı beslenme ve programlarında hastada en fazla bir kilo vermeniz normal ideal olarak karşılanır.  Alkali diyetini kurallara uygun olarak yaptığınızda ise aylık ortalama 6 ile 7 kg arasında değişiklik göstermektedir.

Alkali Su Nedir, Nasıl Yapılır?

  Alkali diyetinde tüketeceğinizi suyun da alkali özelliği taşıması gerekiyor.  Dolayısı ile bu diyeti yapmak isteyenler alkali suyu nereden alırım ya da alkali su nasıl yapılır gibi sorular ile karşı karşıya kalıyorlar. Öncelikle alkali suyun özelliğini açıklamak gerekirse: bu suyun pah değeri diğer suya nazaran 9 ile 11 oranında farklılık göstermektedir. Alkali suyu evde kendiniz bile yapabilirsiniz. Bunu için yarım limonunun suyunu ya da   eczaneden İngiliz karbonatı veya ph alıp içeceğinizi suyun içerisine bunlardan birisinden bir miktar katmanız yeterli olacaktır. 2 litre suyun içerisine yarım limon suyu ekleyerek elde ettiğiniz su da alkali su olacaktır.  Hazırladığınız bu suyu gün ,içinde  tüketmeniz gerekiyor. Ayrıca her gün yeni bir alkali su  hazırlamanız gerekir.

Alkali Su Nedir, Nasıl Yapılır?

Vücudun Alkali Olduğu Nasıl Anlaşılır?

 Yapılan araştırmalara göre insanlarda alkali ver asidik besinler tükettiğini ve bu besinlerden kandaki pH değerini  değil de,  idrarın pH değerinde değişiklikler olduğu söylemektedir. Vücuttaki asidik miktarını ölçülmesi için de tükürük ya da idrar testleri yapılmaktadır. Evde yapılan test kitleri bu konuda doğru sonuç vermediğinden dolayı mutlaka hastanede ölçüm yapılması gerekmektedir.

Vücudun Alkali Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Örnek Alkali Diyet Listesi

 Son olarak da sizlere zayıflamanıza yardımcı olmak için örnek alkali diyet listesi sunacağınız. Bu diyeti harfi harfiyen uygularsanız bir hafta içerisinde fazla kilolarınızda gözle görülebilir değişiklikler görebileceksiniz.  İşte mucizevi alkali diyet listesi

 Sabah kalktıktan sonra hem iştahınız kesmek hem de zayıflamanıza etkili olsun diye 2 su bardağı alkali su için.  Evde hazırladığınız alkali suyu da tüketebilirsiniz.

 Kahvaltı: yeşillik- bir küçük salatalık 1 veya 2 dilim keçi peyniri avokadonun 4 biri ve limon ile hazırlanmış sos

 Ara öğün: alkali diyetinde ara öğünlerinize de yer vereceksiniz. B ara öğünlerde de mutlaka alkali özelliği taşıyan meyve ya da içecekleri çemeniz gerekiyor. Ara öğünlerde mutlaka bir fincan yeşil çay tüketmeniz gerekiyor. Arasında 1 tane şeftali veya 2 dilim de ananas tüketip, üzerine de 2 bardak alkali sudan tüketmeniz yeterli olacaktır.

 Öğlen: alkali diyetinde öğlen yemeklerinizde hafif olması gerekiyor. Özellikle yağda kızartılmış gıdalardan mutlaka uzak durmalısınız. Bir porsiyon tavuğu ızgarada yağsız olarak şekilde b pişirip tüketebilirsiniz. Haşlanmış kuşkonmaz ve brokoli (içerisine bir miktar i (içerisine bir miktar zeytinyağı ve limon suyu ekleyerek besinlerin alkali değeri biraz daha yükseltebilirsiniz. Son olarak da bir porsiyon glütensiz makarnayı da tüketerek öğlen yemeğinizi sonlandırmanız gerekir

   Ara Öğün: öğlen yemeği ile akam yemekleri arasında kendinize belli bir saatte ara öğün belirlemelisiniz. Bu ara öğünde ise bir tane armut ya da ekşi elma ile 2 su bardağı alkali su içmeniz gerekiyor. 

 Akşam alkali diyetinde akşam yemeğinizi limon ya da elma sikesi eklenmiş bol yeşillikli salata ve zeytinyağlı sebze yemeği ile geçiştirerek hafif ve sağlıklı beslenebilirsiniz.

   Ara Öğün: akşam yemeğinden sonra yatmadan birkaç saat öncesinde belirleyeceğiniz ara öğünde ise yine bir fincan yeşil çay 6 adet badem ve 2 su bardağı alkali suyunuzu d tüketerek alkali diyetinin birinci gününü bu şekilde tamamlamış olacaksınız.  Ancak burada dikkat etmeniz gereken temel nokta arzu etiğiniz kiloya ulaşarak bu şekilde beslenmeniz gerekiyor. Her gün bu gıdaları tüketmek yerine alkali özelliği taşıyan besinler ile değişlik yapabilirsiniz.  Kilo verdikten sonra koruma evresinde de aynı şekilde beslenerek verdiğiniz kiloların kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz. Aksi takdirde   kilo verdikten sonra kalorisi yüksek karbonhidrat içeren gıdalar ile beslenirseniz verdiğinizi kiloların iki katını geri alısınız.  Ayrıca bu beslenme programı ile vücudunuzda çeşitli hastalıklardan koruma altına alırsınız.

 • 2023 Model Banyo Asma Tavan Modelleri

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.2023 banyo asma tavan örnekleri popülariteye göre en çok tercih edilenleri kapsar. 2.023 yılında daha minimal asma tavanlar tercih edilirken ışıklandırmaya da önem verilmektedir. Yapmak hem daha şık bir görüntü sunarken hem de atmosferin tamamen değişmesini sağlar. Dolayısıyla banyodaki döşemeler ve dekorlar değiştirilme dahi asma tavanın ışığı değiştirildiği takdirde büyük bir fark…

 • Düğümsüz Etamin İşleme Tekniği Nasıl yapılır?

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.Düğümsüz etamin işleme tekniği son derece kolay bir tekniktir. Bunun için hem el yatkınlığı hem de deneme yanılma yöntemleri gerekir. Düğümsüz etamin yapmak isteyenler düğüm atmadan bitirmeyi de öğrenmelidir. Düğümsüz etamin yönteminde ip sadece kıvrılarak kullanılır ve iğneye geçirildikten sonra düğüm atılmaz. Etamin Nedir? Etamin temelde bir kumaş türüdür. Etamin kanaviçe yapılabilmesi…

 • Düğmeli Ata Yeleği Yapılışı

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.Düğmeli Ata Yeleği Yapılışı Ata yeleği tarifi yapmak için gerekli malzemelere ulaşmak gerekir. Malzemeler elde dildikten hemen sonra örgü aşamasına geçiş yapılabilir. Düğmeli ata yeleği yapabilmek için daha önceden haraşo tekniğini denemek de önemlidir. Düğmeli ata yeleği yapmak isteyenler uygun ip, şiş ve tekniğe sahip oldukları sürece yeleği kısa sürede tamamlayabilir. Düğmeli…

Bir önceki yazımız olan Şeyda Coşkun Diyeti ile 3 Günde 4 Kilo Ver başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ