Kolay Örgüler

Altıgen Motifli Tığ Oyası Yapımı

Altıgen Motifli Tığ Oyası Yapımı

Son zamanlarda tüm bayanların gözdesi olan altıgen motifli tığ oyası yapımı çok daha kolay olması ile pek çok kişi rahatlıkla yapabilir. Genel olarak tüm bayanların severek yaptığı ve hiç yapmayanlar için çok daha kolay bir anlatım ile yapılan çok şık gösterişli bir modeldir.

Daha önceleri bu model havlu kenarlarının etrafını süslerken şimdilerde güzel bir uyarlama ile yemenilerin kenarını çok daha fazla süslemektedir. Bu tarz oya modeli ilk bakıldığında tek sıra oya modellerini anımsatmaktadır. Oyanın ana modeli olan motifler altıgen şeklinde ve ortası incili çiçek motifidir.

Oyanın Yapılışı       

Altıgen motifli tığ oyası yapılışında gerekli olan malzemelerin başında en küçüğün bir büyüğü olan serum halkalar, 22 numaralı tığ, inci ve istediğiniz renk oya ipliğidir. İlk olarak serum halka ile motifin orta kısmı için sık iğnelerle yapılmalıdır. Çiçeğin yaprakları için zincir çekmeli ve her sırada sık iğne üzerine sık iğne örülmesi gerekmektedir.

Motifler bu şekilde tamamlanmalıdır. Daha sonra iki motif arasında sıralı yapraklar örülmelidir. Bu işlemler yapılırken örümcek çekerek başlanmalıdır. Tek ve ikili tırabzanlar ile yukarı doğru çıkılıp tepe noktasına gelinmelidir. En son moda motifli tığ oyası sırasında tepe noktasına geldikten sonra sık iğne yaparak aşağı inilmesi gerekir. Özenle yapılan bu motifler için verilen aralarda 3 tane yaprak yapılması gerekir.

Bir önceki yazımız olan İpi Koparmadan Giden Tek Sıra İki Renkli Oya Yapımı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
3 Paylaşımlar
Paylaş2
Tweetle
Pin1
Paylaş
Paylaş