Kolay Örgüler

Amigurumi Kolay Bebek Yapımı

Amigurumi Kolay Bebek Yapımı

Size zevkli vakit geçirtecek ve sonunda ortaya çıkan işe gülümseyerek baktırtacak uğraşlardan birisi de amigurami kolay bebek yapımı ve ona elbise dikilmesidir. Japonca’dan gelen bu kelime tığ işi oyuncak yapmayı anlatır ve amigurumi kolay bebek yapımı işin başlangıcıdır. 2,5 milimlik tığ, bir yumak ten rengi örgü ipi, bir beyaz ip, 12 milim kadar büyüklükte iki adet vidalı düğme, biraz naylon ip, boncuk elyaf ve kıyafetler için beyaz keçe ihtiyacınız olan malzemelerdir.

Amigurumi Bebek Yapımı
Amigurumi Bebek Yapımı

Amigurumi Kolay Bebek Örme Tekniği

Bu iş için tığ işi severlerin bildiği zincir çekme, sık iğne, amigurumi eksiltme ve amigurumi artırma gibi örme biçimleri kullanacaksınız ki bunlar bütün amigurumi ürünler için geçerlidir. Bebeği örmeye istediğiniz yerden başlayabilirsiniz, ama herkes genellikle önce kafayı örmeye başlar. Her parça bittiğinde içini elyafla doldurun ama bu doldurma işlemini tam formunda yapın.

Kafayı örmek için yaklaşık 33 sıra örmeniz gerekiyor. Her satırda birer artacak şekilde sık iğne yapıp bir kere artırın ve bunu altışar kere tekrarlayın. 27. satırdan sonra eksiltmeye başlıyorsunuz. Otuz ikinci satırda artık kafayı boncuk elyaf ile doldurmaya başlayabilirsiniz. Eksiltme sırasında elinizin gireceği yer küçülmeden gözleri de takabilirsiniz. İsterseniz gözlerin altına beyaz keçeden zemin de koyabilirsiniz. Böylece düğmeler göz olarak daha bir ortaya çıkacaktır. Kafayı tamamlamak için eksiltmeyi sürdürerek üç sıra daha örün ve kapatın. Dikmek için bir cetvel boyu iplik bırakmayı unutmayın. Kafanın üzerine burun koymak için de gene ten rengi iplikle dört sıra sık iğne örmeniz gerekecek.

Beyaz ya da Bej İplik Gövdeye

Amigurumi kolay bebek gövdesi için beyaz renk iplik uygun oluyor. Toplamda 39 sıra yeterlidir ama otuz birinci sırada ten rengine geçin. 19. sırada ise eksiltmeye başlayacaksınız. El, kol, ayak ve bacaklar da doğal olarak ten rengi iplikle örülüyor. (İsterseniz pembe renk olabilir.)

Bebeğin yüz ifadesi ise örme kadar önemli. Kirpikleri yorgan iğnesi ile işleyebilirsiniz. Kenardakilerin daha kısa kaldığı dört adet kirpik yeterli olur. Kaş bile yapabilirsiniz. Yüzde önemli olan gülümsemedir. Kırmızı iplikle şekil verebilirsiniz. Amigurumi bebek yapma işinde en sonunda bebeğe istediğiniz kıyafeti dikip giydireceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Amigurumi Kolay Tavşan Yapımı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
anne bebek