Kolay Örgüler

Amigurumi Örgü Maymun Yapımı

Amigurumi Örgü Maymun Yapımı

Çok sevilen bir oyuncak maymun yapabileceğiniz gibi amugurumi örgü maymun yapımı ile perde tutacakları bile yapabilirsiniz. Hatta amugurumi örgü maymun yapımı ile ortaya çıkacak oyuncağınızı fesli bile örebilirsiniz. Kısacası bu işte çeşit yaratmak sizin hayal gücünüze ve el becerinize bağlıdır. Ten rengi iplik, kahverengi iplik, doldurmak için elyaf boncuk ve yüz ifadesi vermek için renkli iplikler ile iki göz boncuğu yeterli olacaktır.

Amigurumi Örgü Maymun
Amigurumi Örgü Maymun

Tığ İşi Maymun Örüyoruz

Ten rengi iplikle kafayı örmeye başlayın. Dokuz sıra öreceksiniz. İkinci sırada her sık iğneye iki tane sık iğne yaparak artırmaya başlıyor ve her satırda bir sık iğne artışı, 1 arttır ve 6 kez tekrar ile kahverengi ipe geçiyorsunuz. Onuncu sırada artırmadan dokuz sıra öreceksiniz. 19 ile 25. satır arasında her satırda birer azalan sık iğne, birer eksiltme ve 6 tekrar var. 26. Sıramız ise altı kez eksiltme ve altı sık iğneden oluşuyor. Amugurumi örgü maymun tarifi içinde sıra buruna geldi. 10 sıra sık iğne yapılıyor. Sekizinci sıraya gelinceye kadar birer artan sık iğneler, birer artırmalar ve altı kez bu işin tekrarlanması sürüyor. Sekizinci ve dokuzuncu satırı artırma yapmadan iki sıra öreceksiniz. Onuncu sıra boyunca sürekli eksiltme yapılıyor ve 21 kez tekrarlanıyor.

Gövde Yapımı Uzun Sürüyor

Gövde yapımı ise önemli ve uzun sürüyor. 30 sıra üzerinden çalışıyorsunuz. Onuncu sıraya kadar artırarak süren işlem on dokuzuncu sıraya kadar arttırılmadan toplamda 54 sık iğne yapılarak sürüyor. Yirminci sırada eksiltmeye başlayacaksınız. Bir sıra birer azalan sık iğne, bir eksiltme ve altı tekrar yaparken sonraki satırı eksiltme yapmadan düz öreceksiniz. Bu şekilde 28 satır örüyorsunuz ve 29 ile 30. satırı düz örerek gövdeyi bitiriyorsunuz.

İki kol ve iki ayakta da ten rengi ile işe başlıyor ve sonradan kahverengi ipe geçiyorsunuz. Amugurumi maymun tarifinin bir parçası da kuyruk yapımı. İsterseniz kuyruğun içine bir parça tel de koyabilirsiniz, ama telin çıkma riskine karşı gene de boncuk elyafla doldurulması daha sağlıklıdır. Kahverengi iple örüyor ve üçüncü sıradan 35. sıraya kadar hiç artırma yapmadan her sırada on tane sık iğne yapıyorsunuz.

Bir önceki yazımız olan Amigurumi Sihirli Halka Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
4 Paylaşımlar
Paylaş1
Tweetle
Pin3
Paylaş
Paylaş