Kolay Örgüler

Anlatımlı Dantel Salon Takımı Yapımı

Anlatımlı Dantel Salon Takımı Yapımı

Dantel özellikle evlenecek olan genç kızların çeyizlerini süsleyen bir örgü modelidir. İnce el işçiliği ve kar beyazı görüntüsü ile salon, vitrin, oturma odası, sehpa ve havlu kenarı gibi birçok yerde kullanılabilirler. Dantel örgülerinde krem rengi ve kırık beyazında kullanıldığı olur fakat en çok tercih edilen renk ise kar beyazdır. Danteller misafirlerini ağırladığınız salonda daha çok kullanılır. Bunlar takım halinde yapıldığı zaman odalarınızı vitrinlerinizi daha göz alıcı yapar. Anlatımlı dantel salon takımı yapımı ile sizde evlerinizi güzelleştirerek misafirlerinizi hayran bırakın.

Salon Dantel Takımının Yapım Aşamaları

 • Ortasını oluşturmak için bir adet normal plastik halkaya ihtiyacımız var. Bu halka havlularda kullanılan en büyük hakanın bir küçüğü olabilir. En ideal bu olduğu için halkalardan bir tanesini alıyoruz.
 • Halkaya dantel ipi ile bir ilmek oluşturarak örmeye başlıyoruz
 • Tığıya ipi bir kez doluyoruz ve halkanın içinden tığıyı geçirerek 1 ilmek alıyoruz. İlk ön 2 ilmeği birden alıyoruz daha sonra kalan 2 ilmeği de birden örüyoruz. Dantellerin hepsinde bu ilmek çeşidi kullanılır ve adına ikili tırabzan denir.
 • Bu şekilde halkanın kenarlarını doldurmak için 36 tane tırabzan örüyoruz.
 • Halkayı tamamlamak için ilk ördüğümüz ilmeğin başına tığıyı batırarak örüyoruz.
 • 8 zincir çekerek 3. tırabzan başına batırıp örüyoruz.
 • İlk sırayı bu şekilde 12 tepe yaparak tamamlıyoruz.
 • İkinci sıraya geçerken ilk yaptığımız zincir halkanın ortasına gelecek şekilde içinden tığıyı daldırarak sıkı tığı atıyoruz. Sıkı tığıdan kastımız tığıyı tırabzanın başına batırıp ipi dolayıp çıkartıyoruz. Buradan da tığıya ipi dolamadan direk tığıdaki ilmeğin içinden geçiriyoruz.
 • Son sıraya geldiğimizde sıkı tığı attığımız yerin en sonraki tepeye tekrar batarak tekrar sıkı tığı ile sabitliyoruz. Bu teknik ile bir dağcık daha oluşturmuş oluyoruz. Önümüze çıkan ilk dağcığa sıkı ilmekten 3 tane yapıp diğer sıraya geçiyoruz. Burada 10 zincir çekerek önceki sıradaki tepeciklerin ortasından geçirerek örüyoruz. Fakat sıkı tığıyı sadece bir yerde kullanıyoruz.
 • Diğer sıraya geldiğimizde yine aynı başlangıç yerde 4 adet sıkı ilmek örüyoruz ve bu sırada 12 zincir çekerek diğer sıralarda yaptığımız gibi örmeye devam ediyoruz.
 • Son sıraya geldiğimizde yine 5 tane sıkı örerek 14 zincir örmeye başlıyoruz.
 • Bu sırayı da tamamladıktan sonra sonraki sıralarda 6 sıkı iğnesi örüp 4 zincir çekiyoruz. Tekrar 6 sıkı iğnesi örerek diğer dağcığa geliyoruz. Yani bir dağcıkta 12 sıkı iğnesi örgü tam ortasına geldiğimizde 4 zincir çekiyoruz. Bu işlemle kalan yerleri de örerek örgümüzü bitiriyoruz.
 • Böyle parça parça örerek hepsini birleştireceğiz. Birleştirmek için de son ördüğümüz sıkı tığının arasına 4 zincir çektiğimizi hatırlarsanız.
 • 6 sıkı tığıyı ördükten sonra 2 zincir çekip diğer örneğin tepeciği batırarak iki örneği birleştiriyoruz.
 • Ortasını oluşturmak için de orta kısmında 1 tepeciği bırakıp diğer 2 tepecikte yine birleştirme işlemi yapıyoruz. Bu işlem 4. örneğin birleştirmesi sırasında yapıyoruz.
 • Ortasını yaparken de halkaya 9 tırabzan örüp 2 zincir atıyoruz. Diğer örneklerde 1’er bıraktığımız tepeciklere birleştirme yapacağız. Orta kısımda toplamda 4 tepecik var ve 9 tırabzandan sonra 2 zincir çekip diğer örneğin tepeciğine batıyoruz. Tekrar 2 zincir çekerek son trabzanın başına batarak sıkı iğne örüyoruz. Tekrar 9 trabzan örerek kalan 3 tepecikte de aynı işlemi yaparak salon takımı örneğinin orta kısmını da tamamlıyoruz.

Motifli Salon Takımı Yapımı

Bazı modellerde gül, lale, yaprak gibi deseni bulunur. Tırabzanların arasına zincir çekerek boşluk oluşturulur. Şekil oluşturmak için de tırabzanların ara boşlukların yine tırabzan ile dolduruyoruz. Şekil oluşturmak için bu boşlukları sayarak dolduruyoruz. Buralarda sayı çok önemli elinizdeki örneği sayarak yapılması gereken bir örnektir.

Bir önceki yazımız olan Bir Buket Çiçek Tığ Oyası Yapılışı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
9 Paylaşımlar
Paylaş8
Tweetle
Pin1
Paylaş
Paylaş