Kolay Örgüler

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler
Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.

Anne sütü, muhtevası bakımından  olağanüstü bir besindir. İçerdiği yağ, demir, protein ve vitaminler bakımından bebekler için yaşamsal öneme sahiptir. Anne sütünde bol miktarda su ve vitamin olduğundan bebeğe su verilmesine gerek yoktur. Bu nedenle de ilk altı ay bebekler emzirilmelidirler. Anne sütü bebeği her türlü enfeksiyona korur.  Yeterli miktarda emen bebekler kolay kolay hastalık geçirmezler. Bu sebeple anneler sütlerinin fazlalaşmasını ve uzun süre bebeğini emzirerek  beslemenin hayalini kurar. Bu noktada devreye anne sütünü artıran yiyecekler, içecekler hatta egzersiz hareketleri giriyor. Zor ve uzun olan bu süreçte süt artımını sağlamak için anneye destek veren besinleri bilmek gerekiyor. Anne sütünü artıran yiyecekler ise hem sütün miktarını hem de sütün kalitesini etkiler.

Emziren Anneye Önerilen 45 Sağlıklı Besin

Yeni Doğum Yapmış Kadın Ne Yemeli?

Yeni doğum yapmış kadın ne yemeli? Anneler kendilerine iyi bir beslenme düzeni oluşturarak yeterli ve dengeli beslenmeye özen göstermelidirler. Çünkü annenin  yediği besinlerin  sütün miktarını ve değerini artırdığı herkes tarafından biliniyor. Annenin gerekli sağlık kontrolleri yapılarak, bir hekim gözetiminde ona iyi bir beslenme düzeni oluşturulmalıdır. Hekimin tavsiyesine uyarak hem sütünü artıracak hem de emzirirken kendi vücudunda oluşabilecek vitamin, protein ve mineral eksikliğini tamamlayacaktır. Bu nedenle bazı gıdalar annenin beslenmesinde en ön sırada olmalıdır. Yenilen yiyeceklerin yanı sıra annenin stres durumu, yaşam tarzı, uyku düzeni gibi alışkanlıkları da aldığı gıdalar kadar önemli değer taşır.  

Anne Sütünü Artırma
Anne Sütünü Artırma

Emziren Anne Ne Yemeli Ne İçmeli?

Emziren anne ne yemeli ne içmeli? Hususunda bilim insanlarınca yapılan birçok çalışma mevcut. Aynı zamanda halk arasında da geçmişten günümüze kadar uzanan hayatla tecrübe edilmiş  hatta kalıplaşmış bir beslenme düzeni de vardır. Her iki anlayışa göre de öncelikle sıvı tüketimi  özellikle su içilmesi sütün kalitesini ve miktarını artırdığı bilinmektedir.

  • Taze sıkım meyve suları,
  • Evde yapılan organik şerbetler,
  • Besin değeri yüksek çorbalar,
  • Ayran gibi  özellikle gaz yapmayan içecekleri bolca ve sıklıkla tüketmek gerekir.
  • Bazı bitki çayları da sütün kalitesini  artırır ancak her bitki  çayı içilmez.
  • Halk arasında da en çok bilinen ve tüketilen  rezene çayını günde 2-3 bardak kadar içilebiliri. Hem annenin hem bebeğin sindirimine çok yardımcı olduğu bilinmektedir. Çok miktarda fitoöstrojen içerir.
  • Diğer bitki çayları için  bir hekime danışıp bitki çayının bebeğe olumsuz bir etki yapıp yapmayacağının bilinmesi gerekir.
  • Emzirme sürecinde bir müddet kahve ve  siyah çay  tüketiminden  uzak kalmak gerekiyor. 

Yeni Doğum Yapan Annelerin Sütü Nasıl Artar?

Bazı sebzeler  yenildiğinde  annede ve emen bebekte gaz spazmına sebep olur. Yeni doğum yapan annelerin sütü nasıl artar? Sorusunun cevabına bakacak olursak; kabak, soğan gibi besinleri pişirip yemek anne ve bebek için daha sağlıklı olacaktır. Güçlü bir protein  kaynağı olan  yeşil mercimeğin gaz yaptığı  biliniyor  böyle besinler bir gece önceden suda bekletilir. Yemek  yapmadan önce   suyu değiştirilip biraz haşlanmalı, sonrasında haşlama suyunu kullanmadan temiz bir suyla mercimek  pişirilirse gaz yapması engellenmiş olur. Et, balık ve sebze emzirme dönemi boyunca bolca tüketilmesi gereken önemli besin kaynaklarıdır.  Özelikle balıktaki omega yağı anne sütü için  muazzam özelliktedir. Bazı balıklar dip balığı olduğu için taşıdığı ağır metaller anne sütü için iyi olmaz. Bu süreçte hangi balıkların tüketileceğini bir hekime danışmak en doğrusu olur. Gün  içerisinde 2 -3 su bardağı yoğurt tüketimi anne sütünü destekler.   

Anne Sütünü Artıran Mucize Yiyecekler

Anne sütünü artıran mucize yiyecekler ise; tam tahıllı ekmekler, karabuğday unlu mamuller  yemeye öncelik verilmelidir. Tam tahıllı makarnalarda bu süreci desteklerken öğünlerde tercih edilmelidir. İçerdiği zengin demir miktarı ve posa sayesinde süt yapımını en çok destekleyen tahıllardan biri yulaftır.  Buğday rüşeymi  buğdayın protein ve e vitamini açısından  en zengin bölümüdür. Buğday rüşeyminden yapılan mamuller tüketilmelidir. Yapılan pastalara, keklere kısacası ikramlıklara katılarak kullanılabilir. Tahılların yanı sıra ceviz badem gibi vitamin ve mineral yönünden zengin  besinler de ara öğün olarak bolca tüketilmelidir. Ceviz badem gibi zengin  içerikli  besinler süt artırımı açısından değil de sütün kalitesini artırarak  sütü zenginleştirir.

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler

Anne Sütü Ve Sağlık Açısından Besinler  

Anne her ne kadar önerilen besinlerle beslense de sütü ve kalitesini artırmak için ilk önce ve devamlı annenin yapması gereken bolca su tüketmektir. Su anneni kilo alıp vermesini de düzenler. Toksin atımına yardımcı olur. Bazı ilaç ve vitamin  türevlerinin süt artırmak için kullanıldığı biliniyor fakat hiçbir zaman bir doktora danışmadan bu ilaçların tüketilmemesi gerekiyor. Süt artsın derken anne kendine veya bebeğe geri dönüşü zor zararlar verebilir. Bu konuda dikkatli olmak gerekir. Taze hurma, incir, kayısı kurusu bilinen en iyi süt arıtırcı besinlerdir.

Yüksek lif içerir. Kilo alımını da düzenler. Anne beslenirken kilo alımından da çekindiği için spor yapmak isteyebilir. Ancak bilinmelidir ki ağır spor yapmak sütte laktik asit oluşturur ve bu  enzim  bebeğin sütü reddetmesine sebep olur. Bundan kaçınmalı ve daha yumuşak egzersizler, hafif tempolu yürüyüşler ve pilates tercih edilmelidir. Annenin kendini mutlu hissetmesi her şeyden  önemlidir. Stresten uzak durmak, iyi bir uyku anne ve bebeğin birlikte geçireceği eğlenceli dakikalar süt artırımını da destekler. Bebek beslendikten sonra bile süt kaldığı düşünülüyorsa bir sağım  pompası kullanılarak yerine yeni sütün gelmesi sağlanabilir. Çift  sağım pompası  kullanılarak ikiz etkisi yapmak da  yeni sütün gelmesini sağlar. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ