Kolay Örgüler

Arı Kovanı Yelek Yapılışı

Arı Kovanı Yelek Yapılışı
Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.

Arı kovanı modelinde yelek yapmak isteyenlere yönelik birbirinden farklı tarifler bulunsa da orijinal örgü modeline ulaşmak önemlidir. Arı kovanı yelek yapılışı için öncelikle gerekli malzemeleri düzenlemek gerekir. Malzemelere sahip olan kişiler aşağıdaki tarife bağlı kalarak arı kovanı yelek yapabilir. Çoğunlukla bebekler ve çocuklar için yapılan arı kovanı yelek modeli örgü modelleri arasında son derece popüler. 

Arı Kovanı Yelek için Gerekenler

Arı kovanı yelek malzemeleri arasında çok az ürün bulunur. Bu sebep ile de maliyeti son derece düşüktür. Artık iplerden dahi arı kovanı yelek yapılması mümkün. Arı kovanı yelek yapmak isteyenler şu malzemelere sahip olmalıdır:

  • İp: İstenilen renkte ve kalınlıkta ip kullanılabilir. İpin özellikleri tamamen stile ve isteğe göre değişebilir. Bu sebep ile de örgü modelini denemek isteyenler mevcut iplerini kullanabileceği gibi istenir ise orta kalınlıkta bir örgü ipi de tercih edilebilir.
  • Şiş: İpin kalınlığı ile paralel olan şiş seçiminde de herkes özgürce davranabilir. Mevcut şiş kullanılabileceği gibi ipe özel şiş alınması da mümkün. Arı kovanı yelek modeli yapımında çoğunlukla 3.5 numaralı şiş kullanılır.

Arı Kovanı Yelek Nasıl Yapılır?

Arı kovanı yelek örgü tarifine uygun olarak yelek yapmak isteyenler için özel tarifler bulunuyor. Kullanacak olan çocuğun boyu, kilosu ve omuz genişliğine göre yeleğin detayları ve ilmek sayıları değişebilir. Arı kovanı yelek nasıl yapılır merak edenler için tarif şu şekildedir:

  • Zincir ile başlanır.
  • Tek sayılı zincir yapılır. Bu tek sayı modelin fiziksel özelliklerine göre değişebilir. Çoğunlukla 22 + 1 tercih edilir.
  • En başta örülen ilmek düzdür.
  • Sırası ile alttaki ilmeğe şişi batırarak alt ilmekler örülür.

Arı Kovanı Yelek Kaç Yaş için Kaç İlmek Gerekir?

Arı kovanı yelek ilmek sayısı yaşa göre değişiklik gösterir. 2 yaşındaki bir çocuk için arı kovanı yelek örülecek ise ilmek genelde 87’dir. 3 aylık bebekler için 10 ilmek yeterli bulunur. Arı kovanı yelek modeli 1 yaşındaki çocuklar için çoğunlukla 28 – 38 arasında ilmek ile örülür.

Bir önceki yazımız olan Ananas Örgü Örneği Pratik Anlatım başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ