Kolay Örgüler

Ayıcık Lif Yapımı

Ayıcık Lif Yapımı
Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.

Ayıcık lif genellikle bebek ya da çocuklar için işlenen küçük yapılı modallerdendir. Bu model tercihen iki kat yapılarak kese formu verilebilir. Ayıcık lif motifi, battaniyelere yerleştirilerek bebekler için battaniye yapılabilir. Yıldızlı modelin dolgun yapısı ve ip türü sıcak tutmaya yardımcı olacaktır.

Yeni Model Ayıcık Lif Yapımı
Yeni Model Ayıcık Lif Yapımı

Ayıcık Lif Nasıl Yapılır?

Ayıcıklı lif yapılırken öncelikle gövde kısmı yapılıp, etrafında dönülerek büyütülür.  Gövde ortaya çıktıktan sonra ayaklar, kollar ve kulaklar yapılarak devam edilir. Ayıcıklı lif farklı boyutlarda yapılarak takım halinde çeyizlik kullanılabilir. Adım adım yapım aşamaları aşağıdaki gibidir:

 • 8 fıstık yapılarak başlanır.
 • İlk sırayı yapmak için 1 fıstık yapılıp kapatılır. Üzerine, dibine ve bir sonraki boşluğa batılarak üçlü fıstık yapılır ve üçü birlikte kapatılır. Sıra sonuna kadar bu şekilde devam edilir.
 • Son fıstık yapıldıktan sonra arttırma yapmak için ikili fıstık yapılarak kapatılır. Aynı noktaya batarak ikişerli 6 fıstık yapılıp aynı anda kapatılır.
 • Sıra sonuna kadarı normal devam edilip son fıstıkta dibe batmadan kapatılır.
 • Başlangıçta aynı şekilde aynı yere batılarak dönülür. Bu aşamadan sonra sıra yukarı doğru değil dönerek devam eder.
 • Ayıcığın yan tarafları içen ortadaki 5 fıstığın üstüne ikişer sıra örülür, gövde kısmı biter.
 • Ayak kısımları için diğer renk iple 4 fıstıklık göz alınarak başlanır, ikinci sırada 1 azaltılır, son sırada ise 2 azaltılarak hepsi bir kapatılır.
 • Kollar için ayağın üstündeki ikinci delkten başlanarak 5 fıstıklık göz alınarak kolları ikinci renkle yapılır.
 • Eksiltme yapılarak 3 sıra örülür. 4. Sırada 4 fıstık birlikte kapatılır.
 • Göz ve ağız kısımları iğne yardımıyla siyah iple işlenir.
 • Boyun kısmı için isteğe göre kullanılan iki renk ipin karışımından ponpon yapılabilir ya da kurdele yardımıyla süslenebilir.

Liflerin şekli bozulmaması için orta sıcaklıkta yıkanması gerekir.

En Güzel Ayıcık Desenli Lif Yapılışı
En Güzel Ayıcık Desenli Lif Yapılışı
Ayıcık Lif Yapımı
Ayıcık Lif Yapımı

Ayıcık Lif İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Ayıcık motifli lif yapımında kullanılan malzemeler diğer lif modellerinden pek farklı sayılmaz. Ayıcık lif modeli için ihtiyaç duyulanlar şunlardır:

 • 2 farklı renk lif ipi
 • Örgü tığı
 • Göz ağız ve burun kısımları için çok az siyah ip
Muhteşem Model Ayıcık Lif Yapımı
Muhteşem Model Ayıcık Lif Yapımı
Ayıcık Desenli Lif Modelleri
Ayıcık Desenli Lif Modelleri

Çok Güzel Ayıcık Lif Yapımı

Çok Güzel Ayıcık Lif Yapımı
 • 2023 Model Banyo Asma Tavan Modelleri

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.2023 banyo asma tavan örnekleri popülariteye göre en çok tercih edilenleri kapsar. 2.023 yılında daha minimal asma tavanlar tercih edilirken ışıklandırmaya da önem verilmektedir. Yapmak hem daha şık bir görüntü sunarken hem de atmosferin tamamen değişmesini sağlar. Dolayısıyla banyodaki döşemeler ve dekorlar değiştirilme dahi asma tavanın ışığı değiştirildiği takdirde büyük bir fark…

  Daha Fazla Oku

 • Düğümsüz Etamin İşleme Tekniği Nasıl yapılır?

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.Düğümsüz etamin işleme tekniği son derece kolay bir tekniktir. Bunun için hem el yatkınlığı hem de deneme yanılma yöntemleri gerekir. Düğümsüz etamin yapmak isteyenler düğüm atmadan bitirmeyi de öğrenmelidir. Düğümsüz etamin yönteminde ip sadece kıvrılarak kullanılır ve iğneye geçirildikten sonra düğüm atılmaz. Etamin Nedir? Etamin temelde bir kumaş türüdür. Etamin kanaviçe yapılabilmesi…

  Daha Fazla Oku

 • Düğmeli Ata Yeleği Yapılışı

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.Düğmeli Ata Yeleği Yapılışı Ata yeleği tarifi yapmak için gerekli malzemelere ulaşmak gerekir. Malzemeler elde dildikten hemen sonra örgü aşamasına geçiş yapılabilir. Düğmeli ata yeleği yapabilmek için daha önceden haraşo tekniğini denemek de önemlidir. Düğmeli ata yeleği yapmak isteyenler uygun ip, şiş ve tekniğe sahip oldukları sürece yeleği kısa sürede tamamlayabilir. Düğmeli…

  Daha Fazla Oku

Bir önceki yazımız olan Lif Modelleri ve Yapılışı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ