Kolay Örgüler

Balonlu Çocuk Ceket Yapılışı

Balonlu Çocuk Ceket Yapılışı
Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.

Balonlu çocuk ceketi yapmak isteyenler bir ters bir düz olarak ördükleri ceketin üzerine balon deseni ekleyebilir. Daha kabarık bir model isteyenler 2 ters bir düz olan modeli de tercih edebilirler. Bu durumda istedikleri renk ile ya da renkler ile hırkayı ölmeleri tamamlandıktan sonra üzerine balon desenleri örmeleri mümkündür.

Balon desenleri genellikle bakır, kırmızı, mavi ve yeşil renkte olmaktadır. Pembe renginde yapılan balonlarda mevcuttur. Balonlu çocuk ceketi yapmak isteyenler dilerler ise balonları ceketin ön yüzüne dilerler ise de ceketin arkasına yapabilir. Birden çok balon yapılması mümkündür. Balonlu çocuk ceket örgüsü oldukça şık ve eğlenceli bir görünüme sahiptir.

Balonlu Çocuk Ceket Tarifi

Balonlu çocuk ceketi tarifi oldukça basittir. Çocuğun ölçülerine uyumlu olacak şekilde örgü yapılması mümkündür. İstenir ise yakalı istenir ise de yakasız olarak ceket örülebilir. Tarif ise şu şekildedir:

  • Yakalı örgü modellerinde ilk örgü yakadan yapılır.
  • Yakası için genellikle 3.75 model şiş kullanılır.
  • İsteyenler daha az ya da daha yüksek numaralı şişleri tercih edebilir.
  • En başta 86 ilmek ters ve düz olmak üzere örülür.
  • Yaka örüldükten sonra gövdeye geçilir.
  • Balonlu çocuk ceket örgüsü için haroşa tekniği kullanılır.
  • Yaka genellikle 4 diş arası örülür.

Balon Nasıl Örülür?

Çocuk ceket üstüne balon örmek için istenir ise kabartmalı desenler tercih edilebilir. Kabartmalı desen yapabilmek için ip türü değiştirilebilir daha yumuşak ve kabarık (pofuduk) modeller kullanılabilir. Öncelikli olarak balonun gövdesini örmek ve ardından düz renk bir ip ile zincir çekmek gerekir.

Balonun gövdesini örerken istenilen renkte ip kullanılabilir. İsteyenler çok renkli ip modellerini de balonlar için kullanabilir. Balon örgüler tamamlanıp zincir ile birleştirildikten sonra dikiş ipi ya da ince şiş ile ceketin üzerine eklenebilir.

Balonlu Çocuk Ceket Malzemeleri Nelerdir?

Balonlu çocuk ceket malzemeleri arasında şiş, ip ve makas bulunur. Bazı noktalarda numarası daha düşük olan şişlerin ya da tığ ve iğne gibi modellerin kullanılması gerekebilir. Özellikle birleştirme esnasında birçok kişi balonlu çocuk ceket örgüsü için tığ tercih eder.

Bir önceki yazımız olan Arı Kovanı Yelek Yapılışı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ