Kolay Örgüler

Bebe Yaka Nasıl Örülür?

Bebe Yaka Nasıl Örülür?

Bebe Yaka Nasıl Örülür? Bebek örgü modellerinde sıklıkla kullanılan bir yaka modelinden bahsedeceğiz; Bebe yaka modeli. Bu model, örgü yaka tiplerinden bir tariftir. Bebek yeleği yapımında, bebek hırkası, örgü süveter, örgü elbise, örgü bebek zıbın gibi modellerde kullanabileceğiniz bir tarif olacak. İlmek sayılarını artırarak yetişkin örgülerinde de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Şiş örgü modellerinde çoğu örgüde kullanılan şık bir yaka olarak karşımıza çıkmaktadır. Kazak, hırka, yelek modellerinde ve başka şiş örgülerde kullanabileceğiniz örgü yaka modellerinde yuvarlak yaka, V yaka şeklinde modeler bulunmaktadır. Örgümüzün gidişatına göre uygun yaka tiplerini belirleyebilirsiniz. Bebe yaka örgü aşamalarına gelecek olursak;

a.  Örnek olarak iki yaşa uygun bebe yaka modeli için bebe yaka modelimize başlayalım.  Eğer ipiniz orta kalınlıkta her bir yaş için 6 ilmek büyütebilirsiniz. İpiniz kalın ise her bir yaş için 4 ilmek büyütebilirsiniz.

b.   Düz haroşe ile, ters haroşe ile yapılabilirsiniz. Örnek bebe yaka modeli yeleğimiz için iki yumak ip yeterlidir.

c.    Diğer malzeme olarak 3 numaralı misina şiş yeterli olacaktır.

d.   İlk sıraya 4.5 milimlik bir şişle başlanıp 3 numaralı misina ile devam edilir.

e.  Şişe 104 ilmek atılır. İlk ilmek sıkı, sonrası rahat bir şekilde atılmalıdır. 104 ilmek tamamlanınca  misinalı şiş ile örgüye devam edilmelidir. Tüm ilmeklerimizi ters örülmeli. Birinci sıra ters örüp tamamlanmalı ve bu şekilde 3 sırayı tamamladıktan sonra (düz yüzden düz, ters yüzden ters örülmeli) son iki ilmek kalıca kenar ilmeği örüp kalan iki ilmeği birden şişe alıp ikisini birlikte alıp düz örüyoruz.

f.     Sıra boyunca iki ilmeği birden alıp düz örüyoruz. Devam edip sıramızı tamamlıyoruz. Son iki ilmeği birlikte alıp kenar ilmeğimi örüyoruz.

g.   Tüm ilmekleri ters örüyoruz, ters yüzden sırayı bu şekilde örüyoruz.

h.   Sıralarımızı tamamladıktan sonra örgümüzü ikiye katlayacağız.

i.     İlmek almak için her iki yönü de örgüye uygun 3 numara şişe ihtiyacımız var.

j.     Örgünün iplerinden şişlere ilmek takıyoruz. Sonuna kadar aldık ilmeklerimizi. İki şişi de yerleştiriyoruz ve birlikte örmeye başlayacağız. Karşı yönlü ilmekleri alıp düz örüyoruz.

k.    Bir tane 3.25 şişimden takıp tüm ilmeklerimiz bittiği zaman tekrar takacağım şişe azar azar takarak sıra boyunca aynı işlemi yapıyoruz.

l.     104 ilmekle bir örgü başladık, tırtıklı bir görüntü ile iki kat bir örgü yaptık,

m.   Sol yönden on ikişer ilmek takıp birer ayraç takacağız. Ayraçlarımızın olduğu yerde ayraçların sağ ve solundan her düz yüzde eksiltmeler yapacağız. Bu kısımdaki ilmeklerimiz kalacak orta kısımdaki ilmekleri dönüşler yaparak örüp bebe yaka elde edeceğiz.

En Güzel Bebek Yaka Modeli Yapımı

En Güzel Bebek Yaka Modeli Yapımı
 • Yıl Başı Ağacı Amigurumi Yapılışı

  Yıl Başı Ağacı Amigurumi Yapılışı

  Amigurumi tekniği ile yılbaşı ağacı istenilen şekilde yapılabilmektedir. Amigurumi tekniği ile yapılacak olan yılbaşı ağacının süslemesi tamamen kişiye göre değiştirilebilir. Yılbaşı amigurumi yapılışı uzun sürebilmektedir. Farklı süslemeler yaparak gerçek yılbaşı ağacı için süsleme yapılması da mümkündür. Yılbaşı ağacının yapılma biçimine bağlı olarak amigurimi yapılışı çeşitlendirilebilmektedir. Amigurumi yılbaşı ağacı tarifi özellikle yeni yıl döneminde sık sık […]

  Daha Fazla Oku

 • Amigurumi Gemi Yapılışı

  Amigurumi Gemi Yapılışı

  Amigurumi ile gemi yapmak isteyen kişiler için özel tarif ve yönlendirmeler bulunur. Amigurumi ile gemi yapmayı hedefleyen kişilere farklı özeliklerde elyaf boncuklar, tığ ve ip gerekmektedir. Amigurumi ile yapılacak olan modele bağlı olarak kullanılan tığ oranı değişmektedir. Her tığ için belirlenmiş sayılar bulunur ve bunlar kalınlığı belirler. Dolayısı ile Amigurumi yöntemi ile gemi yapmak isteyenlerin […]

  Daha Fazla Oku

 • Adım Adım Amigurumi Robot Tarifi

  Adım Adım Amigurumi Robot Tarifi

  Amigurumi robot yapılışı için gereken malzemeler alındıktan sonra örgü aşamasına geçilebilir. Amigurumi yöntemi ile yapılan robot farklı modellerde olabilmektedir. Standart boyutlarda ve renklerde yapılacak olan bir Amigurumi robot tarifi kısa süre içerisinde tamamlanabilir. Kullanılma biçim ve yöntemlerine bağlı olacak şekilde robot tarifi aksesuar olarak da örülebilmektedir. Amigurumi robot tarifi için kişilerin adımları izlemesi önerilir. Amigurumi […]

  Daha Fazla Oku

Bir önceki yazımız olan Yılın En Trend Bebek Battaniyesi Modelleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
3 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Pin3
Paylaş
Paylaş