Kolay Örgüler

Bere Nasıl Dikilir?

Bere Nasıl Dikilir?
Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.

Bere pek çok kişinin gerek başı korumak için gerekse aksesuar olarak kullandığı ürünlerden biridir. Genelde el örgüsü ile yapılsa da esasen bahar aylarının serin havasından korunmak için kumaştan da bere dikip kullanabilirsiniz. Özellikle yeni doğan bebekler için bere kullanımı yün iplerden değil, aksine pamuklu kumaşlardan dikilmesi gerekir. Bu sayede bebeğin başı hem üşümemiş hem de başı terlediğinde terini bere kolayca çekebilir. Eğer sizler de bere nasıl dikilir? Sorusunun yanıtını merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Bebekler İçin Bere Nasıl Dikilir?

Bebekler için bere dikecekseniz ilk olarak kullandığınız kumaşa dikkat etmeniz gerekir. Burada kesinlikle bebeğin başını dış ortamlara karşı koruyabilecek ve bebeğin başında oluşan teri alabilecek organik ve pamuklu kumaşlar kullanılması şarttır. Bebekler için bere nasıl dikilir? Sorusunun yanıtına bakacak olursak;

  • İlk olarak bebeğin baş çevresine uygun bir kumaş ölçüsü seçmemiz gerekiyor.
  • Bu kumaşı ikiye katlıyoruz. (eğer kumaş kalın ise bunun yerine tek katlı kumaş ta kullanabilirsiniz.)
  • Kumaşı ikiye katladıktan sonra dikiş payı bırakarak kesiyoruz.
  • Eğer bebek için kullandığınız bir bere varsa bunu kalıp olarak ta kullanabilirsiniz.
  • Hemen sonra dikmeye başlıyoruz.
  • Burada önemli olan dikiş kısmıdır. Çünkü bebeğin başına rahatsızlık veren bir dikiş kesinlikle yapılmamalıdır.
  • Dikiş işlemi bittikten sonra berenin içini dışına dışını içine çevirerek, bere dikişini bitiriyoruz.

Yetişkinler İçin Bere Nasıl Dikilir?

Yetişkinler için bere dikecekseniz eğer burada kullandığınız kumaşın kesinlikle esnek olması gerekir.  Çünkü kumaş ne kadar esnek olursa kullanması da bir o kadar kolay ve rahat olacaktır. Kumaşı alıp, baş ölçülerinize göre kesiyorsunuz. Kesme işlemi bittikten sonra berenin arka kısmına geçecek şekilde dikişi işlemini yapıyoruz. Pek çok kişi berede dikiş izinin görünmesini istemez. Bu nedenle dikiş kısmının çok ince şekilde dikilmesi gerekmektedir. Eğer dikiş kısmının hiçbir şekilde görünmesini istemiyorsanız bereye birkaç küçük dokunuşlarla daha farklı şekiller verebilirsiniz. Örneğin yün iplerden saç örgüsü yaparak, dikiş kısmına yapıştırabilirsiniz. Bu sayede hem tasarım hem de kullanışlı bir bereye kavuşabilirsiniz.

Bere Dikimi

Bir önceki yazımız olan Salaş Bere Modeli Yapılışı başlıklı makalemizde bere modeli ve salaş bere hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ