Kolay Örgüler

Çam Modeli Çeyizlik Patik Yapımı

Çam Modeli Çeyizlik Patik Yapımı

Ayak insan sağlığı için en önemli organlardan birisidir. Büyüklerden ayağını üşütme karnın ağrır, hasta olursun, çocuğun olmaz gibi ibareleri çok duymuşsunuzdur. Bu yüzden özellikle kış aylarında ayak sağlığına çok dikkat etmek gerekir. Patikler bu mevsimde kullanılabilecek en güzel örgü çeşitlidir. Ayakları sıcak tuttuğu kadar gösterişli desen ve motifleri ile insanların dikkatini çekerler. Çam modeli çeyizlik patik yapımı ise oldukça kolay ve hoş görünen patik türüdür.

Çam Modeli Çeyizlik Patiğin Yapılışı

 • Bu pratikte 2 farklı renk ip ve şiş kullanacağız. Biz beyaz ile pembe rengi tercih ettik siz dilerseniz farklı renkle de başlayabilirsiniz.
 • Beyaz ip ile şişe 14 ilmek atıyoruz ve 2 sıra haroşe örüyoruz.
 • 6 tane ilmeği haroşe ördükten sonra şişi bir dolayıp artırma işlemi yapıyoruz. Aradaki 2 ilmeği düz örüp yine dolama işlemiyle ilmek artırma işlemi yapıyoruz. Son kalan 6 ilmeği de haroşe örüyoruz.
 • İki kenarlardan 6’şar ilmeği haroşe örüp artırma işlemi yapıyoruz. Arada kalan ilmekleri ise düz örüyoruz. Bu şekilde kenarlara doğru uzanan 5 adet delik (ajur) olana kadar örüyoruz.
 • Sonraki sırada pembe ipi beyaz ipe bağlayıp ilk 6 ilmeği pembe renkli iple örüyoruz. Pembe iple örerken beyaz ipi de aynı anda gizleyerek arka taraftan yürütüyoruz. 5 ilmeği beyaz iple örüp dolama işlemi yapıyoruz. 2 ilmeği düz ördükten sonra yine dolama işlemi yapıp 5 sıra daha beyaz iple örüyoruz. Kolay örebilmek için pembe ipi 2’ye bölüp 2 uç kısımları örebilirsiniz. Pembe ipi tekrar bağlayıp sonda kalan 6 ilmeği tekrar pembe iple örüyoruz.
 • İlk ve son ilmekleri hep pembe iple örüyoruz. Aradaki kısımları ise hep aynı şekilde 5 ilmek örüp dolama işlemi yapıyoruz. Aradaki kısmını da düz örüp bir kez dolama yaptıktan sonra 5 ilmeği beyaz örüyoruz. Yine son 6 ilmekleri pembe renkli iple örüyoruz. Bu şekilde 5 ajur olana kadar örüyoruz.
 • 3. şekil oluşturmaya geldiğimizde 6 sıradan sonra 5 ilmeği daha pembe renkli iple haroşe örüyoruz. Yine 5 ilmek 1 dolama 2 ilmek 1 dolama 5 ilmek düz olacak şeklinde örüyoruz. Öncekiler gibi yine aynı şekilde 5 ajur olana kadar örüyoruz.
 • Aynı şekilde 4 tane zikzak (ajur modeli) olacak şekilde örüyoruz.
 • Tüm ilmekleri iki sıra beyaz iple haroşe örüp taban kısmını oluşturmaya başlıyoruz. Kenardan 22 tane ilmeği örüp ortadaki 10 ilmek ile tabanı oluşturacağız. Bunun için 9 ilmeği düz örüp 10. ilmekte iki ilmeği birden alarak eksiltme yapıyoruz. Geri dönerek yine 9 ilmeği örüp 10. ilmekte eksiltme yapıyoruz. Yani sadece 10 ilmeği örüp kenar ilmekten eksiltme yapıyoruz. Yan tarafta tüm ilmekler bitene kadar aynı işlemi yapıyoruz.
 • Ortadaki 10 ilmekten hariç kenarlardan 25’er ilmek daha alarak kenar ve tabanı örmeye başlıyoruz. Tek renkle örebileceğiniz gibi 2 sıra beyaz 2 sıra pembe iple örerek hoş bir görüntü elde edebilirsiniz. Bu şekilde 22 sıra haroşe örüyoruz.
 • Arka kısmı için tabanda yaptığımız gibi kesme işlemini yapıyoruz. Son 6 ilme kala içten ve kenardan olacak şekilde 1 kenardan 3 diğer kenardan 2 ilmek keserek patiğimizi bitiriyoruz.
 • Boğaz kısmını süslemek için tığı ile 3 zincir 2 tane 2’li tırabzan 2. boşluğa sıkı iğne yapabilirsiniz.

Çam Modeli Patik Yapılışı Videolu Anlatım

Bir önceki yazımız olan İki Şişle Yaprak Model Patik Yapımı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
anne bebek