Kolay Örgüler

Çeyizlik Kolay Patik Modeli Yapılışı

Çeyizlik Kolay Patik Modeli Yapılışı

Patik, kış mevsiminde ayağa giyilerek kullanılan tığı ve veya şişle örülen bir el işidir. Bayanlar patikleri kendileri giyebildikleri gibi eş, dostuna hediye edilmesi ve çeyizinde kullanılması da oldukça yaygındır. Zaman geçtikçe patik modellerinde oldukça çeşitlik olsa da eski modeller de hala varlığını devam ettirmektedir. Eski modeller ağır ve zor olsa da yeni modellerde kolay olanları oldukça fazladır. Çeyizlik kolay patik modeli yapılışı olarak tığı ile yapılan sade fakat şık bir patik örneği anlatacağız.

Kolay Patik Modelinin Yapım Aşamaları

 • Patik ipi ve 5 numara tığı ile patik yapımına başlıyoruz.
 • 37 ayak numarasına uygun olarak örmeye başlıyoruz. Siz ayak numaranız göre trabzan sayısını fazla yapabilirsiniz.
 • İpi küçük daire şekilde bir kez doluyoruz ve üstüne 20 adet trabzan örüyoruz. Uç kısmı yuvarlak olacak şekilde başlıyoruz.
 • 2. sırada bir trabzanın üstüne 2 kez batarak trabzan sayısını çoğaltıyoruz.
 • Sonraki sırada ise çoğaltma işlemini yapmıyoruz. Tığıyı bir kez dolayıp alttaki trabzanın tam ortasından dolayıp trabzan örüyoruz. Daha sonra tığıyı bir kez doladıktan sonra bu kez alttaki trabzanın arkasından dolama işlemi yapıyoruz. Yani bir ön bir arka kısmından dolama işlemi yaparak trabzanları örmeye devam ediyoruz.
 • Sonraki sıralarda ise dolma işlemini önden yapılan bir trabzanda yine önden dolama yapacağız. Arkadan dolananda ise yine aynı şekilde arkadan dolama yaprak trabzanları öreceğiz. Patiğin burun kısmını bu şekilde tam 17 sıra örerek devam ediyoruz.
 • Ön ve arka dolanan 10 trabzanı işaretleyip geri kalan kısmı düz trabzan örerek devam ediyoruz. Yani dolama işlemi yapmadan düz trabzan örüyoruz. Seçtiğimiz 10 trabzanı örmeden geri dönüp düz örme işlemine devam ediyoruz. Düz örülen trabzanlar patiğin taban ve yan kısımları olacaktır. Bu şekilde 11 sıra daha örüp topuk kısmına geçiyoruz.
 • Topuk kısmı için tam orta kısmında 4 trabzanı seçiyoruz. Seçilen bölgeye kadar trabzanları örüp bu kısımda trabzanları yarı örerek birer ilmek oluşturuyoruz. 4. trabzanın yarısını da örünce hepsini birden örerek bu kısmın büzülmesini sağlıyoruz.
 • İki tarafı birleştirmek için sıkı iğne tekniğini kullanıyoruz.
 • Patiğin tüm ağız kısmını çakma sıkı iğne tekniği ile örüyoruz.
 • Kenarını süslemek için hoş bir çiçek örüyoruz. 5 zincir çekip halka yapıyoruz. 3 zincir çekerek trabzan örüyoruz ve bu işlemi 6 kez yapıyoruz. Dolgu yapmak için bu boşluklara 8 tane fıstık yapıp hepsini birleştiriyoruz ve arka kısmına batarak dolgunun şişesini sağlıyoruz. Aynı işlemi tüm 6 boşlukta da yapıyoruz. Orta kısmına bir tane fıstık örerek çiçeğin ortasına yerleştiriyoruz. Yaprak yapmak için de 15 zincir çekiyoruz. Üzerine 4 tane üçlü trabzan 4 tane 2’li trabzan 2 tane çakma sıkı iğne ve 2 tane sıkı iğne yapıyoruz. Diğer kısmında da aynı işlemi yaparak yaprağı bitiriyoruz. 2 tane yaprak örerek çiçeğin arkasından birleştirmek için örüyoruz. Daha sonra patiğin yan kısmına dikiyoruz.

Bir önceki yazımız olan Çeyizlik Üzümlü Patik Modeli başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
219 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Pin219
Paylaş
Paylaş