Kolay Örgüler

Cilt Kararmasına Doğal Çözüm Yolları

Cilt Kararmasına Doğal Çözüm Yolları

Her birey için cilt tipi ve renginde farklılık bulunması normaldir. Bununla birlikte cildin renginin bir bütün şeklinde görünmesi gereklidir. Vücudun herhangi bir kısmında cildin rengi normal görünümün dışına çıktığında bu durum cilt kararması şeklinde ifade edilir. Ciltte kararmanın neden oluştuğuna ve bu durumdan kurtulmak için kullanılabilecek doğal yöntemlere dair detayları bu yazıda bulabilirsiniz.

Cilt Kararmasının Nedenleri?

Cilt kararması olarak tanımlanan durum tek başına bir sağlık sorununa işaret etmez. Buna karşın, bu soruna maruz kalan bireyi rahatsız eden bir durum olması sebebiyle nedenleri ve çözüm yolları üzerinde durmakta yarar var. Cildinizin belirli bir bölgede renk değiştirmesi birçok etmene bağlı olarak ortaya çıkmış olabilir. Bunlardan bir kısmını aşağıda yer verdiğimiz hususlar oluşturuyor:

 • Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalındığında ciltte lekelerin yanı sıra kararmalar meydana gelebilir.
 • Vücudun bir bölümü çarpma ya da kaza sonucu darbe aldıysa kararma oluşabilir.
 • Terlemeye karşı koltuk altına uygulanan roll-on ya da deodorantlarda bulunan kimyasal içerikler ile kozmetik amaçlı bazı ürünler ve epilasyon amaçlı malzemeler cildin renk değiştirmesine neden olabilir.
 • Ciltteki kararma, bazı ilaçların yan etkisine bağlı olarak ortaya çıkabilir.
 • Genetik faktörler, hormonsal bozukluklar, aşırı terleme ya da obezite gibi sağlık problemlerine bağlı olarak cilt renk değiştirebilir ve leke oluşumu hızlanabilir.
 • Cildin sağlıklı görünümünün bozulmasının kaynağı sigara kullanımı olabilir.
 • Cilde hava aldırmayan darlıktaki kıyafetler cilt kararmasını tetikleyebilir.
 • Ölü deri hücrelerinin birikmesine bağlı olarak leke oluşumu gözlemlenebilir.

Cilt Kararması Geçer mi?

Cildin pürüzsüz ve doğal görünüme sahip olması herkesin, özellikle kadınların hayali! Dolayısıyla kaynağı ne olursa olsun ciltte bir renk değişimi meydana geldiğinde sağlık açısından herhangi bir sorun teşkil etmese de estetik görünümü bozması sebebiyle can sıkıcı olabiliyor. Peki, cilt kararmasını gidermek mümkün mü? Piyasada, cilt kararmasını gidermek ve özellikle de en sık kararma yaşanan bölgelerden biri olan koltuk altına uygulanmak üzere çeşitli ürünler satılıyor. Bu ürünleri kullanmadan önce sağlık problemine yol açmayacak bir içeriğe sahip olduğundan emin olmakta yarar var. Bu ürünlerle ilgili bir başka nokta ise ekonomik sebeplerle herkesin ulaşamayacağı şekilde yüksek fiyatlardan satışa sunuluyor olması. Bu durumda akla şu soru geliyor: Cilt kararmasının doğal çözüm yolları var mı?

Cilt Kararmasına Doğal Çözüm

Cildin koltuk altı, yüz ya da genital bölge kısmında kararmalar görülebilir. Cilt kararmasına doğal çözüm yolları arıyorsanız buradaki önerilere göz atmanızı tavsiye ederiz.

 • Kan dolaşımını hızlandırmada etkili olan E vitamini yağını cilt renginizi eşitlemek ve cildinizi temizlemek amacıyla kullanabilirsiniz.
 • Aleo vera bitkisinden elde edilen jel de cilt üzerindeki çeşitli faydalarının yanı sıra kararmaları gidermede ve ten rengini eşitlemede etkili oluyor.
 • Özellikle yüz bölgenizde oluşan kararmalara yönelik bir çözüm arayışında iseniz cilt pigmentlerini azaltmak suretiyle renk eşitlemesi yapan sütün faydalarından yararlanabilirsiniz. Bunun için yatmadan önce çiğ sütü pamukla yüzünüze sürmeniz yeterli.
 • Doğal bal bulabiliyorsanız yüz bölgenizdeki kararmalar için ideal ilacı bulmuşsunuz demektir. Yüzünüze sürdükten sonra 20 dakikanın ardından ılık suyla yıkayarak uygulayacağınız bu yöntemi haftada 3-4 defa kullanabilirsiniz.
 • Kararma ve lekeler üzerinde en etkili bitkisel kaynaklar arasında limon ve narenciye ürünleri yer alıyor. Bu bitkisel kaynakları dilimleyerek ya da suyunu sıkıp pamukla sürerek kullanabilirsiniz. Ancak limonu kullanırken uygulama için gece saatlerini seçmeye dikkat etmeniz gerekiyor. Aksi halde güneş ışınları ile limonun asidik yapısının birleşmesi sonucu cildiniz olumsuz etkilenebilir.

Bir önceki yazımız olan Kömür Maskesi İle Cilt Kararmalarına Son başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
243 Paylaşımlar
Paylaş15
Tweetle
Pin228
Paylaş
Paylaş