Kolay Örgüler

Dantel Runner Şablonları

Dantel Runner Şablonları
Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.

Dantel Runner Şablonları. Dantel, eskiden beri var olmakta ve hiçbir zaman da modası geçmemektedir. Dantel, hem zarif duruşu ile hem de yapılan örneklerin üzerinde dans etmesi ile her zaman kullanıcıların albenisini kazanmıştır. Günümüzde bile retro yani eskiye dönüş modası adı altında dantellere sıkça yer verilmektedir. Dantel runner şablonları ile evinizin her alanını süsleyen modelleri bulmakta artık çok kolay. Eskiden anneannelerimizden kalan o zarif bembeyaz danteller için motif ve model sayısı az iken şimdilerde sadece beyaz değil renk renk motif motif dantel modelleri mevcuttur.

Dantel nereye konulsa oranın şeklini ve şemailini alabilen zariflikte olduğundan her yere de oldukça yakışır. Bizler de dantelin bu şıklığından ve zarifliğinden faydalanarak dantel runner şablon örneği paylaşacağız.

Dantel Runner Şablonları ve Modelleri

Dantel runner şablonları sadece dantelden masanızın şekline, uzunluk-kısalığına göre farklı model ve motiflerde olabileceği gibi aynı zamanda önceleri çok moda olan ve günümüzde de çokça tercih edilen şilteler arasına dantel örerek iki, üç, dört şilteyi birbirine birleştiren dantel modelleri de vardır. Kenarı dantel detaylı, dört tarafı dantellerle çevrilmiş bu modellerin yanı sıra yemek masası üzerine, orta sehpa üzerine ya da vizon sehpa üzerine göre yapılabilen modellerde mevcuttur. 

Dantel Runner Şablon Yapılışı

Dantel runner şablon yapılışında belirli bir sırayı takip etmek daha kolay model çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Şık ve zarif bir runner için mutlaka iplerinizin renklerinin tonuna da önem vermelisiniz.

1.Adım

Önce 6 tane zincir çekiyoruz. İlk zincirin içine batarak küçük bir halka yapıyoruz. Ve 7 tane zincir çekiyoruz. Daha sonra halkanın içine batıp önce 1 ilmek sonra 2 ve sonra 2 ilmek alıyoruz. 3 zincir çekip ipi tekrar tığa doluyoruz ve boşluğun içine batıyoruz. Yine aynı şekilde burada da önce 1 sonra 2 ve sonra yine 2 olacak şekilde 3’lü tırabzan yapıyoruz. Tekrar 3 zincir ve yine halkanın içine batıp aynı işlemi tekrar ediyoruz. Ve 8. inci tırabzanı oluşturmak için tekrar 3 zincir çekiyoruz ve ilk yaptığımız tırabzanda 7 zincir ekmiştik o 7 zincirin 3 tanesi kalacak şekilde zincirin içine batıp birleştirme işlemini yapıyoruz. Bu şekilde 8 adet tırabzan yapmış oluyoruz.

2.Adım

Birleştirme işlemini yaptığımız ilk yerdeki boşluğun içine girip 3 tane zincir çekiyoruz ve ipi tığa doladıktan sonra bu boşluğun içerisine 4 tane 3’lü tırabzan yapacağız. Tırabzan yaparken önce 1 ilmek sonra 2 ilmek birden alıp tığda kalan 2 ilmeği bırakıyoruz. Sonra tekrar ipi tığa doluyoruz ve aynı işlemi tekrar edip 3 tane olduğunda hepsini aynı anda çekiyoruz. Diğer boşluğa geçmeden önce 5 zincir çekiyoruz ve bu işlemi her boşluğa uyguluyoruz.

3.Adım

Başlarken 5 zincir yapıyoruz ve ilk yaptığımız 4’lünün tepesine batarak 2. adımı bitiriyoruz. Sonra ipimiz yanımızdaki 5 zincir çektiğiniz boşluğa değil önümüzdeki boşluğa batıyoruz ve 7 tane zincir çekiyoruz. İpi tığa doluyoruz, boşluğun içine batıyoruz ve 1 tane tırabzan yapıyoruz. Sonra yine 3 zincir çekiyoruz ve ipi tığa bir kez dolayıp aynı boşluğa bir kere daha batıyoruz. İşlem sonucunda bir delikte 2 tane tekli tırabzan olmuş oluyor. Bu işlemi tüm sıra boyunca uyguluyoruz. Bitirme sırasında yine 3 zincir çekiyoruz ve ilk başta 7 zincir çektiğimiz yere 3 tane zincir kalacak şekilde batıyoruz. Toplamda 24 boşluk yapıyoruz.

4.Adım

1 tane zincir çekiyoruz ve ilk boşluğun içine 3 tane sık iğne yapıp diğer boşluğa geçiyoruz ve bu işlemi 4 tane boşluk içerisine yapıp 12 tane zincir çekiyoruz. 2. tırabzanın üzerine batıyoruz ve zinciri buraya birleştiriyoruz. Sonra yine 4 boşluğa 3 tane sık iğne ve 12 zincir ve 2. tırabzana bat. Bu işlemi sıra bitinceye kadar yapıyoruz. Ve ilk yaptığımız sık iğnenin tepesine batarak bu sırayı da bitiriyoruz. 

5.Adım

Sık iğnelerin başında geçerek ip taşıma tekniğini uygulayarak 3. tırabzanın başına geliyoruz. 2 zincir çekiyoruz ve ipi tığa 2 kez doluyoruz. 12 zincir çektiğimiz boşluğun içine 4 tane tırabzan yapacağız. Bu işlemi aynı deliğe 3 kere olacak şekilde yapıyoruz. 5 zincir çekiyoruz ve yine aynı boşluğa tekrar 3 tane 4’lü tırabzan yapıyoruz. 2 zincir çekip yine ipi yine 3. tırabzana ilerletip sabitliyoruz. Aynı işlemi sıra bitinceye kadar yapıyoruz. Birleştirme işlemini 2 zincir ile çıktığımız yerin üzerine batarak gerçekleştiriyoruz. 

6.Adım

Bu adım son sıra artık ve son sıramızda 2 zincirin üzerine boşluğun içerisine batarak 2 tane sık iğne yapıyoruz ve sonra 3 tane tırabzanın üzerine de 2 tane sık iğne yapıyoruz ve 1 zincir çekip tekrar boşluğun içine batıp 3 sık iğne yapıyoruz. Her 3’lü tırabzana geldiğimizde bu işlemi uyguluyoruz ve motifimizi bitiriyoruz.

Çok İstek Alan Şık ve Zarif Tığ İşi Örgü Runner Modeli

Çok İstek Alan Şık ve Zarif Tığ İşi Örgü Runner Modeli

Bir önceki yazımız olan Acemiler İçin Kolay Tığ Oyası Yapılışı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ