Kolay Örgüler

Dantel Runner Yapılışı (Şablonları)

Dantel Runner Yapılışı (Şablonları)

Runner son zamanların en çok yapılan masa örtüsü modellerinden biri olup farklı çeşit ve modellerde runner modelleri mevcuttur. Runner masa örtüleri dantelden yapılabileceği gibi aynı zamanda çuval bez dediğimiz keten kumaştan olabileceği gibi beyaz ya da farklı renklerde düz kare ya da daha farklı şeklide kesilebilen düz bezler arasına dantel motifleri eklenerek de yapılmaktadır. Aynı zamanda hasırdan yapılan runner modelleri de bulunmaktadır. Runner masa örtüleri hem farklı modelleri ile çok beğenilirken hem de masalarınızda trend, moda durarak evlerinize de ayrı bir hava katmaktadır. Dantel runner masa örtüsü modellerini hem siz kendiniz evinizde kullanabilirsiniz hem de çeyizlere yapabilirsiniz.  Üstelik son zamanlarda çeyizlerde en çok görülen runner masa örtüleri ile çeyizinize de fark katacaktır.

Geçmişten Günümüze Runner 

Önceleri daha çok fisto diye adlandırılan runnerlar ile modernlik de isterseniz evinizde isterseniz de çeyizinizde ayrı bir yere sahip olacaktır. Ayrıca dantel runner modellerini salonlarınıza takım olarak da yapabilirsiniz. Böylece runner modeliniz salon takımı olmuş olur. Artık dantel runner modellerini sadece yemek masa örtüsü olarak da kullanmıyorlar. Dantel runner modellerinden hırka yapanlar, yelek yapanlar da olduk çoktur. Sizlerde hoşunuza giden runner modellerini yemek masa örtüsü olarak değil de hırka olarak yapabilirsiniz.

Retroyu Yaşatan Dantel Türü

Üstelik dantel runner modellerinden yaparsanız hırka ya da  yelek modellerini retro yapmış olur eskiyi günümüze uyarlamış olursunuz. Eskiden büyüklerimiz runner modellerinden ki özellikle de dantel runner modellerinden kendilerine ve çocuklarının çeyizine hırka, yelek örerlermiş. Bu hırka ve yelekleri daha çok özel günlerde, elbiselerin üstlerine ya da lohusa dönemlerinde lohusa yeleği olarak kullanırlarmış. Sizlerde bu amaçla runner modellerinden yelek, hırka yaparak kullanabilirsiniz. 

Bu vereceğimiz dantel runner modeli isterseniz evinizde yemek masası örtüsü olarak kullanın, isterseniz salon takımı yapın, isterseniz çeyiz için salon takımı olarak ya da sadece yemek masasına örtü olarak yapıp kullanın. İsterseniz de sizlerde büyüklerimiz gibi yelek ya da hırka olarak yapıp özel günlerinizde, elbiselerinizin üzerine giyin ya da çocuklarınızın çeyizine hırka, yelek olarak yapabileceğiniz gibi lohusa yeleği, lohusa hırkası olarak yapabilirsiniz.

Dantel Runner Yapılışının Anlatımı

Kare motiflerden oluşan çiçek dantel runner motifinde 20 adet çiçek motifi mevcuttur. Çiçek motiflerini tek tek motifler şeklinde yapıp en son hepsine yine tek tek birleştirme işlemi uygulayacağız. Dantel runner modelimizin uzun kenarında 5 sıra çiçek motifi eninde yani kısa kenarında ise 4 sıra çiçek motifi vardır. Böylece toplamda 20 çiçek motifi ile dantel runner modelimizi bitirmiş olacağız. Motife başlarken ise;

Önce 2 zincir çekiyoruz ve halka yapıyoruz. Yapmış olduğumuz halkanın içerisine 8 tane sık iğne yaparak dolduruyoruz. Daha sonra 3 zincir çekiyoruz ve hemen yanındaki zincire sık iğne yaparak batıyoruz ve bu işlemi 7 kez tekrarlıyoruz.

3. sıraya geçtiğimizde yine 3 zincir çekiyoruz ve ilk yuvanın içersine 3’lü trabzan yapıyoruz ama son ilmeklerin hepsini aynı anda örüyoruz. Daha sonra yine 3 zincir çekip bu sefer diğer yuvaya batarak 4’lü trabzan yapıp yine son ilmeklerin hepsini bir anda çekiyoruz. Böylece 8 adet yaprak elde etmiş oluyoruz.

3. sırayı bitirdikten sonra 3 zincir çekip ilk deliğin içine 4’lü trabzan yapıp zincir çekmeden bir 4’lü trabzan daha yapıyoruz. Daha sonra 5 zincir çekip yine aynı yere 4’lü trabzan yapıyoruz. Zincir çekmeden diğer yuvaya atlayıp yine 4’lü trabzan yaparak aynı işlemi bu sıra bitinceye kadar uyguluyoruz.

5. sıraya geldiğimizde 3 zincir çekiyoruz ve hemen yanına bir tane 2’li trabzan yapıyoruz ve örmeye devam edip iki tane tekli trabzan yapıyoruz. Daha sonra deliğin içerisine 2 tane sık iğne yaparak 3 zincir çekiyoruz. Tekrar sık iğne yapıyoruz. Daha sonra 2 tane sık iğne yapıp ardından 2 tane tekli trabzan yapıyoruz. Aynı sırayı örmeye devam ediyoruz ve bu sefer 2’li trabzan yapıp 4 zincir çekiyoruz. Bir sonraki deliğe yine 2’li trabzan yaparak yanında bulunan ilmeğe tekrardan 2’li trabzan yapıyoruz. Daha sonra sıra 2 tane tekli trabzan, 2 tane sık iğne, delik içerisine 1 tane sık iğne, 3 zincir ve son olarak 1 tane sık iğne olacak şekilde sıranın sonuna kadar örmeye devam ediyoruz.

6. sıraya geldiğimizde ise 4 tane zincir çekerek başlıyoruz sıraya. 4 zinciri çektikten sonra bu sefer 6’lı trabzan yapıp 5 zincir çekiyoruz. 5 zincirden sonra yine 6’lı trabzan yapıyoruz. Diğer yapmış olduğumuz tırabzanların üzerine ise sık iğne yapıyoruz. Bu işlemi de 4 adet sık iğne ve 1 zincir daha sonra yine 4 adet sık ipne ve 1 zincir olacak şekilde devam ettiriyoruz. 

Dantelin Son Aşaması

Dantel runner örneğimiz 6 sırada bitmiş oluyor. 6 sıra örmüş olduğumuz çiçek motifi sonucunda bir adet çiçek motifi elde etmiş oluyoruz. Bu şekilde 20 adet çiçek motifi yapıyoruz. Yapmış olduğumuz çiçek motiflerini birleştirirken ise; motiflerin tepe noktasından sık iğne yaparak bir motifi diğer motife ekleme işlemini uyguluyoruz. Böylece 5X4 yani uzun kenarda 5 adet ve kısa kenarda 4 adet olacak şekilde çiçek motiflerimizi birleştiriyoruz. Sizler dilerseniz daha uzun da yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Süper Dantel Örnekleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
anne bebek