Kolay Örgüler

Danteller Nasıl Beyazlatılır?

Danteller Nasıl Beyazlatılır?

Danteller, kültürümüzün en önemli parçalarından biridir. Özellikle geçmişten günümüze kadar sürekli sandıklarda saklanan dantelleri pek çok kişi kullanmaya kıyamaz. Ama son dönemlerde popülaritesi bir hayli artan dantelleri artık pek çok kişi ev dekorasyonunda kullanmak istemektedir. Ancak zamanla saklanan danteller mecburen sararmaya yüz tutmuştur. Bu gibi durumlarda ise dantellerinize çamaşır suyu ile müdahale etmek yerine dantellere zarar vermeyecek doğal ürünlerle beyazlamasını sağlamanız gerekir. Doğal yöntemlerle dantel beyazlatmak zor hatta imkansız gibi görünebilir. Ama doğru teknikleri uyguladığınız zaman kesinlikle zor olmayacak hatta harika sonuçlar elde edeceksiniz. Sizler için bu yazımızda çok değeri olan dantelleri temizleme ve beyazlatma hakkında bilgiler vereceğiz. Eğer siz de danteller nasıl beyazlatılır? Sorusunun yanıtını merak ediyorsanız, yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Kabartma Tozu İle Dantel Beyazlatma

Kabartma tozu ile sararmış veya sarmaya yüz tutmuş dantellerinizi beyazlatabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ise; bir miktar ılık suyun içine dantellerinizi alın, akabinde içine bir paket karbonat ekleyin. Bir saat kadar bekledikten sonra beyazlar için olan deterjan ile yıkayabilirsiniz.

Beyaz Sabun İle Dantel Beyazlatma Yöntemi

Beyaz kalıp sabunlar ile harika bir şekilde sararmış dantellerinizi yıkayabilirsiniz. İlk olarak sabunu biraz rendeleyip, toz  haline getirin. Daha sonra ılık suyun içinde sabunu iyice eritip, içine dantellerinizi alın. 2 saat kadar bekledikten sonra elinizle ovalayarak dantelinizi yıkayıp, durulayabilirsiniz.

Çivit İle Dantel Beyazlatma

Çivit dantellerinizin harika beyazlığa ulaşmasını sağlar. Ama burada çok dikkatli olmanız gerekir. Çünkü fazla çivit kullanmak dantelleri beyazlatmak yerine maviye boyanmasına neden olur. İşte bu sebeple az miktarda çivit kullanımına özen göstermeniz gerekmektedir. Yapmanız gereken ise bir miktar suyun içinde çiviti iyice karıştırıp, içine dantellerinizi koyabilirsiniz. 30 – 40 dakika kadar bekledikten sonra bol su ile durulayabilirsiniz.

Karbonat Ve Beyaz Sirke İle Dantel Beyazlatma Yöntemi

Beyaz sirke her temizlikte kullanıldığı gibi dantelleri beyazlatmak için de kullanılır. Ama sirkeyi çok fazla kullanmamaya özen göstermeniz gerekiyor. Çünkü fazla sirke asidik oranı nedeni ile dantellerin yıpranmasına neden olabilir. Sirke ve karbonatı karıştırıp, dantellerinizi yıkayabilirsiniz.

Sararmış Danteller Nasıl Temizlenir

Bir önceki yazımız olan Tığ İşi Dantelli Salon Takım Modelleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
5 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Pin5
Paylaş
Paylaş