Kolay Örgüler

Danteller Nasıl Kolalanır?

Danteller Nasıl Kolalanır?

Danteller Nasıl Kolalanır? Danteller bizim kültürümüzün bir parçasıdır. Hem ev deklarasyonlarında, genç kızların çeyizlerinde ve giyim ürünlerin de sıklıkla kullanılmaktadır. Ama zamanla kullanıma bağlı olarak dantel örgüler, zamanla yıpranır. Ayrıca dantel örgülerde görülen bir diğer sorun ise örgülerin çabuk kırışmasıdır. Oysa dantel örgüleri gösteren en iyi detay, ütülü ve sert durmasıdır. Eskiden hanımlar hem giysilerindeki dantel detaylar için hem de ev dekorasyonlarında kullandıkları dantel örgüler için kolalama tekniklerinden faydalanmakta idi. Günümüzde ise dantel örgülerinde hala kolalama teknikleri kullanılmaktadır.

Dantel kolalama için birkaç farklı yöntem mevcuttur. Bu yazımızda sizler için dantel kolalama  tekniklerinden bahsedeceğiz. Siz de bu yöntemleri kullanarak, şahane görsellerdeki dantel örgülere kavuşabilirsiniz.

Dantel Kolalama Teknikleri

Vereceğimiz teknikler sayesinde kıyafetlerinizde bulunan dantel detayları kolalayabilirsiniz. Ayrıca evlerinizde kullanmak istediğiniz dantel örgülerinizi de kolaylıkla kolalayabilirsiniz. İşte detaylar;

Arap zamkı yöntemi ile dantel kolalama yöntemi; bu yöntem uzun yıllardır dantellerde kolalama için kullanılan en bilindik yöntemlerden biridir. Arap zamkı kalitesiz bir zamktır. Su ile seyrelttikten sonra dantellerinizi bu karışımın içinde bir süre beklettikten sonra dantelleriniz kolalanmış olacaktır.

Nişasta yöntemi ile dantel kolalama; nişasta kuruduğunda sert bir yapıya ulaşacaktır. İlk olarak bir miktar nişastayı, su ile karıştırıp, daha sonra iyice suyun içinde ezilmesini sağlayın. Kolalamak istediğiniz danteli karışımın içine batırıp çıkardıktan sonra kurumaya bırakın. Dantelleler kuruduğunda ise ütü bile gerektirmez. Bu sayede daha sert ve daha gösterişli bir dantele sahip olacaksınız.

Yumurta akı ile dantel kolalama; yumurta akı ile dantel kolalama bilindik en eski dantel kolalama tekniklerinden biridir. İlk olarak temiz bir zeminin üzerine danteli gergin bir şekilde sermeniz gerekir. Daha sonra yumurta akını bir bez yardımı ile dantelin üzerine tampon şeklinde uygulamanız  gerekir. Hiç yerinden kaldırmadan kurumaya bırakmanız daha verimli olacaktır.

Şekerli su ile dantel kolalama; şekerli su ile dantel kolalamak oldukça kolaydır. Üstelik çeyizler için örülen örgülerde en fazla bu yöntem kullanılmıştır. İlk olarak şeker ve suyu karıştırıp, danteli bir süre içinde bekletmeniz yeterli olacaktır.

Dantel Nasıl Kolalanır? Yeni Kolalama Teknikleri

Dantel Nasıl Kolalanır? Yeni Kolalama Teknikleri
 • Yıl Başı Ağacı Amigurumi Yapılışı

  Yıl Başı Ağacı Amigurumi Yapılışı

  Amigurumi tekniği ile yılbaşı ağacı istenilen şekilde yapılabilmektedir. Amigurumi tekniği ile yapılacak olan yılbaşı ağacının süslemesi tamamen kişiye göre değiştirilebilir. Yılbaşı amigurumi yapılışı uzun sürebilmektedir. Farklı süslemeler yaparak gerçek yılbaşı ağacı için süsleme yapılması da mümkündür. Yılbaşı ağacının yapılma biçimine bağlı olarak amigurimi yapılışı çeşitlendirilebilmektedir. Amigurumi yılbaşı ağacı tarifi özellikle yeni yıl döneminde sık sık […]

  Daha Fazla Oku


 • Amigurumi Gemi Yapılışı

  Amigurumi Gemi Yapılışı

  Amigurumi ile gemi yapmak isteyen kişiler için özel tarif ve yönlendirmeler bulunur. Amigurumi ile gemi yapmayı hedefleyen kişilere farklı özeliklerde elyaf boncuklar, tığ ve ip gerekmektedir. Amigurumi ile yapılacak olan modele bağlı olarak kullanılan tığ oranı değişmektedir. Her tığ için belirlenmiş sayılar bulunur ve bunlar kalınlığı belirler. Dolayısı ile Amigurumi yöntemi ile gemi yapmak isteyenlerin […]

  Daha Fazla Oku


 • Adım Adım Amigurumi Robot Tarifi

  Adım Adım Amigurumi Robot Tarifi

  Amigurumi robot yapılışı için gereken malzemeler alındıktan sonra örgü aşamasına geçilebilir. Amigurumi yöntemi ile yapılan robot farklı modellerde olabilmektedir. Standart boyutlarda ve renklerde yapılacak olan bir Amigurumi robot tarifi kısa süre içerisinde tamamlanabilir. Kullanılma biçim ve yöntemlerine bağlı olacak şekilde robot tarifi aksesuar olarak da örülebilmektedir. Amigurumi robot tarifi için kişilerin adımları izlemesi önerilir. Amigurumi […]

  Daha Fazla Oku


Bir önceki yazımız olan Dantel Anglez Modeli başlıklı makalemizde Dantel Angles Modeli, Dantel Anglez Modeli ve Dantel Anglez Yapılışı ve Tarifi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
3 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Pin3
Paylaş
Paylaş