Kolay Örgüler

Danteller Nasıl Kolalanır?

Danteller Nasıl Kolalanır?
Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.

Danteller Nasıl Kolalanır? Danteller bizim kültürümüzün bir parçasıdır. Hem ev deklarasyonlarında, genç kızların çeyizlerinde ve giyim ürünlerin de sıklıkla kullanılmaktadır. Ama zamanla kullanıma bağlı olarak dantel örgüler, zamanla yıpranır. Ayrıca dantel örgülerde görülen bir diğer sorun ise örgülerin çabuk kırışmasıdır. Oysa dantel örgüleri gösteren en iyi detay, ütülü ve sert durmasıdır. Eskiden hanımlar hem giysilerindeki dantel detaylar için hem de ev dekorasyonlarında kullandıkları dantel örgüler için kolalama tekniklerinden faydalanmakta idi. Günümüzde ise dantel örgülerinde hala kolalama teknikleri kullanılmaktadır.

Dantel kolalama için birkaç farklı yöntem mevcuttur. Bu yazımızda sizler için dantel kolalama  tekniklerinden bahsedeceğiz. Siz de bu yöntemleri kullanarak, şahane görsellerdeki dantel örgülere kavuşabilirsiniz.

Dantel Kolalama Teknikleri

Vereceğimiz teknikler sayesinde kıyafetlerinizde bulunan dantel detayları kolalayabilirsiniz. Ayrıca evlerinizde kullanmak istediğiniz dantel örgülerinizi de kolaylıkla kolalayabilirsiniz. İşte detaylar;

Arap zamkı yöntemi ile dantel kolalama yöntemi; bu yöntem uzun yıllardır dantellerde kolalama için kullanılan en bilindik yöntemlerden biridir. Arap zamkı kalitesiz bir zamktır. Su ile seyrelttikten sonra dantellerinizi bu karışımın içinde bir süre beklettikten sonra dantelleriniz kolalanmış olacaktır.

Nişasta yöntemi ile dantel kolalama; nişasta kuruduğunda sert bir yapıya ulaşacaktır. İlk olarak bir miktar nişastayı, su ile karıştırıp, daha sonra iyice suyun içinde ezilmesini sağlayın. Kolalamak istediğiniz danteli karışımın içine batırıp çıkardıktan sonra kurumaya bırakın. Dantelleler kuruduğunda ise ütü bile gerektirmez. Bu sayede daha sert ve daha gösterişli bir dantele sahip olacaksınız.

Yumurta akı ile dantel kolalama; yumurta akı ile dantel kolalama bilindik en eski dantel kolalama tekniklerinden biridir. İlk olarak temiz bir zeminin üzerine danteli gergin bir şekilde sermeniz gerekir. Daha sonra yumurta akını bir bez yardımı ile dantelin üzerine tampon şeklinde uygulamanız  gerekir. Hiç yerinden kaldırmadan kurumaya bırakmanız daha verimli olacaktır.

Şekerli su ile dantel kolalama; şekerli su ile dantel kolalamak oldukça kolaydır. Üstelik çeyizler için örülen örgülerde en fazla bu yöntem kullanılmıştır. İlk olarak şeker ve suyu karıştırıp, danteli bir süre içinde bekletmeniz yeterli olacaktır.

Dantel Nasıl Kolalanır? Yeni Kolalama Teknikleri

Dantel Nasıl Kolalanır? Yeni Kolalama Teknikleri
 • 2023 Model Banyo Asma Tavan Modelleri

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.2023 banyo asma tavan örnekleri popülariteye göre en çok tercih edilenleri kapsar. 2.023 yılında daha minimal asma tavanlar tercih edilirken ışıklandırmaya da önem verilmektedir. Yapmak hem daha şık bir görüntü sunarken hem de atmosferin tamamen değişmesini sağlar. Dolayısıyla banyodaki döşemeler ve dekorlar değiştirilme dahi asma tavanın ışığı değiştirildiği takdirde büyük bir fark…

  Daha Fazla Oku


 • Düğümsüz Etamin İşleme Tekniği Nasıl yapılır?

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.Düğümsüz etamin işleme tekniği son derece kolay bir tekniktir. Bunun için hem el yatkınlığı hem de deneme yanılma yöntemleri gerekir. Düğümsüz etamin yapmak isteyenler düğüm atmadan bitirmeyi de öğrenmelidir. Düğümsüz etamin yönteminde ip sadece kıvrılarak kullanılır ve iğneye geçirildikten sonra düğüm atılmaz. Etamin Nedir? Etamin temelde bir kumaş türüdür. Etamin kanaviçe yapılabilmesi…

  Daha Fazla Oku


 • Düğmeli Ata Yeleği Yapılışı

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.Düğmeli Ata Yeleği Yapılışı Ata yeleği tarifi yapmak için gerekli malzemelere ulaşmak gerekir. Malzemeler elde dildikten hemen sonra örgü aşamasına geçiş yapılabilir. Düğmeli ata yeleği yapabilmek için daha önceden haraşo tekniğini denemek de önemlidir. Düğmeli ata yeleği yapmak isteyenler uygun ip, şiş ve tekniğe sahip oldukları sürece yeleği kısa sürede tamamlayabilir. Düğmeli…

  Daha Fazla Oku


Bir önceki yazımız olan Tığ İşi Dantelli Salon Takım Modelleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ