Kolay Örgüler

Düğümsüz Etamin İşleme Tekniği Nasıl yapılır?

Düğümsüz Etamin İşleme Tekniği Nasıl yapılır?
Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.

Düğümsüz etamin işleme tekniği son derece kolay bir tekniktir. Bunun için hem el yatkınlığı hem de deneme yanılma yöntemleri gerekir. Düğümsüz etamin yapmak isteyenler düğüm atmadan bitirmeyi de öğrenmelidir. Düğümsüz etamin yönteminde ip sadece kıvrılarak kullanılır ve iğneye geçirildikten sonra düğüm atılmaz.

Etamin Nedir?

Etamin temelde bir kumaş türüdür. Etamin kanaviçe yapılabilmesi için kullanılan özel kumaş türleri arasında bulunur. Kanaviçe yapmak isteyen kişiler çoğunlukla etamin kumaşını tercih eder. Etamin kumaşının içerisinde bulunan oluklar örgü işini daha kolay hale getirir. Kanaviçe yapmak isteyenler zorunlu olarak etamin kullanılmayabilir. Farklı kumaş modelleri de etamin yerine tercih edilebilmektedir. Ancak çoğunlukla kanaviçe yapmak isteyenler tarafından etamin kullanılır.

Düğümsüz Etamin Nedir?

Düğümsüz etamin türü özel olarak düğüm atılmayan bir etamin türüdür. İşleme tekniği olarak da kabul edilmiş olan düğümsüz etamin birçok kişinin işini kolaylaştırmaktadır. İğneye ipi geçirdikten sonra düğüm atmak ve ardından ipi etamin işlemek en kolay olan yöntemdir. Ancak düğüm atmadan yapılan yöntemi ise düğümsüz etamin adı verilmektedir. Düğüm atmadan sadece organik şekilde üretim yapılması ve düğümün kendiliğinden oluşmasını sağlamak ise düğümsüz etamindir.

Düğümsüz Etamin Nasıl İşlenir?

Düğümsüz etamin yapılışı ipe düğüm atılmaması anlamına gelir. İpi düzgün şekilde etaminin üzerine yerleştirdikten sonra dikiş ipinin iki ucu birleştirilir. İki ucu birleştirildikten sonra iğneye geçilir ve uç kısımları etaminin arkasından ön yüzüne doğru çekilir. Kesik olmayan bölüm (ipin ucu olmayan alan) etaminin arka yüzeyinde kalır. Bu işlem iki kere yapılır ve ön yüzde birbiri ile iç içe geçirilir. Bu sisteme düğümsüz etamin denilmektedir.

Etamin Neden Kullanılır?

Etamin kullanım nedenleri çoğunlukla el işi ve zanaat olarak kabul edilir. Süsleme yapmak hem iç mekanda hem de dış mekanda kullanmak üzere eserler hazırlamak için kullanılan yöntemlerden biridir. Bazı kişiler geleneksel olarak etamin yapmayı da tercih edebilir. Düğümsüz etamin günümüzde gençler tarafından da tercih edilen ve sadece duvar süsü olarak değil, aynı zamanda aksesuar olarak da yapılan bir üretimdir. 

Bir önceki yazımız olan Düğmeli Ata Yeleği Yapılışı başlıklı makalemizde 2022 Yelek Örnekleri, 2023 Tığ işi yelek modelleri ve Ajurlu bebek yelekleri hakkında bilgiler verilmektedir.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ