Kolay Örgüler

Duruş Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Duruş Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Duruş Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir? İnsan vücudunun ayakta durmasını sağlayan bir kas sistemi, iskelet sistemi ve omurga ile birlikte desteklenmiş bir sinir sistemi bulunmaktadır. Sinir sistemi beyin, beyincik, omurilik ve nöronlar ile birlikte birleşik sistemde oluşmuş bir sistemi oluşturmaktadır. Bu sistem içerisinde omurilik omurga tarafından korunan bir yapıya sahiptir ve omurga, vücudun dik duruşunu düzenlemektedir. Omurga üzerinde bazı sorunlar yaşanırsa bu duruş üzerinde bozuk bir görüntü ortaya çıkabilir. Bu durumda ortaya çıkan rahatsızlık duruş bozukluğu olarak adlandırılmaktadır. Bu fiziksel sıkıntı, günlük hayatta hem fiziksel olarak birçok hareketi gerçekleştirmeniz için sıkıntı oluştururken hem de psikolojik olarak hayatınızı olumsuz etkileyecektir. Altında yatan birçok farklı etmen bu rahatsızlık insan vücudunun normal dik yapısını bozarak kambur ve çukur bir yapı ortaya çıkarır. Özellikle duruş bozukluğu nedir konusunda cevap arayan kişiler, ağrılı ve sıkıntılı bir durum olarak fiziksel bir görüntü bozukluğudur, yanıtını almaktadır.

Duruş Bozukluğu Nedenleri Ve Belirtileri Nelerdir?

Birçok insanda ailesel faktörler nedeniyle ya da yapısal olarak ortaya çıkan bozukluklar veya davranışlar nedeniyle ortaya çıkan bir rahatsızlık olmakla birlikte duruş bozukluğu nedenleri arasında farklı faktörler de yer almaktadır. Genellikle doğuştan kalıtsal yana aileden gelen bazı faktörlerle bu rahatsızlık ortaya çıkarken, bazı kişilerde hastalığın tedavisinin sağlanabilmesi için hiçbir tıbbi müdahale gerekmeden sonuç elde edilebilmektedir. Sıklıkla görülen faktörler arasında çalışırken ortaya çıkan sürekli tekrar hareketleri ve alışkanlıklar yer almaktadır. Örnek olarak sürekli oturarak çalışmak, sırt çantası taşımak, eğitim eksikliği, eklem katılığı, kas ve sinir hastalıkları, psikolojik etmenler gibi birçok nokta rahatsızlığın nedenleri arasındadır. Rahatsızlık genellikle omuz ve kol ağrıları, ayak bileklerinde ağrı, baş ağrısı, kambur durma, özgüven eksikliği ve yürürken dizleri bükme gibi belirtiler ile ortaya çıkmaktadır.

Doğru Yöntemler İle Duruş Bozukluğu Nasıl Düzeltilir?

Genellikle çalışan insanlar tarafından karşılaşılan bu rahatsızlıkta duruş bozukluğu nasıl düzeltilir sorusunun cevabı sıklıkla aranmaktadır. Bu konuda uzmanlar tarafından önerilen yöntemler arasında sürekli ve düzenli olarak spor egzersizleri yapmak ve vücudu güçlendirmek bulunmaktadır. Duruş şeklindeki bozukluğu ortaya çıkaran duruş şeklinden vazgeçmeli ve bu şekli bozacak; bilgisayarı sürekli eğlenip kullanma, yük taşıma, yatış şekli gibi noktaları gözden geçirip değiştirmelisiniz. Çalışma alışkanlıklarınızı değiştirmeli ve kullandığımız mobilya ya da masa gibi noktalarda uygun sistemini tercih etmelisiniz. Düzenli dinlenme programı ve uyku programı sağlamalı, yük kaldırırken asla belden eğilmemeli sadece dizden eğilmeli ve anatomik yapıyı bozacak hareketlerden kaçınılmalıdır.

Duruş Bozukluğu Tedavisi Nasıl Sağlanmaktadır?

Uzmanlar tarafından önerilen doğru yöntemler ve ayrıntılı noktalar göz önünde bulundurulduğunda uyku düzeni, çalışma düzeni ve anatomik düzen sağlanarak duruş bozukluğu tedavisi için ilk adım atılabilir. Daha sonrasında kendi imkanlarımız ile egzersiz programları gerçekleştirerek, tedavi programınızı sürdürebilirsiniz. Örneğin bu noktada evde gerçekleştirebileceğiniz egzersizler arasında;

Bir önceki yazımız olan Göbek Yağlarını Yakan Besinler Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
anne bebek