Kolay Örgüler

Eklemler Neden Ağrır?

Eklemler Neden Ağrır?

Zaman zaman herkesin başına eklem ağrısı gelmiştir. Özellikle yoğun spor yapılan dönemlerde ve yoğun iş temposunun yaşandığı dönemlerde bu ağrıların sıklığı artar. Genellikle halk arasında yaşlılığa bağlı olduğu ile ilgili bir tanı vardır. Bu kısmen doğru bir bilgidir ama eklem ağrılarının temeli yaşlılık değildir. Eklem ağrılarının temel nedenlerine geçmeden önce diğer kadın sitesi olan bilir kadın ‘a yazının derlenmesi konusunda bizlere yardımcı olduğu için teşekkür ederiz.

Eklem ağrılarının oluşmasına zaman zaman fazla kilolar sebep olabilir. Özellikle fıtık gibi rahatsızlıklara sahip olan kişilerin kilo aldıklarında daha fazla ağrı çektikleri bir gerçektir. Aynı durum eklem ağrıları için de geçerlidir. Tabi eklem ağrılarını sadece kilo alma ya da yaşlılığa bağlamak maalesef mümkün değildir. Çok daha ciddi sağlık problemlerinin habercisi olabilir ya da sadece psikolojik sebeplerden dolayı ortaya çıkmış olabilir. Bu sebeplerden dolayı iyi bir doktora görünmenizde fayda vardır. Doktora görünmeden önce eklem ağrılarına sebep olabilecek bazı rahatsızlıkları sizler için bu yazımızda derledik. Peki, eklemler neden ağrır?

Eklem Ağrılarına Sebep Olabilecek Rahatsızlıklar

Eklem ağrılarının birçok sebebinin olduğundan yukarıda bahsettik. Sizler için eklem ağrılarına sebep olabilecek rahatsızlıkları detaylarıyla birlikte araştırdık ve yazımızda derledik.

  • Kireçlenme: Daha sık olarak orta yaşlı kişilerde ortaya çıkmaktadır. Eklemlerin arasında bulunan esnek kıkırdak yapısının zamanla yıpranmasından kaynaklanmaktadır. Genellikle fazla kilolara sahip kişilerde daha sık görülür ve doktor tarafından takip edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Tedavi edilmezse, ağrıdan çok hareket kısıtlılığı görülür.
  • Romatizma: Genellikle yaşlılarda görülen bir rahatsızlıktır fakat aksi örnekleri de oldukça fazladır. Çok küçük yaşlarda romatizma ağrıları çeken gençlerde bulunmaktadır. Romatizmanın oluşmasında bağışıklık sistemi rol almaktadır. Bağışıklık sistemi, eklemleri olumsuz yönde etkileyecek çeşitli maddeler üretmekte ve bu ağrılara sebep olmaktadır.
  • Gut Hastalığı: Tıp literatüründe eklem iltihaplanması olarak bilinmektedir. Bu hastalığa sahip kişiler yoğun eklem ağrıları çekerler. Hastalık süresinde alkol kullanılması da hastalığı yüksek seviyede olumsuz etkiler.
  • Spor: Her ne kadar sağlığımız için yapılması gereken en önemli şeylerden biri olsa da yanlış yapılan spor insanlara zarar vermektedir. Özellikle fitness adı altında yapılan ağırlık çalışmalarında, hareketin yanlış yapılması bu ağrıların oluşmasında oldukça etkilidir. Spor yapan kişilerin doğru eğitmenlerle çalışmaları, ağrı miktarının azalmasını hatta geçmesini sağlayacaktır.

Eklem Ağrıları Tedavisi Nasıl Olur?

Yukarıda da görüldüğü gibi eklem ağrılarının birçok sebebi vardır. Bu sebepten dolayı öncelikle bir doktor veya uzman yardımıyla eklem ağrılarının sebebi belirlenmelidir. Bu sebebe göre tedaviye başlanmalıdır. Eklem ağrılarının neyden dolayı kaynaklandığını bilmeden herhangi bir tedavi uygulanması doğru değildir. Daha Fazla Bilgi Edinmek İçin Lütfen www.bilirkadin.com Sayfamıza Göz Atınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ