Kolay Örgüler

El Yapımı Seccade Modelleri

El Yapımı Seccade Modelleri
Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.

El yapımı seccade modelleri gün geçtikçe artan ve türeyen bir yelpaze halini alıyor. Teknoloji ve ulaşımın gelişmesiyle yaşanılan kolaylık yeni tekniklere ve modellere can suyu oluyor. İnternet sayesinde kısa sürede yayılabilen ve aranılan şeyin her yönünün bulunabileceği bir bilgi seli yaşanıyor. Farklı motiflere, şablonlara, işleme araçlarına, hazır ürünlere ve malzemelere her an ulaşılabilmesi el yapımı seccadelerin gelişmesine yardımcı oluyor.

En Güzel El Yapımı Seccade
En Güzel El Yapımı Seccade

El Yapımı Seccade Modelleri Nasıl Yapılır?

El yapımı seccade üretmek isteniyorsa herkesin yapabileceği en az bir model bulunur. Kolayından zoruna, zahmetliden basitine, hızlısından yavaş ilerleyene onlarca model kullanılıyor. Bunun için karar vermek yeterlidir. Sonrasında izlenmesi gereken adımlar şöyledir:

 • Öncelikle her seccadeye gereken seccadenin ana yapısı hazırlanır.
 • Kullanılacak teknik işleme ise ilk olarak ön yüze işleme yapılır, bitirilir.
 • Elyaf astar ve ön yüzde kullanılan kumaş birleştirilir.
 • Daha düzgün bir görüntü için astar ve ön yüzün düz tarafları birbirine bakacak şekilde tutularak en üste de elyaf eklenip dikilmeye başlanır.
 • 3 tarafı dikilen seccadenin düzü çevrilip açık kalan kenar da birleştirilir.
 • Elyafın iç kısımda toplanma yapmaması için ana kumaşla aynı renkte iple boyuna ve enine düz dikişler atılır.

El yapımı seccade uzun süre kullanılmak isteniyorsa yıprandığında değiştirmek üzere, ayak kısmına kapak tarzında dayanıklı bir kumaş dikilebilir.

El Yapımı Seccade
El Yapımı Seccade

El Yapımı Seccade Modelleri Nereden Öğrenilir?

El yapımı seccade modelleri internet üzerinden araştırma yapılarak ya da kurs alarak öğrenilebilir. Güncel durumda, Millî Eğitim Bakanlığınca neredeyse her il ve ilçeye içlerinde dikiş, nakış, mefruşat gibi el sanatlarının da bulunduğu kurslar açarak gönüllülere ücretsiz eğitim veriyor.

El Yapımı Seccade Örnekleri
El Yapımı Seccade Örnekleri

El Yapımı Seccade Modellerini Yapmak Zor Mu?

El yapımı seccadenin yapılışının zorluk derecesi kullanılan tekniğe kumaşa ve ürüne göre değişecektir. Çok ince işçilik gerektiren veya teknik bilgi gerektiren bir desen ya da ürün kullanılmayacaksa herkes tarafından yapılabilir. İnce işçilikleri el yatkınlığı olanlar diğerlerine göre daha çabuk ve kolay el yapımı seccade hazırlayabilirler.

Seccade yapılırken ilk seferde zorlanma veya yanlış yapmak çok normaldir. Yeterli dikkat ve zaman ayrıldığında her yeni seccadede daha kolay ve daha güzel sonuçlar alacaktır.

El Yapımı Seccade Modelleri
El Yapımı Seccade Modelleri

Seccade Yapımı

Seccade Yapımı
 • Bebekler İçin Kruvaze Patik Yapımı

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.Bebekler İçin Kruvaze Patik Yapımı Bir önceki yazımız olan Balonlu Çocuk Ceket Yapılışı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz. Kolay ÖrgülerHer gün yeni bir örgü modelini sizinle paylaşmaktayım. Her gün yeni bir örgü modeli öğrenmek için ziyaret ediniz.

  Daha Fazla Oku

 • Balonlu Çocuk Ceket Yapılışı

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.Balonlu çocuk ceketi yapmak isteyenler bir ters bir düz olarak ördükleri ceketin üzerine balon deseni ekleyebilir. Daha kabarık bir model isteyenler 2 ters bir düz olan modeli de tercih edebilirler. Bu durumda istedikleri renk ile ya da renkler ile hırkayı ölmeleri tamamlandıktan sonra üzerine balon desenleri örmeleri mümkündür. Balon desenleri genellikle bakır, […]

  Daha Fazla Oku

 • Arı Kovanı Yelek Yapılışı

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.Arı kovanı modelinde yelek yapmak isteyenlere yönelik birbirinden farklı tarifler bulunsa da orijinal örgü modeline ulaşmak önemlidir. Arı kovanı yelek yapılışı için öncelikle gerekli malzemeleri düzenlemek gerekir. Malzemelere sahip olan kişiler aşağıdaki tarife bağlı kalarak arı kovanı yelek yapabilir. Çoğunlukla bebekler ve çocuklar için yapılan arı kovanı yelek modeli örgü modelleri arasında […]

  Daha Fazla Oku

Bir önceki yazımız olan Osmanlı Nakışlı Kadife Seccade Yapılışı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ