Kolay Örgüler

Emziren Anne Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Emziren Anne Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?
Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.

Anne ve bebek arasındaki en güzel bağ emzirme sürecidir. Ve bilinen bir gerçek vardır ki o da ilk 6 ay bebek için anne sütünün önemidir. Anne sütü bebeği bir kalkan gibi koruma görevindedir, diğer taraftan emziren annede de loğusalık dönemi çok daha huzurlu geçer. Gerek anne sütünün miktarının ve kalitesinin artması gerekse anne adayının kendisine iyi bakması gerekliliği nedeni ile beslenme kurallarına önem verilmesi gereklidir. Emziren anne beslenmesi nasıl olmalıdır? Emzirme döneminde özellikle ilk 6 ay bir beslenme programı içinde olmalıdır. Böylelikle süt performansı da desteklenecektir. Annenin yediği içtiği her şey anne sütünü etkilemektedir.

Emziren Annenin Beslenmesi

Emziren bir anne her sabah yumurta yemelidir, yumurta anne sütünün yapısını etkiler. Emziren annenin beslenmesi;

 • Omega-3 desteğinden uzak kalınmamalıdır.
 • Kaliteli uyku anne adayının ihtiyacı olan bir durumdur. Bebek uyurken anne de uyumalıdır. Dinlenen ve kendisine bakan bir anne; sütünü de kaliteli düzeye getirir.
 • Günlük süt ve süt ürünleri tüketmelidir.
 • Ve su; olmazsa olmazdır.
 • Tatlı tüketimi gereksizdir, sütü arttırmaz. Meyveyle, kuru kayısı ya da erikle tatlı ihtiyacı karşılanabilir.
Emziren Annenin Beslenmesi

Emziren bir annenin doğru beslenmesi gereklidir. Böylelikle bebeğin sağlığı da bu durumdan doğrudan etkilenecektir. Emziren bir anne bütün besin gruplarını içeren bir yeme düzeni içerisinde olmalıdır. Vitamin ve mineral alımlarına özen gösterilmelidir. Dengeli beslenme içerisinde sebze, meyve, tahıl grubu, baklagiller, et, tavuk, balık ve yumurta olmalıdır. Emzirme döneminde sıvı alımı çok önemlidir. Anne adayı emzirdikçe vücudunda sıvı ihtiyacı artışa geçer. Bu ihtiyaçla birlikte su, bitki çayları, ayran gibi sıvılar anneyi destekleyicidir.

Emziren Anne Nasıl Beslenme Listesi

Emziren anne nasıl beslenme listesi ise;

 • Günde 4 litre su içilmesi doktorlarca tavsiye edilendir.
 • Öğün sayısı az ve sık şeklinde olmalıdır.
 • Süt ve süt ürünleri mutlaka tüketilmelidir.
 • Kola ve alkolden uzak durmalıdır.
 • Kafein bebeğin uyku düzenini bozar, uzak durmalıdır.
 • Baharatlı ve yağlı yiyecekler son derece zararlıdır.
 • Emziren bir anne kesinlikle sigara içmemelidir. Sigara anne sütünün tadını değiştirir ve bebek emmeye bırakabilir.
 • Emzirme döneminde bir annenin beslenmesine dair bilmesi gereken durumlar vardır. Bu durumların başında anne sütü yapan yiyeceklerle beslenme gelir.
 • Ve yine emzirme döneminde besin öğelerinden doğru miktarda tüketim yapılmalıdır.
 • Az ve sık yemek yeme alışkanlığı emziren anne için uygun olandır.
 • 6 öğün yemek yemelidir, ara öğünler önem taşır.
 • Katkı maddesi içeren bütün besinlerden uzak durmalıdır. Asitli içecekler ve hazır meyve suları yerine taze sıkılmış olanlar tercih edilmelidir.
 • Emziren bir anneye süt yapan yiyeceklerin başında yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller, kuruyemişler ve yulaf gelir.

Emziren Anne Gaz Yapmayan Yemek Listesi

Emziren anne gaz yapmayan yemek listesi daha çok sıvı besilerden oluşmalıdır. Yani günlük yemek menüsüne mutlaka bol miktarda sıvı eklenmelidir. Emzirme döneminde annenin sıvı alımı beslenmenin en önemli kısmıdır. En az 2 litre su içmelidir. Su dışında komposto ve süt de içilebilir. Rezene ve papatya çayı da içilebilir. Bunlar hem anne hem bebek için sağlıklı seçimlerdir.

Emziren Anne Gaz Yapmayan Yemek Listesi

Emzirme döneminde bir annenin proteine, kalsiyuma, karbonhidrata, demire, sağlıklı yağlara, vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. Protein açısından yumurta, balık, et ve baklagiller; kalsiyum açısından süt ve süt ürünleri, karbonhidrat açısından makarna, pilav;  demir açısından kırmızı et ve baklagiller, sağlıklı yağlar açısından omega3 yağları ve ceviz; vitamin ve mineral katkıları emziren annelerin beslenme düzenlerinde olmazsa olmaz gıdalardır. Sabah kahvaltısında yulaflı bir kahvaltılık gevrek yiyen emziren anne hem kendine enerji verir hem de sütünü arttırır. Emziren bir annenin tatlıyla çok yakın bir ilişkiye girmesine gerek yoktur. Kuşkusuz tatlı ihtiyacı doğacaktır. Bunu tatlı çeşitleri ile değil; meyveyle, kuru incir ya da kayısıyla, kompostoyla ya da ev reçeli ile giderebilir. Emziren bir annenin hem kendine hem bebeğine bakması için iyi bir beslenme düzeni çerçevesinde olması şarttır.

Emziren Anne Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Bir önceki yazımız olan Anne Sütünü Artıran Yiyecekler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ