Kolay Örgüler

Emziren Anneler D vitamini Alabilir Mi?

Emziren Anneler D vitamini Alabilir Mi?

Doğumdan sonra en önemli bir besin kaynağı emzirmedir. Hem anne hem de bebek ilişkisinde en önemli yere sahip olmuştur. Doğumdan sonra emzirme hem anne hem de bebek arasında sıkı bir bağ kurulmaya başlamış olacaktır. Emzirirken de hem anne hem de bebek için vitaminlerin önemli yeri vardır. Bunların başında da D vitamini gelmektedir. Yeterince D vitamini alımı olmazsa bebekte bundan etkilenmektedir. Kemik gelişiminin en önemli besin kaynağı başında gelen D vitamini mutlaka hamilelikte emzirirken alınması gerekmektedir. Emziren anneler d vitamini takviyesi almalı mı? Gibi sorular sıkça sorulmaktadır. İşte merak edilen bu konunun detayları…

Emziren Anneler D vitamini Takviyesi Almalı Mı?


Emziren anneler d vitamini alabilir mi? D vitamini vücuttaki kemik gelişiminde önemli yeri olan vitamin fosfor ve kalsiyum metabolizmasını desteklemeye büyük oranda rol oynamaktadır. Yeterince hem annede hem de bebekte yetersiz oldu mu annede metabolizma hastalığı bebek ve çocuklarda raşitizme hastalığına sebep olmaktadır. Çocuklarda D vitamini kemik dokusunu için gerekli fosfor ve kalsiyum konstrasyonunun devam ettirmektir ve bir görevi daha olan D vitaminin bağırsaklardaki fosfor ve kalsiyumun emilimini hızlı bir şekilde olmasına olanak sağlamıştır. D vitamini ayrıca bağışıklık sistemini de güçlenmesine ve hastalıklara direnç kazanmasında büyük rol oynamıştır.

Günde Ne Kadar D Vitamini Alınmalı?


D vitaminin eksikliğinde birçok olumsuz etken gösteren ülkeler arasında en çok Pakistan ve kuzey Amerika da görülmüştür. D vitaminin yetersizliği anneden çok bebekler etkilendiğini gözlemişlerdir. D Vitamini eksikliği birçok hastalığın tetikleyicisi olur. D vitamini özellikle emzirme dönemlerinde mutlak bir etkileşim halindedir. Doğrudan bebekle etkileşime geçmektedir. Böylelikle bebeğin büyüme gelişme dönemini de olumlu etkilemiş olmaktadır. Günde ne kadar d vitamini alınmalı? Bu sorunun cevabı her anne için değişmektedir. Kişiler ilk etapta doktor muayenesinden geçmeli ve doktorun önerdiği miktarda d  vitamini kullanmaya başlamalıdır.

Emziren Anneler Bağışıklık Sistemini Nasıl Güçlendirir?

Bağışıklık sistemi hem anne için hem de bebek için son derece önemlidir. Dolayısı ile emziren anneler bağışıklık sistemini nasıl güçlendirir? Sorusunun yanıtını bilmekte fayda vardır.D vitamini ise bağışıklık sistemini güçlendiren etkiye sahiptir. Kullanım şekli ise; D vitamini takviyesi alırken mutlaka doktor onaylı  ağızdan alınan kapsülleri almanız yarar sağlayacaktır. İçinde kimyasal ve herhangi katkı maddesi olmayan doğru tipleri tercih etmenizde önemli yeri olacaktır. Çünkü kimyasal içerikli D vitaminlerini kullandığında emzirdiğiniz dönemlerde bebeğinizle olumsuz etkilenmesine sebep olacaktır. Vücudumuzdaki eksik veya fazlalıklar aynı şekilde de bebeklerde görülmektedir. D vitaminin yeterliliğine enfeksiyonda düşüş saptanmıştır. Aşırı D vitamininde çokluğu azlığı kadarda olumsuzluk teşkil etmektedir. Her vitaminde olduğu gibi d vitamininde fazlası da azlığı da tehlikelidir.


D Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar Nelerdir?


D vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar nelerdir? D vitamini bildiğimiz gibi kemik gelişiminde katkı sağlamaktadır. Böbrekteki kalsiyum ve bağırsaktaki fosfor emilimi sağlayan vitamin fazlalığına böbrekte taş üretimini tansiyon yüksekliği kalp krizi ve ciğer enzimlerinde birkaç sorun teşkil etmektedir. Bundan dolayı da doktor kontrolünde D vitamini takviyesi almaları gerekir ve D vitamini seviyesi en az 40 en yüksekte 100′ dür 40 altı eksikliği 100 üstüde D vitaminin vücutta fazla olduğunu göstermektedir. Kronik rahatsızlığı olanda 50 en az en yüksek 100 olması gerekmektedir.


Emziren Annelerde D Vitamini Eksikliği Belirtileri

Emziren annelerde d vitamini eksikliği belirtileri;

  • D vitaminin vücutta eksikliği kilo çabuk alırsınız ve vermekte zorlanabilirsiniz. 

  • Enfeksiyonlara daha açık hale gelinir,
  • Kemiklerde ağrı,
  • Aşırı üşüme ve terleme,
  • Kemik ağrılarının artması çabuk yorulma ve hastalanma,
  • Baş ağrısı,
  • Depresyon haline girmek ruh halinde farklılaşması,
  • Saç dökülmesi,
  • Tırnaklar kırılması,
  • Eklemlerde ağrı hissedilmesi gibi birçok sebebe neden olmaktadır.

Eğer bunlarda biri ya da birileri görülüyorsa mutlaka doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir. En kısa zamanda D vitamini takviyesi alındıktan bir kaç gün geçtikten sonra şikâyetlerde azalma olacaktır. 


D Vitamini Nerden Ve Hangi Besin Zincirinden Alabilirim?

D vitamini yönünden en zengin doğal  D vitamini deposu güneştir. Anne ve bebek için ideal d vitamini takviyesi olan güneş hiç bir takviye almadan yeterli seviyeye ulaşmasını sağlamaktadır. Süt, ayran, kefir, peynir, ıspanak, yeşil mercimek,  karaciğer gibi birçok besin zincirinde yine D vitamini bulundurmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Emziren Anne 1 Ayda Kaç Kilo Verir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
anne bebek