Kolay Örgüler

Emziren Anneler Egzersiz Yapmalı Mı?

Emziren Anneler Egzersiz Yapmalı Mı?

Doğumdan sonra annenin değişen hayat tarzı, bebek bakımı ve emzirme eylemi var olan zamanın çok hızlı geçmesine neden olur. Bu kadar yoğun tempoda anneler kendileriyle ilgilenmekte zorluk yaşarlar. Ancak doğum sonrasında annenin kendisiyle ilgilenmesi, düzenli ve dengeli beslenmesi, annenin dinlenmesi, kendine zaman ayırması çok önemlidir.

Kendiyle ilgilenen anne bebeğine de daha verimli olabilir. Doğum sonrası süreçte beslenmeden uykuya dinlenmeden kişisel bakıma kadar pek çok konuda anneler kendilerine uygun zamanları ayırmaya çalışmalıdırlar. Kendilerine ayırdıkları zamanda ihmal etmemeleri gerekenlerden birisi de spordur. Dolaysı ile Emziren anneler egzersiz yapmalı mı?  Sorusu sıkça sorulmaktadır.  Spor, sağlıklı bir yaşam için çok büyük önem taşır ve emziren anneler hafif ya da orta derecede olmak kaydıyla egzersiz ve spor yapabilirler.

Emzirme Döneminde Yapılan Egzersizlerin Faydaları Nelerdir?

Emzirme döneminde yapılan egzersizler en başta annenin kendisini iyi hissetmesini sağlar. Spor için ayrılan vakit annenin kendisi için ayırdığı vakittir ve bu durum en başta annenin ruh sağlığı için çok önemlidir. Anne, kendisi için olumlu bir şey yaptığının farkındadır ve bu olumluluk hem annenin hem de bebeğin hayatına doğrudan yansır. Bu nedenle doğru egzersizlerle zinde kalmak ve psikolojik bakımdan daha iyi hissetmek mümkündür.

Emziren anneler egzersiz yaptıklarında genel sağlıklarına olumlu anlamda katkı sağlamış olurlar. Ayrıca egzersizler kalp sağlığını korurlar ve annelerin enerjilerini yükseltirler. Egzersiz yapmanın vücuda olan olumlu etkileri oldukça açıktır. Bununla birlikte egzersiz yapmak kişide stres seviyesini azaltır. Bu sayede anneler doğum sonrası depresyondan korunabilirler ve doğru egzersizlerle stres seviyelerini azaltabilirler. Bu da anneye fayda sağladığı kadar bebeğe de fayda sağlar.

Stressiz annenin hem sütü hem de bebeğe olan ilgisi daha kaliteli hale gelir. Emziren annelerin endişe duydukları bir başka konuysa doğum kilolarıdır. Yapılan egzersizlerin doğum kilolarını gidermede etkili olduğu da unutulmamalıdır.

Emziren Annelerin Spor Yaparken Dikkat Etmesi Gerekenler

Doğumdan sonra spora başlanılacak zamanın mutlaka doktor onayıyla olması gerekir. Normal doğum yapan anneler ve doğum esnasında herhangi bir rahatsızlık yaşamayanlar genelde altı hafta sonrasında spora başlayabilirler. Ancak bu genel sürenin herkes için aynı olmadığı bilinmelidir. Bu nedenle emziren anneler egzersizle ilgili sorularını doktorlarıyla paylaşarak uygun zamana en doğru şekilde karar verebilirler.

Emziren annelerin egzersiz yaparken dikkat etmeleri gereken en önemli noktalardan birisi yapılan egzersizlerin ağır olmaması gerektiğidir. Öncelikle hafif egzersizlere başlanmalıdır. Sonrasında orta dereceli egzersizlerle devam edilebilir. Emziren anneler spor yaparken aşırı yorgunluk hissederlerse ya da anne sütünün olumsuz etkilenmesiyle karşılaşırlarsa o zaman spora mutlaka ara vermelidirler. Bu gibi durumlar genelde ağır egzersiz yapanlarda ortaya çıkabilir. Hafifi ya da orta seviye egzersizlerde olumsuzluk yaşanmaz. Aksine yapılan egzersizler anne ve bebek sağlığı için daha iyidir.

Emziren anneler egzersiz yaparken herhangi bir ağrı, sancı, vajinal kanama ya da buna benzer sorunlarla karşılaşırlarsa o zaman spora bir süre ara verebilirler. Egzersiz yaparken bol miktarda su içmeye özen göstermelidirler. Bu sayede sıvı kaybının önüne geçmiş olurlar. Emziren anneler bebeklerini spordan önce emzirmelidirler. Ya da benzer şekilde süt sağma işlemi yapacaklarsa bu işlemi de spordan önce yapmalıdırlar. Ayrıca spordan hemen sonra bebeği emzirmek yerine ortalama bir ya da bir buçuk saat sonra bebeği emzirmelidirler. Spor esnasında destekli sütyen kullanmak anneler için daha faydalı sonuçlar ortaya koyacaktır. Ayrıca spor yaparken terleyen anneler spordan sonra mutlaka duş almalıdırlar. Bazı bebekler terden olumsuz etkilenebilirler.

Emziren Anneler Sporlarına Bebeklerini Dâhil Edebilirler

Emzirme dönemi anneyle bebeğin neredeyse tüm zamanı birlikte geçirdiği bir dönemdir. Bu nedenle annelerin bebeklerinden çok ayrı kalmaları mümkün değildir. Bu nedenle emziren anneler bebekleriyle beraber farklı egzersiz yöntemleri deneyebilirler. Bu sayede hem bebeklerinden ayrı kalmış olmazlar hem de kendilerini çok daha iyi hissederler.

Bebekle beraber yapılan yürüyüşler, yine bebeklerle beraber katılım sağlanabilen yoga, pilates ve buna benzer aktiviteler emziren anneler için ideal egzersiz yöntemleridir. Evden çıkamayan annelerse yürüyüş bantlarından ya da evde kullanılabilecek farklı spor ekipmanlarından fayda sağlayabilirler. Unutulmamalıdır ki yapılan ağır egzersizler sütteki laktik asit oranını artırırlar. Bu oran arttığında bebekler anne sütünü reddedebilirler. Bu nedenle yapılacak egzersizlerin hafif olması büyük önem taşır.

Egzersiz Yaparsam Sütüm Azalır Korkusu

Emziren annelerin sporla ilgili korktukları en önemli şey sütlerinde azalma meydana gelip gelmeyeceğidir. Çünkü genel olarak doğru bilinen yanlışlar listesinde spor yaparsan sütün azalır ifadesi de yer alır. Bunun en önemli nedeni sıvı kaybının yaşanabilecek olmasıdır. Ancak egzersiz yapan anneler yeteri kadar su tüketirlerse böyle bir sorunla karşılaşmazlar.

Bunun yanı sıra egzersiz yaparken vücutta laktik asit isimli bir enzim ortaya çıkar. Bu enzim vücutta birikirse kişilerde yorgunluğa, halsizliğe neden olabilir. Ayrıca laktik asit yüksek sütlerin bebekler tarafından reddedildiği söylenir. Ancak laktik asit egzersize dirençli olmakla ilişkilidir. Sporu yaşam tarzı haline getiren bireylerde bu enzim birikmesi azalır. Emziren anneler hafif tempolu egzersizleri tercih etmelidirler. Bu sayede hem laktik asit seviyeleri yükselmez hem de tempolarını yavaş yavaş artırarak vücutlarını egzersizle daha uyumlu hale getirirler.

Egzersiz Sonrası Hijyenin Önemi

Yapılan klinik çalışmalar ve araştırmalar laktik asidin bebeğe ya da süte herhangi bir olumsuz etkisinin olmadığını ortaya koyar. Bebeklerin egzersizden sonra emmeyi reddetmelerinin altında yatan nedenler aslında daha çok hijyenle alakalı olabilir. Terleme nedeniyle vücutta kalan ter kokusu varsa ya da ten üzerinde tuz birikmişse bu gibi durumlar bebeği rahatsız edebilir ve bebek emmeyi reddedebilir.

Bu sebeple egzersizden sonra mutlaka duş alınmalı ve kişisel hijyene önem gösterilmelidir. Spor sonrasında alınan ılık duş süt kanallarının açılmasını yani rahatlamasını sağlar. Bu sebeple sadece hijyen için değil daha rahat bir emzirme için de egzersiz sonrasında duş almak gereklidir. Egzersizden sonra ‘stretching’ yapmak annelerin esnemesine fayda sağlar. Bu sayede kaslar rahatlar ve vücutta salgılanan laktik asit azalır. Belli başlı noktalara dikkat ederek oldukça faydalı egzersizler yapılabilir ve hem anne hem bebek çok daha sağlıklı olabilirler.

Bir önceki yazımız olan Emziren Anne Beslenmesi Nasıl Olmalıdır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
anne bebek