Kolay Örgüler

Emziren Anneler İçin 5 Öneri

Emziren Anneler İçin 5 Öneri

Emziren Annelerin Dikkat Etmesi Gereken 5 Önemli Unsur

Emzirme dönemi hem anne hem bebek açısından çok önemli bir dönem olarak görülüyor. Tabii ki bu döneme bilinçli bir şekilde girmek hem annenin psikolojisi hem de bebeğin sağlığı açısından oldukça önem taşıyor. Bilinçli yapılan emzirme döneminde bebek rahat anne ise strese girmez. Bu durum her ikisinin sağlığı açısından göz önünde bulundurulmalıdır. Emziren annelerin dikkat etmesi gereken 5 önemli unsur konusuna dikkat ederek daha sağlıklı bir emzirme dönemine girebilirsiniz.

Göğüslerinizi Emzirmeye Hazırlayın

Bu açıdan birçok doğum yapan kadın sorunlarla karşılaşıp strese girebiliyor. Fakat her birinin çözümü bulunuyor. Sütünüz hemen gelmeyebilir veya göğüs uçlarınız yeterince belirgin olmayabilir. Bu durumlarda emzirmeden önce duruma bilinçli yaklaşmak gerekir.

Süt kanallarının aktifleşmesi için ve ilk sütün gelmesini sağlamak adına dairesel hareketlerle nazikçe masaj uygulanmalıdır. Baş ve işaret parmaklarını kullanarak meme ucunun dışarı doğru çıkartılması sağlanıyor. Süt sağma makineleri bu konudaki endişelerinize ise bir son veriyor çünkü hem laktasyon seviyesini arttırıyor hem de göğüs ucunuzu şekillendiriyor.

Süt Sağma Makinelerini Öğrenin

Göğüs ucu belirgin olmayan ve sütü hemen gelmeyen annelerin başvuracağı ilk yöntemlerden bir tanesidir. Bu pompalar manuel ve elektrikli olmak üzere ikiye ayrılıyor.  Manuel olanlar elle çalışıyor ve her seferinde tek göğsünüzü sağmanıza yardımcı oluyor, fiyat olarak daha uygun, küçük olduğu için hafif ve taşınabilir formdadır. 

Elektrikli olanlar ise elektrikle veya pille çalıştırılır. Elinizi kullanmanıza gerek olmadan belli bir düzen içinde sağımı gerçekleştirir. Sağım sayılarınız haftada üç kereden fazlaysa uzmanlar elektrikli sağım makinesi kullanmanızı öneriyor. Bu makinelerin de ikili ve tekli sağım yapabilen çeşitleri vardır ki ikili sağım yapanlar aynı anda iki göğsünüzü birden sağdığı için oldukça kullanışlıdır.

Doğru Emzirme Pozisyonunu Bilin

En sık kullanılan yöntemlerden bir tanesi kucaklama pozisyonudur. Anne sırtını rahat bir yastıkla destekleyerek bebeğini kucağında hafif yatar pozisyonda tutar ve bu şekilde emzirme gerçekleşir. Aynı zamanda bebeğin sütü verimli alabilmesi için ağzına sadece göğüs ucunu değil alveola adını verdiğimiz göğüs ucunun renkli kısmının tamamını ağzına alabiliyor oluşudur. Buna dikkat edilirken kendi rahatımız ve bebeğin burun deliklerinin kapanmamasına özen gösterilir.

Ayrıca rahat pozisyon diye düşünüp yatarak emzirmekte uzmanlar tarafından oldukça yanlış görülüyor. Bebeği yatağa yan yatırıp kendiniz de yatarken emzirmeniz sütün bebeğin kulağına kaçmasına sebep olabilir ve bu durum bebeğinizin kulak sorunları ve ağrı şikâyetine sebep olabilir.

Doğru emzirme pozisyonunu bulduğunuzda bebeğiniz memeyi ağzına düzgün aldığı için göğüs çatlaklarınız oluşmayacaktır. Bu şekilde ağrısız emzirirsiniz ve bebek açısından da emmek daha kolay ve rahat olur.

Meme Bakımınızı Ertelemeyin

Bebek göğüs ucunu emerken çekiştirme suretiyle vakumladığı için göğüs uçlarınızda yaralar çatlaklar olması bir ihtimal. Bunların önüne geçebilmek için doğru ve düzenli göğüs bakımı yapmayı öğrenmelisiniz. Aynı zamanda sütünüz çok geliyor ve taşıyorsa bu durumlar oluşabilecek sızıntılardan dolayı tekrar edebiliyor.

Mastit, meme ucu tıkanıklıkları apseleri gibi rahatsızlıklarda ise derhal bir doktora başvurmalı ve bu süreçte bebeği rahatsız olmayan göğsünüzden emzirmelisiniz. Bunları iyileştirmek için uygun göğüs ucu merhemleri tercih edebilirsiniz ve düzenli uygulamalısınız.

Bebeğinizin Doyup Doymadığını Anlayın

En basit örnek olarak bebeğiniz eğer günde yaklaşık 6 defa altını ıslatıyorsa ve 2 defa kakasını yapıyorsa sütünüzün miktarı bebeğinize yetiyordur. Beslenme süresi günde 6-8 aralığındaysa, mutlu gözüküyor ve emzirdikten sonra halinden memnun duruyorsa, aşırı ağlaması yok ve tiz sesler çıkarmıyorsa ve emdikten sonra uykuya dalabiliyorsa karnı doyuyor anlamına gelir.

Bebeğinin İhtiyaçlarına Göre Beslen

Tabii ki önceliğimiz süt yapan ve süt kalitesini arttıran yiyecekler tüketmek. Dengeli ve düzenli besleniyor olmak. Fakat bunlar dışında bilmeniz gereken bir şey daha var. Bebeğinizin besin alerjisi olup olmadığını öğrenmelisiniz. Eğer böyle bir sorunu varsa göstereceği ilk bulgular burun akıntısı, baş ağrısı, hırıltı, hapşırma, ishal, huzursuzluk hissi, şiddetli kusma ve karın ağrısı gözlemlenir.

Bunun için ek gıdaya zamanından önce geçmemeye dikkat etmelisiniz. Önerilen besinleri gerekli ayı doldurduğunda azar azar vererek bebeği o besine alıştırmalı bir anda büyük vermemelisiniz. Fiziksel bulguların yanında bebeğinizde davranışsal değişiklikler olabileceğini de unutmayın.

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler

Yeşil yapraklı sebzeler, yumurta, zengin yağ içerikli kuruyemişler (fındık, ceviz, badem gibi), süt ve süt ürünleri, deniz ürünleri, yulaf, rezene, papatya, ıhlamur gibi laktasyonu arttırıcı yiyecek ve içecekler tercih edilmelidir.

Gaz Yapan Besinler

Birçok annenin korkulu rüyası bebeğinin kolik olmasıdır. Maalesef gaz yapıcı besinler size etki ettiği gibi anne sütüyle de bebeğe geçiyor. Bebeğiniz için emdikten sonrası oldukça zor bir durum ağrı ve sızı haline geliyor. Kuru fasulye, nohut tarzı gaz yapıcı baklagillerden uzak durun, günlük süt tüketiminize dikkat edin.

Tuz ve Baharata Dikkat

Emziriyorsanız tuz ve baharat tükettiğiniz yiyecekler arasında olmamalıdır. Çünkü bu tüketim anne sütünün azalmasına ve laktasyon kalitesinin düşmesine sebep olmaktadır. Ayrıca kontrolsüz tüketilen acı baharatlı ve tuzlu besinler gaza neden olmaktır. Bu durum bebeğinizi çok fazla rahatsız edecektir. Aynı zamanda bu tüketiminiz sütünüzün tadını da etkiliyor.

Gıda Alerjisini Engelleyin

Bebeğinizi mümkün oldukça emzirin. Çünkü anne sütü içerisinde bulunan antikorlar bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirecek ve onu alerjiye karşı daha dirençli hale getirecektir.  İnek sütüne hemen geçmeyin bebeğinizin alerji durumunu göz önünde bulundurun ve emzirebildiğiniz kadar emzirin.

Genetik bir alerji sorununuz varsa alerjen olabilecek besinlerden bebeğinizi oldukça uzak tutun. Ek gıdaya erken geçmeyin. İlk tadacağı ek gıda türleri daha az alerjen olanlardan seçilmeli ve veriliş miktarı takip edilmeli.

Bir önceki yazımız olan Emziren Anneye Önerilen 45 Sağlıklı Besin başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Pin
Paylaş
Paylaş