Kolay Örgüler

Etamin Havlu Modelleri, Etamin Nasıl İşlenir?

Etamin Havlu Modelleri, Etamin Nasıl İşlenir?
Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.

Etamin havlu modelleri, etamin dokusuna sahip havluların üretilmesiyle yaygınlaştı. Daha önce de sıradan havluların üzerlerine “aida” adı verilen ve genellikle etamin ya da kanaviçe kumaşı olarak bilinen kumaş konularak işleniyordu. Aida, havlu üzerinde modeli kolay takip etmeyi sağlayan kılavuz kareleri sağlar, işlem bitince tel tel çekilerek sökülür.

Sıradan havluları işlemek görsel açıdan aida ile kolaylaşsa da iğne hamleleri için büyük zorlanmaya sebep olurdu. Ayrıca havluların ipli dokuları da işlenen modelin tam anlamıyla kendisini gösterememesine neden oluyor. Etamin havlu modelleri ise bütün bu olumsuzlukları bitirmek üzere tasarlandı ve kabul gördü.

Etamin Havlu Modelleri, Etamin Nasıl İşlenir
Etamin Havlu Modelleri, Etamin Nasıl İşlenir

Etamin Nasıl İşlenir?

Etamin işleme ile Anadolu kültüründe hemen hemen kumaşın kullandığı her yerde karşılaşmak mümkün. Eski dönemlerde kız çocuklarının neredeyse hepsi annelerinden ya da büyüklerinden etamin işlemeyi öğrenir sonra bu teknikle çeyizlerini hazırlarlardı. Günümüzde nakış ve etaminin eskisi kadar kullanılmasa da artık kurslar aracılığıyla da öğrenilebiliyor.

Kurslara ulaşım sağlayamayan etamin severler ise internet üzerinden diğer bütün el işleri gibi etamin işlemeyi öğrenebiliyorlar. Etamin havlu modellerinde genellikle çok karışık olmayan zarif modeller kullanılır. Etaminin yapıtaşı olan çarpı işini öğrenmek ise işleme yapmaya yeterli olacaktır.

Etamin Nasıl İşlenir
Etamin Nasıl İşlenir

Etamin Havlu Nasıl işlenir?

Etamin havlu işlemek için gerekli malzemeler hazırlandıktan sonra yapı taşı olan çarpı işiyle etamin havlu işlenmeye başlanır. İlk defa yapacak olanlar için izlenmesi gereken adımları şunlardır:

 • Havlu üzerine işlenecek motif şablonu ya da örneği hazırlanır.
 • Havlunun etamin kısmı ortalanarak bu şablon yerleştirilir.
 • İlk defa etamin işleyenler bu şablonu yıkanabilir kalemlerle havluya çizerek işlerini kolaylaştırabilirler.
 • Motif uygun renk ve yerleşimlerde tamamıyla işlenir
Etamin Havlu Nasıl işlenir
Etamin Havlu Nasıl işlenir

Etamin Havlu Modelleri İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Etamin havlu modelleri, çok çeşitli malzemeler kullanılarak yapılabiliyor. Bu çeşitlilik çeyizlik havlularda olduğu gibi süslemelerden kaynaklanıyor. Etamin havlu modelleri için gerekli malzemeler aşağıdaki gibidir:

 • 1 adet etamin havlu
 • İşlenecek motife göre renkli nakış ipleri
 • Etamin iğnesi
 • Motif şablonu
 • İşaretleme yapmak için yıkanabilir kalem
 • Tercihe göre kurdele, boncuk gibi süsleme ürünleri
Etamin Havlu Modelleri İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir
Etamin Havlu Modelleri İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir

Etamin Havluya İşleme Nasıl Yapılır

Etamin Havluya İşleme Nasıl Yapılır
 • Bebekler İçin Kruvaze Patik Yapımı

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.Bebekler İçin Kruvaze Patik Yapımı Bir önceki yazımız olan Balonlu Çocuk Ceket Yapılışı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz. Kolay ÖrgülerHer gün yeni bir örgü modelini sizinle paylaşmaktayım. Her gün yeni bir örgü modeli öğrenmek için ziyaret ediniz.

  Devamını Oku

 • Balonlu Çocuk Ceket Yapılışı

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.Balonlu çocuk ceketi yapmak isteyenler bir ters bir düz olarak ördükleri ceketin üzerine balon deseni ekleyebilir. Daha kabarık bir model isteyenler 2 ters bir düz olan modeli de tercih edebilirler. Bu durumda istedikleri renk ile ya da renkler ile hırkayı ölmeleri tamamlandıktan sonra üzerine balon desenleri örmeleri mümkündür. Balon desenleri genellikle bakır, […]

  Devamını Oku

 • Arı Kovanı Yelek Yapılışı

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.Arı kovanı modelinde yelek yapmak isteyenlere yönelik birbirinden farklı tarifler bulunsa da orijinal örgü modeline ulaşmak önemlidir. Arı kovanı yelek yapılışı için öncelikle gerekli malzemeleri düzenlemek gerekir. Malzemelere sahip olan kişiler aşağıdaki tarife bağlı kalarak arı kovanı yelek yapabilir. Çoğunlukla bebekler ve çocuklar için yapılan arı kovanı yelek modeli örgü modelleri arasında […]

  Devamını Oku

Bir önceki yazımız olan Etamin Seccade Örnekleri Yapılışı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ