Kolay Örgüler

Fiyonklu Keloğlan İğne Oyası Yapılışı

Fiyonklu Keloğlan İğne Oyası Yapılışı

Gösterişli ve etkileyici tarzı ile bayanlar tarafından yapılan fiyonklu iğne oyası modelleri içerisinde keloğlan modeli ön plana çıkıyor.

Fiyonklu Kelebek İğne Oyası Nasıl Yapılır?

Keloğlan iğne oyası modelinde çatalın tek görevi fiyonk oluşturma amaçlı olmasıdır. Oya ipi çatal üzerinde birkaç tur sarılma işlemi yapıldıktan sonra ortası düğümlenme suretiyle görsel anlamda oldukça etkili ve sağlam bir fiyonk elde edilmiş oluyor. Daha sonra ise çataldan çıkartılması gerçekleşiyor. Elde edilen fiyonk yapılacak olan motifin orta kısmını ve görselin ana noktasını sorunsuz bir şekilde oluşturuyor.

Çataldan çıkarılma işleminde sonra ise kalan işlemler iğne ile uygulanmaktadır. Yarım ay haline gelene dek fiyonk ilmeklerinin üzerine birkaç sıra artırma yaparak zürafalar yapılmaya devam ediliyor. Son olarak ise sonda kalan sıra üstüne belli aralıklarla birbirinin içine girecek tarzda pırpırlarla top şeklinde motifler işlenmesi yapılıyor. İşleme yapılırken dikkatli olunması ve iç içe yapılan işlemlerin görselliğine önem verilmesi gerekiyor.

Motiflerin Yazma Kenarına Eklenmesi

Yapılan işlemler sonrasında elde edilen toplar aynı zamanda fiyonklu keloğlan iğne oyası modelinin ara motiflerinde de yoğun bir şekilde yer alıyor. Oluşturulan toplardan 4 adet ara sağlandıktan sonra ise ortaya çıkarılan motifler yazma kenarına eklenmesi sağlanıyor. Bu sayede görsel anlamda etkili ve modern bir yapıda iğne oyası elde edilmiş ve yazmalarda kullanılmış oluyor.

Bir önceki yazımız olan Süpürge Oyası Modeli Yapılışı Anlatımlı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
143 Paylaşımlar
Paylaş2
Tweetle
Pin141
Paylaş
Paylaş