Kolay Örgüler

Gebelikte Sağlıklı Beslenme

Gebelikte Sağlıklı Beslenme

Hamilelik dönemi hem anne adayları için hem de bebek için en kritik dönemlerden biridir. Eğer gebelikte sağlıklı beslenme şekli ile beslenmenizi tamamlarsanız anne bebek sağlığı için en doğru adımları atmış olursunuz.

Hamilelik dönemi pek çok anne adayı için zor ve yorucu geçebiliyor. Özellikle ilk defa hamilelik durumu yaşayan bayanların mutlaka hamileliğin her dönemini büyük bir titizlikle takip etmeleri gerekir. Ancak bu sayede hem kendi sağlıklarını hem de bebeğin sağlığını koruma altına almış olurlar. Anne bebek sağlığı için gebeliğin her döneminde ayrı beslenme diyetleri hazırlamanız gerekir.

Hamileliğin İlk Dönemlerden Beslenme Alışkanlığı Nasıl Olmalıdır?

Gebeliğin ilk dört ayında anne adaylarında mide bulantıları  daha sık yaşanır. Bu durumda da anneler yeme ve içme isteklerini kaybedip, kilo verebilir. Ama düzenli beslenmeye devam edilmediği sürece anne bebek olumsuz bir şekilde etkilenecektir. Hamileliğin ilk aylarında mutlaka az kokusu olan ve kişiyi rahatsız etmeyecek yoğunlukta olan hafif gıdalar tüketilmelidir. Özellikle bolca yoğurt ve peynir tüketimi çokça yapılmalıdır. Yine protein bakımından zengin gıdaların tüketimine ekstra özen gösterilmesi gerekir.

Hamileliğin ilk aylarında anneler her besin gurubundan az az ve sıkça tüketmelidir. Ama bazı yiyecekler bebeğe ve anneye zarar verebilir. Bunlardan ilki maydanozdur. Eğer sıkça maydanoz tüketilirse düşüğe neden olabilir. Bu nedenle maydanoz tüketmemeye özne göstermeniz gerekir. Yine kekik çayı gibi esansiyel özellikte olan bitkilerden ve bitki çaylarından da mutlaka uzak durmanız tavsiye edilir. Yağlı ve hazır gıdalar tüketmek yerine anne adayları el yapımı hafif ve besleyici gıdalara yönelmelidir. Buna ek olarak şeker ve tatlılardan da uzak durmak gerekir.

Hamilelikte Hangi Gıdalar Daha Besleyicidir?

Hamilelik sırasında anne bebek beslenmesi son derece önemlidir. Muhakkak kırmızı et, beyaz et tüketimi düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Ama işlenmiş etlerden uzak durmanız gerekir. Yine kalsiyum açısından bol olan süt ve süt ürünleri çokça tüketilmelidir. Ve yine mutlaka koyu yeşil yapraklı besinlerden de faydalanmak gerekir. Hamilelik esnasında öğün atlamamaya ve zayıflama diyetleri yapamamaya özen göstermeniz gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Emziren Anne Zayıflama Yöntemleri Nelerdir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
2 Paylaşımlar
Paylaş1
Tweetle
Pin1
Paylaş
Paylaş