Kolay Örgüler

Halkalı Havlu Kenarı Örnekleri 2020

Halkalı Havlu Kenarı Örnekleri 2020
Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.

En çok tercih edilen elişi modellerinden havlu kenarları ev hanımları için vazgeçilmez bir hobi sanatıdır. Halkalı havlu kenarı örnekleri 2020 genellikle kız çeyizlerini süsleyen el işlerindendir. Bir dönemin ünlü havlu kenarı modelleri arasında olan halkalı havlu örnekleri tekrar gündeme gelerek tercih edilmektedir.  Kullanılan halka malzemesi belli bir boyutlarda satıldığı için günümüz halkalı havlu kenarı motiflerinde büyüklü – küçüklü halkalar bir arada kullanarak daha farklı bir değişiklik yapılmıştır. Çeyizlerin olmazsa olmazı olan havlular farklı renk ve motifleri ile süslenerek hazırlanılan eşyalardır. Halkalı havlu kenarı yapmak zor bir işlem gibi görünse de dantel yapan her hamarat kadın rahatlıkla halkalı havlu kenarı motifi yapabilir. Havlu kenarı denildiği zaman yalnızca çeyiz olarak değil evin her yerinde kullanılan bir aksesuar bir eşya motifi olarak da çeşitlendirilebilir.

Halkalı Çiçekli Havlu Kenarı Örneği Anlatımı

  • İlk olarak havlu kenarında kullanılacak büyük, küçük ve orta boylarda halka ya da hobi malzemeleri temin edilen mağazalardan kalp aparatları alınır.
  • Tırabzan ve zincir teknikleri kullanılarak motif içerisinde ilerleme yapılacaktır.
  • Halka içerisinde istenilen renkte 52 adet tırabzan çekilerek doldurulur.
  • 52 tırabzan sonunda ip rengi değiştirilerek 2. tur olarak tırabzanları üzerine birer atlayıp iki zincirli tırabzanlı boşluklar oluşturulur.
  • Bir sonraki 3. turda ters V halinde tırabzanlar oluşturularak ara bölümlerde 10 zincirli köprüler ortaya çıkar.
  • Diğer turda ise bu son tur olacak şekilde 10 zincirli köprüler içerisine 3 adet 3 zincirle sık iğne işlemi ile pimpirikler yapılır.
  • Yapılan her halkalı çiçek havlu kenarı motifi birbirine eklenerek 1 ve 2 motif havlu bandına gelecek şekilde üçlü oluşturulur.
  • Oluşturulan üçlü motifin arasına yeşil iple ya da daha farklı kullanılan iplerle dal oluşturularak birbirine bağlanır oluşturulan bu dallar sık iğne ya da zincir ile işlenir.
  • Motifler halka ebatları ve renkler değiştirilebilir büyüklü küçüklü olarak da aynı motif aynı havlu üzerinde işlenebilir.
  • Genellikle üç renk olarak işlenen örnek motif, tek renk olarak da sade bir görünümde yapılabilir. Halka renkleri yapılacak motifin ve havlunun rengine göre alınır.

Bir önceki yazımız olan Havlu Kenarı Kelebek Model Yapılışı başlıklı makalemizde Havlı Kenarı Kelebek Modelleri, Havlu Kenarı Kelebek Model Yapılışı ve Havlu Kenarı Yapılışı hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ