Kolay Örgüler

Hamile Kadınlar Oruç Tutmalı mı?

Hamile Kadınlar Oruç Tutmalı mı?
Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.

Müslümanlar için mübarek olan Ramazan ayında ergenliğe erişmiş her akıllı kişi oruç tutmak zorundadır. Yolculuk ve hastalık gibi bazı istisnaları hariç oruç tutmamanın mazereti bulunmamaktadır.

Ülkemizde her Ramazan ayında en sık merak edilen sorulardan birisi de hamile kadınların oruç tutup tutmayacağıdır. Gelin bu soruya hem sağlık hem de dini olarak cevap arayalım.

Ramazan ayı

İslam’da insanın canı ve sağlığı en önemli şeylerden kabul edilmektedir. Aynı şekilde evlenip çocuk yapmak da İslam dininde tavsiye edilmektedir. İslam’da kadınlar, âdet (regl) dönemlerinde ibadetlerden muaf tutulmaktadır. Yine doğumdan max. 40 gün sonraya kadar devam eden lohusalık döneminde de ibadetlerden muaf tutulmaktadırlar. Peki kadınlar hamilelikte oruç ibadetini yerine getirmeli mi?

Bu tür sağlık ve din ile alakalı olan konularda soruya sadece din bilginleri (alimler) tarafından cevap verilmemeli aynı zamanda tıp doktorlarının da ifadeleri dikkate alınmaktadır.

DOKTORLARA GÖRE ORUÇ

Gebe kaldıktan sonra kadın doktoru, anne adayının her haftasını takip etmekte ve onun kişisel sağlığını ve değerlerini de göz önünde bulundurmaktadır. Bu süreç içerisinde sağlığa zarar vermeyecekse hamile kadının oruç tutması gerekmektedir. Eğer doktorlar açlığın, hem bebek hem de anne açısından bir sorun teşkil edeceğini ifade ederlerse oruç tutmamalıdır. Burada önemli bir nokta da nasıl bir hekimin kontrolünde olunduğudur. Zira İslami hassasiyeti olamayan bir hekim orucun verdiği açlığı ve susuzluğu hiçbir şekilde tolere etmeyip direkt annenin tutmaması gerektiğine karar verebilir. Oysa bir başka doktor açlığın ve susuzluğun tolere edilebilecek düzeyde olmasına karar verip oruç tutmasını isteyebilir.

Hem sağlık hem dini açıdan emin olmayan isteyen annelerin birden fazla doktorun tavsiyesini alması ile şüpheler giderilebilir.

Hamile Kadınlar Oruç Tutmalı mı?

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Cevabı

Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu’nun konu ile alakalı cevabı şu şekilde;

Bir önceki yazımız olan Anne Sütünü Artıran Yiyecekler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ