Kolay Örgüler

Haroşa Örgüde Yelek Kenarı Yapımı

Haroşa Örgüde Yelek Kenarı Yapımı

Örgü severlerin en çok merak ettiği ve zorlandığı modellerden bir tanesi haroşa örgüde yelek kenarı yapımı işlemidir. Hanımların unutmaması gereken konuların başında doğru teknikle yapılmayan bir yelek kenarında örgü içe doğru kıvrılır. Bu dikiş sonrası da hoş görünmeyen bir durumdur. Bu nedenle sizler için bugün örgüde yelek yapımı tekniklerinden bahsedeceğim. Uygulayacağımız bu teknikler sayesinde örgü kenarlarınız daha şık ve daha muntazam görünecektir. Üstelik sadece yelek kanarları için  değil süveter, örgü kazaklarda da yapıp verim alabileceğiniz bir tekniktir.

Haroşa Örgüde Yelek Kenarı Yapımı aşamaları

  • Öncelikle ip seçimini doğru yapmamız gerekir.
  • Haroşa örgülerde ip seçerken daha kalın ipleri seçmeye özen göstermemiz gerekir. böylece haroşa örgü kendini tane tane gösterecektir. Eğer ince ve payetli bir ip seçerseniz kesinlikle haroşa örgü örmenizi tavsiye etmem.
  • Öncelikle ilk sıramızı haroşa olarak örüyoruz, son iki ilmeğimiz kaldığında ise ipimizi ön tarafa geçiriyoruz.
  • Son kalan iki ilmeğimizi örmeden diğer şişimize alıyoruz ve örgümüzü çeviriyoruz( örgümüzü çevirdiğimizde ipimiz  arka tarafta kalacak.)
  • Akabinde örgümüzü düz olarak örüyoruz. Yani kenarda kalan iki ilmeğimizi haraşo değil de düz örüyoruz.
  • İkinci ilmeğimizi alırken ipi ilmeğin altından geçirerek örüyoruz ve daha sonra örgümüze kaldığımız yerden devam ediyoruz.
  • Yelek kenarları yapacağınız bu basit teknikle daha profesyonelce görünecektir. Üstelik fermuarlı ve düğmeli bir ürün ortaya çıkaracaksanız bu yapılış harika bir teknik olacaktır.

Haroşa Örgüde Yelek Kenarına Fermuar Nasıl Geçirilir?

Yaptığımız bu basit teknik sayesinde yelek kenarlarınızda sarkmalar ve bozuk görünümler yaşanmayacaktır. Özellikle fermuar geçirme işlemleri daha kolay ve daha güzel olacaktır. Fermuar seçimi yaparken örgünüze uygun bir model tercih etmenizi öneririm.

  • Öncelikle örgümüzle aynı renk olan ince dikiş ipi ve ince iğne gerekli.
  • Fermuar dikimi için yeleğimizi ters çevirelim ve fermuarımızı toplu iğneler ile düzgün bir şekilde örgümüze teyel yapalım.( bu dikiş işimizi daha kolay ve daha düzgün yapmamıza yardımcı olacaktır)
  • Teyel yaptığımız fermuarı örgünün ön kısmından görünmeyecek şekilde makine dikişi tekniği ile ince ince dikelim.

Not: Bu tür dikişlerde hayalet ip dediğimiz ipten faydalanmak örgüye daha uygun olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Gizli İlik Açma Teknikleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
anne bebek