Kolay Örgüler

Havlu Kenar Yapımı

Havlu Kenar Yapımı

Havlu kenarlarını süslemek için kullanılan üç kenar dantelleri havlu kenar dantelleri yapılmaktadır.  Rengarenk motifler, simli ipler ve tığ işi ile tasarlanan birbirinden farklı modeller ile havlu kenarı yapımı özellikle çeyiz dönemlerinde tercih edilir. Havlu kenarlarında en çok tercih edilen motif tipi ise dantel modelleridir. Tığ işi, iğne oyası, dantel ve oya örnekleri havlu kenarları yapımında kullanılır. Düz havlu kenarı motifleri genellikle günlük hayatta kullanılan havlular için tercih edilir. Tığ işi motifler ve iğne oyaları gibi gösterişli havlu kenarları daha çok misafirlik ve çeyizlik olarak yapılmaktadır. Geçmişten günümüze hiçbir zaman modası geçmeyen ve her zaman kullanılmaya devam edilecek olan havlu kenarları banyoların vazgeçilmez ürünleridir.

Havlu Kenarı Örneği Yapılışı

-Altınbaşak 347 numara sarı ve Leylak Beyaz 50 numara polyester ip

-22 numara tığ kullanılır.

-1 adet halka 1,5 cm boyutunda alınmalıdır.

-İlk olarak çiçeğin orta kısmı başlanır. Halka ve sarı ip ile başlanılan halka için 1 zincir ile halka içine bağlanır. 3 zincir çekilerek halka içine batılır. Her seferinde 1 kere zincir başı dolanır. Tırabzan oluşumu bu şekilde yapılarak toplam 52 adet tırabzan oluşturulmalıdır.

-İlk yapılan tırabzanın üzerinde en son batılarak halka içi motifi sonlandırılır.

-Sarı ip ile halka oluşturulur ve beyaz ip ile devam edilir. Sonlandırılan yerden tırabzan üzerinden 4 zincir çekilerek bir baş dolama ile bir tırabzan atlanarak 2. ye batılır ve 2 zincir ile bu işlem devam ettirilir.  26 adet kutu elde edilir.

-Üst sıraya geçerken 3 zincir çekilerek tırabzana bağlanır. 9 adet zincir çekilerek atlamadan yan tırabzana batılır. Burada 9 zincir her iki tırabzandan sonra yapılarak batılır ara yerlere zincir çekmeden batılarak 3 ip olacak şekilde çekilmektedir. 9 zincirli toplam 13 adet yuva ortaya çıkmalıdır.

-Bu şekilde papatya görünümü oluşacaktır. Bir üst sırada 4 zincir ve sık iğne yapılarak devam edilir. 3 sık iğne ve 4 zincir ile devam ediliyor. Ekleme işlemine geçilerek motifler birbirine eklenir. Toplam 12 motif olacak şekilde motif yapılarak ekleme işlemi bitirilir.

Bir önceki yazımız olan Halkalı Havlu Kenarı Örnekleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
anne bebek