Kolay Örgüler

İğne Oyası Gibi Tığ Oyası

İğne Oyası Gibi Tığ Oyası
Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.

İğne oyası tadında bir oya yapımını anlatacağım. Namaz örtülerine, fularlara, mevlüt örtülerine yazma kenarlarına çok yakışan bir oya. Hiç ütülenmediği halde kalıp gibi duran bir oya.

İğne Oyası Gibi Tığ Oyası Yapılışı
İğne Oyası Gibi Tığ Oyası Yapılışı
Son derece Basit İğne Oyası Modelleri
Son derece Basit İğne Oyası Modelleri
İğne Oyası Gibi Tığ Oyası
İğne Oyası Gibi Tığ Oyası
 • İlk önce yazmamızın tığ battısını yapalım. Daha sonra aralarını istediğimiz gibi ayarlayabiliriz.
 • Tığ battımıza ipimizi sabitliyoruz. 3 zincir çekip bir kez doluyorum yandaki tığ battısına giriyorum.
 • Önce bir kez alıyorum. Sonra iki, sonra tekrar iki. 4 zincir çekiyoruz, yapmış olduğumuz aradan batıp pimpirik yapıyoruz tepesine.
 • 3 zincir çekip diğer tığ battına sık iğne ile batıyorum.
 • Tekrar 3 zincir çekip başına bir kez dolayıp diğer tığ battına gir, bir kere, iki kere, üç kere… Üç kerede çıkalım.
 • 4 zincir çekip aradan batıp kapatıyorum. Üç zincir çekip diğer tığ battısına sık iğne ile sabitleyelim.
 • Ne kadar ara verdiğimize dikkat edelim.
 • 3 zincir çekip başına bir kez dolayıp yanındaki tığ battısına gir, önce bir kez, sonra iki, sonra iki alıp çıkalım. 4 zincir çekelim. Oluşturduğumuz araya batıp sık iğneyle kapatıp pimpirik yapalım.
 •  3 zincir çekelim. Diğer tığ battısına batalım. 3 zincir başına bir kez dolayıp diğer tığ battısına girip önce bir, sonra iki, sonra iki alıp çıkalım. İstediğimiz arayı bu şekilde verebilirsiniz.
 • Tığ oyamızın çim kısmını bu şekilde yapıyoruz. Şimdi sıra gövde kısmına geldi.
 • İki zincir çekip diğer tığ battısına sık iğne ile kapatalım. Bu işlemi üç defa yapalım. Daha sonra 6 zincir çekip kullandığımız malzememizin arkasını çevirelim. Sağdan sola doğru sayalım, üçüncü tığ battısına sık iğne ile kapatıp tekrar döndürüyoruz malzememizi. 4 zincir çekip döndürüyorum. Başına iki kez sarıyorum tığımın, yuvaya giriyorum çekmiş olduğum zincirle. İlmeklerimi iki iki iki alarak yukarı çıkıyoruz.
 • 4 zincir çekip ilk araya batıp sık iğnesi ile yuvaya iniyorum. Yuvanın içine altı tane sık iğnesi yaptık, yedinciyi yuvada tamamlıyoruz. Bir tane dalımız hazır oldu.
 • Bu kısma üç tane boş sık iğnesi yaptık. Tekrar dört zincir çekiyoruz. Başına iki kez sarıp yine yuvaya giriyoruz, iki iki iki alıyoruz ilmeklerimizi. Dört zincir çekip o aradan batıp altı tane sık iğnesi yapıyoruz. Yedinciyi yuvada tamamlıyoruz. Gövdemizi bu şekilde yapıyoruz.
 • Alttaki tığ battısına batıp bir sık iğnesi yaparak geçiş yapıyoruz. İki zincir çekip yanındaki tığ battısına batıyoruz.
 • Üç zincir çekip başına bir kez dolayıp diğer tığ battısına batıyoruz. Önce bir kez, sonra iki, sonra iki alarak yukarı çıkıyoruz. Dört zincir çekip aradan kapatıp pimpiriğini yapıyoruz tepesine. Üç zincir çekip diğer tığ battısına sık iğne ile sabitliyoruz.
 • Üst kısmına, renkli kısmına geçiyoruz. Pembe renk ipimizi alıyoruz. Dört zincir çekip oluşturduğumuz pimpiriğin  başına sabitliyoruz pembe renk ipimizi.
 • Dört zincir çekip aynı yere batıp kapatıyoruz. 3  defa bu şekilde dört zincir çekip aynı yere batıyoruz. İlk yuvayı kapatıyoruz, dört zincir çekip yandaki yuvayı kapatıyoruz. Dört tane yuvamız oluştu. Dört zincir çekip yandaki yuvamızı kapatıyoruz. Eğer eliniz sıkı değilse üç zincir çekebilirsiniz. Yedi tane yuva olunca kapatıyoruz. Tekrar ipimizi alıp diğer dal kısmına geçip aynı işlemi tekrarlıyoruz.

Çok Güzel İğne Oyası Yapımı

Çok Güzel İğne Oyası Yapımı
 • İşlemeli Seccade Modelleri

  İşlemeli Seccade Modelleri

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.İşlemeli seccade modelleri her ne kadar eskisi kadar kullanılmasa da hala unutulmuş sayılmazlar. Özellikle geleneklerine bağlı kalmak ve kendinden sonraki nesillere aktarmak isteyenlerin diri tutmaya çalıştığı işlemeler en çok çeyiz sandıklarında görülür oldu. İbadet ederken ruhun daha doygun bir hisle hareket etmesi için özenli araç gereçlerin kullanılmasının önemi unutulmamalı. Yeni nesil gençler, […]

  Daha Fazla Oku

 • Efsane Torba Çanta Yapılışı

  Efsane Torba Çanta Yapılışı

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.Efsane torba çanta geniş ve spor görüntüsü ile daha çok genç kızların gönlünü fethediyor. İster kahve içmeye çıkarken ister markete giderken ister de plaj çantası olarak kullanılabilecek efsane torba çanta, daha uzun yıllar konuşulacak görünüyor. Efsane Torba Çanta Nasıl Yapılır? Efsane torba çantanın yapılışı diğer çanta tabanlarından biraz farklı başlanılıyor. Kullanılan ipin […]

  Daha Fazla Oku

 • İğne Oyası Gibi Tığ Oyası

  İğne Oyası Gibi Tığ Oyası

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.İğne oyası tadında bir oya yapımını anlatacağım. Namaz örtülerine, fularlara, mevlüt örtülerine yazma kenarlarına çok yakışan bir oya. Hiç ütülenmediği halde kalıp gibi duran bir oya. Çok Güzel İğne Oyası Yapımı Bir önceki yazımız olan Anlatımlı İğne Oyası Modelleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz. Kolay ÖrgülerHer gün yeni bir örgü modelini sizinle […]

  Daha Fazla Oku

Bir önceki yazımız olan Anlatımlı İğne Oyası Modelleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ