Kolay Örgüler

İğne Oyası Gibi Tığ Oyası

İğne Oyası Gibi Tığ Oyası
Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.

İğne oyası tadında bir oya yapımını anlatacağım. Namaz örtülerine, fularlara, mevlüt örtülerine yazma kenarlarına çok yakışan bir oya. Hiç ütülenmediği halde kalıp gibi duran bir oya.

İğne Oyası Gibi Tığ Oyası Yapılışı
İğne Oyası Gibi Tığ Oyası Yapılışı
Son derece Basit İğne Oyası Modelleri
Son derece Basit İğne Oyası Modelleri
İğne Oyası Gibi Tığ Oyası
İğne Oyası Gibi Tığ Oyası
 • İlk önce yazmamızın tığ battısını yapalım. Daha sonra aralarını istediğimiz gibi ayarlayabiliriz.
 • Tığ battımıza ipimizi sabitliyoruz. 3 zincir çekip bir kez doluyorum yandaki tığ battısına giriyorum.
 • Önce bir kez alıyorum. Sonra iki, sonra tekrar iki. 4 zincir çekiyoruz, yapmış olduğumuz aradan batıp pimpirik yapıyoruz tepesine.
 • 3 zincir çekip diğer tığ battına sık iğne ile batıyorum.
 • Tekrar 3 zincir çekip başına bir kez dolayıp diğer tığ battına gir, bir kere, iki kere, üç kere… Üç kerede çıkalım.
 • 4 zincir çekip aradan batıp kapatıyorum. Üç zincir çekip diğer tığ battısına sık iğne ile sabitleyelim.
 • Ne kadar ara verdiğimize dikkat edelim.
 • 3 zincir çekip başına bir kez dolayıp yanındaki tığ battısına gir, önce bir kez, sonra iki, sonra iki alıp çıkalım. 4 zincir çekelim. Oluşturduğumuz araya batıp sık iğneyle kapatıp pimpirik yapalım.
 •  3 zincir çekelim. Diğer tığ battısına batalım. 3 zincir başına bir kez dolayıp diğer tığ battısına girip önce bir, sonra iki, sonra iki alıp çıkalım. İstediğimiz arayı bu şekilde verebilirsiniz.
 • Tığ oyamızın çim kısmını bu şekilde yapıyoruz. Şimdi sıra gövde kısmına geldi.
 • İki zincir çekip diğer tığ battısına sık iğne ile kapatalım. Bu işlemi üç defa yapalım. Daha sonra 6 zincir çekip kullandığımız malzememizin arkasını çevirelim. Sağdan sola doğru sayalım, üçüncü tığ battısına sık iğne ile kapatıp tekrar döndürüyoruz malzememizi. 4 zincir çekip döndürüyorum. Başına iki kez sarıyorum tığımın, yuvaya giriyorum çekmiş olduğum zincirle. İlmeklerimi iki iki iki alarak yukarı çıkıyoruz.
 • 4 zincir çekip ilk araya batıp sık iğnesi ile yuvaya iniyorum. Yuvanın içine altı tane sık iğnesi yaptık, yedinciyi yuvada tamamlıyoruz. Bir tane dalımız hazır oldu.
 • Bu kısma üç tane boş sık iğnesi yaptık. Tekrar dört zincir çekiyoruz. Başına iki kez sarıp yine yuvaya giriyoruz, iki iki iki alıyoruz ilmeklerimizi. Dört zincir çekip o aradan batıp altı tane sık iğnesi yapıyoruz. Yedinciyi yuvada tamamlıyoruz. Gövdemizi bu şekilde yapıyoruz.
 • Alttaki tığ battısına batıp bir sık iğnesi yaparak geçiş yapıyoruz. İki zincir çekip yanındaki tığ battısına batıyoruz.
 • Üç zincir çekip başına bir kez dolayıp diğer tığ battısına batıyoruz. Önce bir kez, sonra iki, sonra iki alarak yukarı çıkıyoruz. Dört zincir çekip aradan kapatıp pimpiriğini yapıyoruz tepesine. Üç zincir çekip diğer tığ battısına sık iğne ile sabitliyoruz.
 • Üst kısmına, renkli kısmına geçiyoruz. Pembe renk ipimizi alıyoruz. Dört zincir çekip oluşturduğumuz pimpiriğin  başına sabitliyoruz pembe renk ipimizi.
 • Dört zincir çekip aynı yere batıp kapatıyoruz. 3  defa bu şekilde dört zincir çekip aynı yere batıyoruz. İlk yuvayı kapatıyoruz, dört zincir çekip yandaki yuvayı kapatıyoruz. Dört tane yuvamız oluştu. Dört zincir çekip yandaki yuvamızı kapatıyoruz. Eğer eliniz sıkı değilse üç zincir çekebilirsiniz. Yedi tane yuva olunca kapatıyoruz. Tekrar ipimizi alıp diğer dal kısmına geçip aynı işlemi tekrarlıyoruz.

Çok Güzel İğne Oyası Yapımı

Çok Güzel İğne Oyası Yapımı
 • 2023 Model Banyo Asma Tavan Modelleri

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.2023 banyo asma tavan örnekleri popülariteye göre en çok tercih edilenleri kapsar. 2.023 yılında daha minimal asma tavanlar tercih edilirken ışıklandırmaya da önem verilmektedir. Yapmak hem daha şık bir görüntü sunarken hem de atmosferin tamamen değişmesini sağlar. Dolayısıyla banyodaki döşemeler ve dekorlar değiştirilme dahi asma tavanın ışığı değiştirildiği takdirde büyük bir fark…

  Daha Fazla Oku

 • Düğümsüz Etamin İşleme Tekniği Nasıl yapılır?

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.Düğümsüz etamin işleme tekniği son derece kolay bir tekniktir. Bunun için hem el yatkınlığı hem de deneme yanılma yöntemleri gerekir. Düğümsüz etamin yapmak isteyenler düğüm atmadan bitirmeyi de öğrenmelidir. Düğümsüz etamin yönteminde ip sadece kıvrılarak kullanılır ve iğneye geçirildikten sonra düğüm atılmaz. Etamin Nedir? Etamin temelde bir kumaş türüdür. Etamin kanaviçe yapılabilmesi…

  Daha Fazla Oku

 • Düğmeli Ata Yeleği Yapılışı

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.Düğmeli Ata Yeleği Yapılışı Ata yeleği tarifi yapmak için gerekli malzemelere ulaşmak gerekir. Malzemeler elde dildikten hemen sonra örgü aşamasına geçiş yapılabilir. Düğmeli ata yeleği yapabilmek için daha önceden haraşo tekniğini denemek de önemlidir. Düğmeli ata yeleği yapmak isteyenler uygun ip, şiş ve tekniğe sahip oldukları sürece yeleği kısa sürede tamamlayabilir. Düğmeli…

  Daha Fazla Oku

Bir önceki yazımız olan İğne Oyası File Kenar Yapılışı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ