Kolay Örgüler

İğne Oyası İle Tülbent Yapılışı

İğne Oyası İle Tülbent Yapılışı
Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.

Başörtülerde olduğu kadar halı kenarlarında tercih edilmekte olan iğne oyası günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Şık duruşunun yanı sıra farklı görünmesi nedeniyle tercih edilen iğne oyası yazma hazırlamak isteyenler anlatımlı yapılışı sayesinde her aşamada yapmaları gereken işlemlere dair detaylı bilgi alabilirler. Aşama aşama aktarılan bilgiler sayesinde uygulama yapmak isteyenler verilen bilgilere uygun şekilde işlem yaparak motifleri oluşturabilirler. İğne oyası özellikle tığ oyalarına göre daha zorlayıcıdır.

İlk defa iğne oyası yapacak olanlar bu konuda zorlanabilirler. Bu nedenle anlatımlı iğne oyası yazma ve tülbent oyaları modeli oluşturmak istediğinizde seçmiş olduğunuz model üzerinden detaylı bilgi almanızı sağlamaktadır. İğne ile yapılacak olan işlemeler sayesinde motifler ortaya çıkartılmaktadır. Tülbent ya da yazma hazırlamak isteyenler bu konuda birbirinden farklı modelleri tercih ederek uygulama yapabilirler. Oya modelleri arasından yapılacak olan tercihler ile kullanılacak yazma ya da tülbentle uygun renklerde ip seçimiyle modelin oluşturulması sağlanabilir.

İğne Oyası Yazma Modelleri

Zarif görünmesi nedeniyle tercih edilmekte olan iğne oyası yazma modelleri özellikle çeyiz hazırlığı içerisinde olanların tercih edebileceği modelleri oluşturmaktadır. İğne ile işlenecek olan modeller aşama aşama motiflerin ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Yazma ya da tülbentlerin rengine uygun şekilde tercih edilecek olan renklerdeki ipler ile işleme yapılabilir. Tülbenttin ölçüsüne göre aynı motiflerin uygulanması ile hazırlanacak olan oyalarda aynı zamanda farklı renklerin birlikte kullanımı ile farklı sonuçlar alınabilir.

Bir önceki yazımız olan Tek Renk Yazma Oyası Anlatımlı Yapılışı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ