Kolay Örgüler

Kolay (Basit) Lif Modelleri

Kolay (Basit) Lif Modelleri
Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.

Gelinlerin, damatların nişan ve çeyiz bohçalarının olmazsa olmazlarından birisi liftir. Ancak gelin ya da damat için yapılan lifler çoğunlukla daha zor, emek verilmiş ve daha sık olurlar. Oysaki günlük zamanda evinizde sade, basit lifler kullanırız. Lif yapımı tığ ile yapılır. Oldukça basittir. Özellikle bazı lif modellerini yapmak çok daha basittir. Bu lif modeller genelde az desenli ya da desensiz düz modellerdir. İşte sizler için kolay lif modelleri ve yapılışları…

Lif Modelleri

  • 2 Renkli Yuvarlak Lif Modeli: Bu modelde istenilen iki farklı renk kullanılır. Renklerden birisi ile küçük yuvarlak yapılır. Daha etrafı isteğe bağlı 3 ya da 4 sıra diğer renk, daha sonra tekrar ilk kullanılan renk şeklinde istenilen büyüklüğe gelecek şekilde örülür. Oldukça basit bir modeldir. Günlük kullanımlarda tercih edilir. Çok sık ilmekler alınmadığı gibi, çok gevşek de bırakılmaz.
  • 3 Renkli Kare Lif Modeli: Bu model, seyrek ve gevşek ilmeklerle oluşur. Elde kalan artmış iplerle de rengârenk olabilir. Ancak birebiriyle uyumlu üç rengin tercih edilmesi görsel açıdan daha uygundur. En kolay modellerden birisidir. Üç renk sırasıyla yan yana gelecek şekilde örülür. Üç rengin her birinin dört tekrar ile kullanılması boyut için uygundur.
  • Kolay Kare Lif Modeli: Bu model de istenilirse tek renk, istenilirse de iki renk tercih edilir. Görsellik açısından iki rengin kullanımı daha güzel olacaktır. İki renk tercih edilirse iki ilk renkten, iki de diğer renkten dört adet küçük kare lif örülür. Daha sonra bu küçük kareler birleştirip, büyük bir kare elde edilir ve tercih edilen renk ile oluşan karenin etrafı şekillendirilir. Tek renk kullanılacak ise dümdüz büyük kare işlenip, kenarı şekillendirilir. Ne sık, ne gevşek ilmekler olmamalıdır.
  • İki Katlı Yuvarlak Lif Modeli: Bu model life daha üç boyutlu bir görünüm kazandırır ve lif daha yumuşak olur. Bu model de life yuvarlak model, istenilen renkte iki basit model yapılır. Ancak yapılan modellerden birisi diğerinden daha küçük ya da daha büyük olacaktır. Küçük olan model diğer modelin üzerine koyulur ve dikilir. İki modelin de etrafı şekillendirilir. Böylece iki katlı lif modeli oluşturulmuş olur.

Bir önceki yazımız olan Lif Modelleri ve Yapılışı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ