Kolay Örgüler

Lahana Diyeti Nasıl Uygulanır

Lahana Diyeti Nasıl Uygulanır

Popüler adıyla lahana diyeti olarak bilinen diyet lahana kürü, lahana suyu diyeti, lahana çorbası diyeti isimleriyle de adlandırılmaktadır. İçinde lahana kullanılan yiyeceğin nasıl hazırlandığına bağlı olarak değişiklik gösteren diyet için hazırlanacak olan yiyeceğin genellikle çorba olması gerekir. Kısa sürede kilo verme amacıyla yola çıkmış kişilerin istediğini elde etmesini sağlayacak kadar etkili olan lahana diyetinde sadece bir haftada 4,5 kilo kadar kilo kaybı yaşandığı bilinmektedir. Kimi uzmanlar tarafından sağlıksız ve geri dönüşü çok hızlı olacak bir kilo kaybı getirdiği düşünülen diyetin kimi uzmanlar tarafından da hızlı kilo verilmesi gereken durumlarda teşvik edildiği görülüyor.

Lahana Diyeti Nasıl Bir Diyettir?

Hızlı şekilde kilo vermeyi temel almış olan bu diyet içerisinde bir haftalık süre boyunca sürekli olarak lahana çorbasının tüketilmesi gerekmektedir. Lahana çorbasının yanında diyeti yapan kişiler sadece yağsız süt, az sayıda sebze ve meyve ve farklı birkaç besin tüketebilmektedir. Herhangi bir şekilde uzun süre açlık hissinin oluşmadığı bu diyette lahana çorbasının düşük kalorili bir yiyecek olmasından faydalanılarak vücudun bu kaloriden daha fazlasını yakması esas alınıp kilo vermenin gerçekleşmesi beklenir. Kalp hastalarının ameliyatlar öncesinde kilo vermesi için uygulandığından dolayı lahana diyeti yorumları arasında bu diyetin Sacred Kalp Hastanesi ismiyle anıldığı da söylenmektedir. Bir hafta boyunca hangi gün ne tüketilmeli buna geçmeden önce lahana çorbasının hangi içeriklerle ne şekilde hazırlanması gerektiğini öğrenmek gerekmektedir. Kişilerin ihtiyaçlarına göre değişebilir içeriklere sahip olsa da ideal bir lahana diyetinde aşağıdaki malzemelerle çorba hazırlanmaktadır.

Diyet Sırasında Lahana Çorbası Nasıl Yapılır?

Lahana çorbasını yapmak için öncelikle soğan, yeşil biber, domates, kereviz, havuç, mantar, bulyon ve çorbayı yapmayı sağlayacak miktarda suyun bulundurulması gerekir. Bu haliyle son derece besleyici ve tok tutucu bir çorba ortaya çıkması mümkün olsa da kimileri için bulyon, mantar, kereviz, soğan gibi yiyeceklerin çorba içine koyulmaması yönünde bir istek olursa bunun yerine başka besinlerle takviye yapılması yerinde olabilir. Tüm sebzelerin küp küp doğranmasının ardından önce soğanları kavurmak ardından sebzeleri ekleyip suyu da dahil ederek yaklaşık yarım saat ile 45 dakika arasında karışımı kaynatmak ideal çorba lezzetini sunacaktır. Kişilerin lahana diyeti zararları ile karşılaşmaması ya da beklediği hızlı kilo verme etkisinin yavaşlamamasını sağlaması için mutlaka çorbayı düşük kalorili ancak besleyici tutacak besinlerle desteklemesi gerekmektedir.

Günlük olarak tüketilmesi gereken besinlere bakıldığında öncelikle birinci gün sınırsız çorba ve meyve tüketilmelidir. Sınırlı miktarda tutulması gereken meyve diyeti uygulama sürecini de kolaylaştıracaktır. İkinci gün lahana diyeti yararları arasında belki de en avantajlı tüketim olan sınırsız şekilde doyana kadar çorba içilmeye devam edilmesi gerekir. Bezelye, mısır ve fasulye haricinde sebzeler tüketilebilir. Üçüncü gün aynı şekilde devam edildikten sonra dördüncü gün sınırsız muz tüketilebilir. Altıncı gün et ve sebze ile desteklenen çorba tüketimi, yedinci gün kahverengi pirinç ve şeker ilavesiz meyve suyu desteğiyle sona ermektedir.

Lahana Diyetinin Yan Etkileri Nelerdir?

Uzmanlar tarafından lahana diyeti yan etkileri söz konusu olduğunda ilk dikkat çekilen husus diyetin bir haftadan fazla süreyle uygulanmaması gerektiği olmaktadır. Kalorinin çok düşük olması, alınan protein miktarının çok az olması ve karbonhidratın gerektiği kadar alınmaması sebebiyle vücuda alınması gereken vitaminler ve mineraller konusunda eksiklik yaşanabilmektedir. Bunun yanı sıra diyet sırasında baş dönmesi, halsizlik ve güçsüzlük gibi problemlerle karşılaşılması durumunda da diyetin bırakılması tavsiye edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Ketojenik Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
anne bebek