Kolay Örgüler

Örgü Bikini Yapılışı 2023

Örgü Bikini Yapılışı 2023
Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.

Değişik model ve renkteki bikini çeşitleri, Yaz aylarının olmazsa olmaz ihtiyaçları arasında yer alır. Oldukça pahalı satılan bikinilerden edinmek, bir hayli külfetlidir. Bütçeyi zorlamadan ev ortamında kolayca yapılan renkli bikiniler, deniz sezonunda kadınların farklı alternatifler bulmasını sağlar. Üstelik el emeği ile örülen bikinilerin, piyasa değeri oldukça yüksektir. Hayal gücünüze güvenerek, değişik örgü teknikleri kullanıp evde hazırlayacağınız bikiniler, rahatlıkla satma ve aile bütçesine katkı sağlama olanağı sunar. Bikini örme aşamasında; en dikkat edilmesi gereken husus, örgü ipinin ince olması ve çabuk kuruma özelliğinin bulunmasıdır. Renkleri, kendi zevkinize veya evde bulunan ip çeşitlerine göre ayarlamak mümkündür.

Örgü bikiniler, şortların veya ince emprime pantolonların üzerinde büstiyer olarak kullanılabilir. Fakat astar dikilmeden örülen bikinilerin, ajursuz olması yani bedeni göstermemesi önemlidir. El örgüsü bikiniyi, tek renk olarak veya birkaç rengi karıştırarak örme imkânı vardır.

Malzemeler;

  • 2 adet istenilen renkte koton veya penye örgü ipi
  • Örgü tığı

Bikini Yapım Aşamaları

  • Bikini üstü örmek için; ilk olarak tek tığ ile 200 adet zincir çekilir. Zincir tamamlandıktan sonra, eşit olarak ikiye katlanır. Zincirin kenarlarından sırt bağlama yeri olarak bırakılacak kısım belirlenir ve 60 adet zincir yani toplamda 120 zincir boş bırakılır. Ortada kalan 80 zincirden her bir zincire tek tığı batırıp, düz örgü yapılır. Diğer kenarda, yine sırttan bağlama yeri kalmalıdır. Örülecek bölge belirlendikten sonra, her sırada kenarlardan bir ilmeğe batırmadan dönülmeli, yani örgü üçgen şeklinde boyun bölgesine kadar devam etmelidir. Boyun kısmı için, en son sırada yaklaşık 80 zincir çekilerek, bu zincir örgünün diğer kenarına sabitlenmelidir.
  • Bikini altı örmek için; 80 zincir çekilerek, bu zincirler tek tığ ile doldurulur. Her sırada kenardan bir boş bırakılarak 30 ilmeğe kadar düşülür. 10 cm kadar 30 ilmek kesilmeden örüldükten sonra, her sırada artırma işlemine başlanır. Örgü tamamlandıktan sonra, her iki kenara bağlama zincirleri yapılmalıdır. Hatta bu zincirleri uzun bırakarak, bikiniyi daha gösterişli hale getirmek mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Tığ İşi Şal, Yelek ve Battaniye Yapılışı başlıklı makalemizde battaniye, şal ve TIĞ hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ