Kolay Örgüler

Örgü Fiyonk Yapılışı

Örgü Fiyonk Yapılışı
Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.


Tüm örgü modellerine aksesuar olarak kullanılan örgü fiyonklar, örgü severler tarafından sıklıkla örgü fiyonk yapılışı araştırılır. Kullanım alanı olarak oldukça geniş bir kapsama sahip olan fiyonklar, sıklıkla kış mevsiminin ve çeyizlerin vazgeçilmezi olan patiklerde tercih edilir. Bunun yanı sıra yelek ve lif modellerinde de sıklıkla rastlanılan örüler arasında yer alır.

Fiyonk örgüler ayrıca toka, broş, kapı süsü, magnet gibi kişisel ya da ev eşyalarında da aksesuar amaçlı kullanılabilir. Örgü fiyonk yapılışı bu anlamda örgü ile iç içe olan kişiler tarafından mutlaka bilinmesi gereklidir. Fiyonklar uygulandığı ürünlerde farklı renkleri ile estetiksel görünümlere kavuştururlar.

Örgü Fiyonk Nasıl Yapılır?

Örgü fiyonk yapılışı için hazırlıklar ve malzemeler oldukça basittir. Öyle ki örgü ile uğraşan herkesin elindeki malzemeler ile fiyonk yapması oldukça kolaydır. Örgü fiyonk yapılışı için renkli el örgü ipi, 1,75 mm tığ ve makas yeterli olacaktır. 

  • Örgü fiyonk yapılışı 42 zincir çekme işlemi ile başlanır.
  • Örgü fiyonk modelinin yapılışında çekilen ilk zincire ilmek kaydırma işlemi ile birleştirilmesi önemlidir. Bu detayın atlanılması fiyonk modelinin ortaya çıkması için genel olabilecek durumlar arasında yer alır.
  • Zincirin tamamlanması ile birlikte ilmeklere sırasıyla 1 adet sık iğne, 2 adet tekli olmak üzere trabzan ve 3 adet ikili trabzan örgü yapılır.
  • Oluşan modelde ilk ilmeğin içerisine 3 adet ikili trabazan, diğer ilmeklere 5 adet sık iğne ve tekrardan bir ilmek içerisine 3 adet ikili trabzan uygulaması gerçekleştirilir.
  • Daha sonra her bir ilmeğin başına birer kez olmak şartı ile 3 adet ikili trabzan yapılmalıdır.
  • Tekrardan 2 adet tekli trabzan yapılarak 1 adet sık iğne ve sonraki ilmeğe kaydırma yapılarak kıvrım elde edilir.
  • Yapılan işlemler oluşturulmak istenen fiyonk boyutuna kadar devam ederek bitirme aşamasında 1 ilmeğe sık iğne yapılır.
  • Son ilmeği ilmek kaydırma yapılarak daraltma ipinin kesilme işlemi gerçekleştirilir.
  • İşlemin ardından 3 zincir çekilerek trabzanın dibine batırılır ve ip kesilir.
  • Kesilen fiyonk modeli istenilen modele bir iğne yardımı ile dikilir. 

Tığ İşi Örgü Fiyonk Yapılışı Anlatımlı

Örgü Fiyonk Yapılışı

Bir önceki yazımız olan Örgü Bikini Yapılışı 2023 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ