Kolay Örgüler

Osmanlı Nakışlı Kadife Seccade Yapılışı

Osmanlı Nakışlı Kadife Seccade Yapılışı
Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.

Osmanlı nakışlı kadife seccade yapmak için izlenebilecek birçok yol var. Seccadenin yapım şeklinin çeşitliliği, Osmanlı nakışının çeşitliliğiyle alakalıdır. Öyle ki Osmanlının hemen her döneminde farklı bir işleme tekniği kullanılmış ve çoğunda başarılı olunmuştur. Çok ince bir işçilik gerektiren Osmanlı nakışlı kadife seccadeleri satın almak biraz maliyetli olabilir.

Kolay Osmanlı Nakışlı Kadife Seccade Yapılışı
Kolay Osmanlı Nakışlı Kadife Seccade Yapılışı

Osmanlı Nakışı Nedir?

Osmanlı nakış işi, gelişim temeli Osmanlı zamanlarına dayanan, dönemsel değişim ve akımlara ayrılan, çok çok ince el işçiliğiyle yapılan bir süsleme sanatıdır. Bu süslemeleri her yerde görmek mümkün. Perdelerde, peçetelerde, özel günler için hazırlanan kıyafetlerde, yastıklarda, koltuklarda, havlularda, seccadelerde ve hatta duvara asılan tablolarda hala Osmanlı nakışıyla yapılan süslemeler kullanılıyor.

İslam’daki insan ve hayvan yüzlerinin haram ve günah olarak kabul eden yasak dolayısıyla bu motifler yerlerini çiçek, ağaç, su yolu, Kâbe gibi sonsuz devam eden motiflere bırakmıştır.

Yüzyıllar boyunca kesintisiz devam eden ve gelişen el işlemeleri için sayısız teknik geliştirilmiştir. Bu teknikler kullanılan kumaş, malzeme, ip, iğne, kasnak, ipin sarılma şekli gibi birçok farklıkla ortaya çıkmıştır.

Osmanlı nakışı günümüzde en fazla baş örtüleri ve seccadelerde kullanılıyor. İslam dinin yaşandığı yerlerde ise Osmanlı nakışlı kadife seccadeyi bilmeyen yoktur. Gösterişli görünümüyle işlemeyi bilmeyenlerin bile satın alarak kullandığı seccadelerde en çok kadife kumaş kullanılıyor.

Osmanlı Nakışlı Kadife Seccade Yapılışı

Osmanlı Nakışlı Kadife Seccade İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Osmanlı nakışlı kadife seccade için gerekli malzemeler hangi teknikle işleme yapılacağına bağlı değişecektir. Genellikle kadife ve satene işlenen diva işi tekniği için malzemeler şunlardır:

 • Seccade ölçülerinden dikiş payı kadar fazla uzunlukta kadife
 • Seccadenin arka yüzü için astarlık kumaş
 • İşlemeyi üzerine yapmak için karton
 • Metal iplik
 • İpek iplik
 • Seccadenin içine koymak için elyaf
 • Ayak basılan yerin yıprandıkça değiştirilmesi için uygun renkte dayanıklı kumaş
 • Osmanlı Nakışlı Seccade Yapılışı
 • Öncelikle işlemede kullanılacak ip için hazırlık yapılır.
 • İpek ipin üzerine metal ip spiral gibi sarılır
 • Karton kullanılacak motif şeklinde kesilir, işleme ile kaplanır ve uygulanır.
 • Seccadenin içine elyaf, arkasına astar kesilerek işleme birleştirilir.
 • Son olarak ayaklık kumaşı en alt kısa dikilerek bitirilir.
Osmanlı Nakışlı Kadife Seccade
Osmanlı Nakışlı Kadife Seccade

Herkes Osmanlı Nakışlı Seccade Yapabilir Mi?

Herkes Osmanlı nakışlı seccade yapabilir, ancak ince motor sistemini iyi kullananlar daha hızlı ve rahat yaparlar. Osmanlı nakışlı kadife seccade yapılırken İlk seferde mükemmel sonuç alınması mümkün olmasa da işleme sonrası elde edilen görüntü denemeye değer.

Yeni Model Osmanlı Nakışlı Seccade
Yeni Model Osmanlı Nakışlı Seccade

Kadife İpten Seccade Yapılışı

Kadife İpten Seccade Yapılışı
 • Bebekler İçin Kruvaze Patik Yapımı

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.Bebekler İçin Kruvaze Patik Yapımı Bir önceki yazımız olan Balonlu Çocuk Ceket Yapılışı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz. Kolay ÖrgülerHer gün yeni bir örgü modelini sizinle paylaşmaktayım. Her gün yeni bir örgü modeli öğrenmek için ziyaret ediniz.

  Daha Fazla Oku

 • Balonlu Çocuk Ceket Yapılışı

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.Balonlu çocuk ceketi yapmak isteyenler bir ters bir düz olarak ördükleri ceketin üzerine balon deseni ekleyebilir. Daha kabarık bir model isteyenler 2 ters bir düz olan modeli de tercih edebilirler. Bu durumda istedikleri renk ile ya da renkler ile hırkayı ölmeleri tamamlandıktan sonra üzerine balon desenleri örmeleri mümkündür. Balon desenleri genellikle bakır, […]

  Daha Fazla Oku

 • Arı Kovanı Yelek Yapılışı

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.Arı kovanı modelinde yelek yapmak isteyenlere yönelik birbirinden farklı tarifler bulunsa da orijinal örgü modeline ulaşmak önemlidir. Arı kovanı yelek yapılışı için öncelikle gerekli malzemeleri düzenlemek gerekir. Malzemelere sahip olan kişiler aşağıdaki tarife bağlı kalarak arı kovanı yelek yapabilir. Çoğunlukla bebekler ve çocuklar için yapılan arı kovanı yelek modeli örgü modelleri arasında […]

  Daha Fazla Oku

Bir önceki yazımız olan Tek Renk Seccade Yapılışı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ