Kolay Örgüler

Paleo (Taş devri) Diyeti Nedir?

Paleo (Taş devri) Diyeti Nedir?
Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.

Hanginiz istemez ki zayıf ve fit bir vücuda sahip olmayı.  Hem estetik hem de sağlık olmak açısından fazla kilolardan korunmaya çalışırız. Fakat ne yazık ki istemsizce yenilen gıdalar, hareketsiz yaşam tarız, hamilelik ve doğum sonrası gibi pek çok faktörlere bağlı olarak ister istemez zamanla fazla kilo alınır. Bu kiloları atmanın en önemli yollarından birisi sağlıklı beslenmez bol su ve egzersiz yapmak olur. Ancak halen bu yolla kilo vermeyi başaramıyorsanız en çok tercih edilen Paleo diyet listelerinde birini denmek zorunda kalırsınız. Şimdi sizlere tarihte uygulanan bir tür diyet ve beslenme programından bahsedeceğiniz. Hem etkili hem de sağlıklı sonuçlar veren bu diyet programı le kısa sürede fazla kilolarınızdan kurtulma imkanına sahipsiniz. Bahse konu olan diyet türü Paleo bir diğer ismi ile taş devri diyetidir.

Paleo (Taş devri) Diyeti Nedir?

Taş devri diyeti için tarihin ilk diyeti denilmektedir.  Daha önce denemiş hatta bazılarınızın adını bile yeni duyduğu bu diyetin tarihi Milattan öncesine yani taş devrine dayanıyor. Mağarada yaşayan ilk insanlar tarafından bulunan ve uygulana bu diyet son dönemlerde pek çok yabancı ünlülerin de seneği oldu. Bu diyet ile süt ve sütten yapılmış peynir, krema ve benzeri gıdalar ile bakliyatları, işlenmiş bütün gıdaları hayatınızdan çıkaracaksınız. İ Milattan önce mağarada yaşayan insanlar avcılık ya da toplayıcılık yaparken temin ettiklerin besinler üzerine kurlu olan bu beslenme programı biraz meşşakatlidir, ancak uygulamaya başladıktan sonra asla pes etmeyeceğiniz bir diyet programıdır. Şimdi Paleo diyeti nasıl yapılır gelin birlikte göz atalım.

Paleo Diyeti Nedir?

Paleo Diyeti Nasıl Yapılır / Taş Devri Diyeti Nasıl Yapılır?  

Paleo diyeti nasıl yapılır diyenlerdenseniz ve bu beslenme programını uygulamaya karar verdiyseniz öncesinde bu diyette yemeniz gereken besinler hakkında geniş bir araştırma yapmanız gerekir. Her şeyden önce taş devrinde yaşadığınızı düşünün o zamanlar insanlar ne ile besleniyor diye tarihe küçük bir yolculuk yapın. Diğer diyetlere göre biraz daha organik ve sağlıklı olan bu beslenme programı ile vücudunuzu bazı hastalıklardan da korumuş olacaksınız. Bol miktarda et, sebze mevsim meyveleri ve sudan oluşan   taş devri diyet ile hem et tüketiminizi artıyor hem de tüketeceğiniz besinler bolca protein içermektedir. O halde taş devri ya da Paleo diyeti nasıl yapılır. Bu beslenme programını uygularken neler tüketmeli neler tüketmemeliyiz. İşte detaylar kısaca şunlardır: 

 • Taş devri diyetinde kesinlikle karbonhidrat tüketiminden uzak durmanız gerekiyor
 • Taş devri diyetinde ihtiyaç duyduğunu D vitaminin için her gün aynı saatlerde dışarı güneş ışığına çıkmanız gerekiyor.
 • Kendi pişirdiğinizi yiyecekleri çok fazla pişirmeyin
 • Doğal yollar ile beslenen hayvanların etini yemeğe dikkat edin.  
 • Mısır özü ve Ayçiçek yağı ile kesinlikle yemek yapmayın
 • Antioksidan bakımından zengin olan sarımsak ve soğan gibi gıdaları bolca tüketin
 • Günde bir avuç tuzsuz kavrulmuş kuruyemiş yemeğe özen gösterin (badem, fındık içi ceviz içi olabilir) 

 Taş devri diyetinde kaçınmanız gereken gıdaları kesinlikle tüketmemeniz gerekiyor. Eğer bu besinlerin hayatınızdan çıkarırsanız çok kısa sürede bu beslenme programının etkisi görecek ve arzu ettiğiniz kiloya kavuşacaksınız. Paleo diyetinde uzak durmanız gereken besinler kısaca şunlardır:

 • Şeker glikoz ve fruktozlu mısır şurubu içeren gıdalardan uzak durmanızın önemle vurgularız. Bunlar genellikle içecekler de yer almaktadır. Sofra şekeri hazır şekerlemeler, meyve suyu, meşrubat ve benzeridir.
 • Tahıllarda kesinlikle bu beslenme gurubunda yer almamaktadır. Çavda, makarna, buğday, arpa ve bunlardan yapılmış ekmek ve kurabiyelerden de taş devri diyetinde kesinlikle uzak durmanız gıdalar arasında yer alıyor.
 • Mercimek, fasulye nohut gibi bakliyat gurubundaki besinlere de elveda demelisiniz. 
 • Süt ve krema tam yağlı beyaz peynir gibi süt   ver süt ürünleri de tüketmemelisiniz.
 • Mısır özü yağı, pamuk yağı, Ayçiçek yağı, aspir yağı, soya fasulyesi yağı
 • Ve üzüm çekirdeği yağı gibi bitkisel yağlardan da uzak durun
 • Yapay tatlandırıcılar ve bunlardan yapılan yiyecek ve içecekleri de mümkün olduğunda tüketmemeye özen gösterin 
 • İşlenmiş hazır gıdalarda Paloe diyetinde uzak durmanız gereken besinler arasında yer almaktadır.
 •  Salam sucuk, sosiz gibi işlenmiş gıdalardan uzak durun
PALEO TAŞ DEVRİ DİYETİ

  Yukarıda taş devri diyetinde tüketilmemesi gereken gıdalara yer verdik. Büyük bir kısmınız o halde bu diyette ne tüketilmeli der gibi oluyor. Paleo diyeti et sebze ve meyve dalı bir eslenme programı ile yapılmaktadır. Yani bunların genel o özellikleri ise işlenmemiş ve katkısız olmasıdır. İşte siz Paleo diyetinde tüketmeniz gereken besinler:

 • Tavuk eti kaz eti, hindi, eti sığır eti gibi kırmız ve beyaz et türlerini güvenle tüketebilirsiniz.
 • Karides, mezgit, somon ve alabalık ve kabuklu deniz mahsulleri de Paleo diyetinde yer alan besinler arasında yer alıyor.
 • Organik olmak şartı ile taze köy yumurtası veya omega 3 bakımından zengin olan yumurta türleri (bıldırcın yumurtası da olabilir)
 • Armut, elma, muz, yaban mersini, ahududu, çelek, avokado ve portakal gibi meyveler ile turp patates ve tatlı patates gibi yumrulu b sebzeleri de rahatlıkla tüketebilirsiniz.
 • Fazla olmamak şartı ile fındık, ceviz, vadem kabak çekirdeği
 • Avokado yağı, hakiki sızma zeytin yağı, Hindistan cevizi yağı gibi sağlıklı yağlar
 • Biberi, zerdeçal, deniz tutu soğan ve sarımsak da Paleo diyetinde tüketmeniz gereken besinler arasında yer almaktadır.

Paleo Diyeti Faydaları, Taş Devri Diyeti Faydaları Nelerdir?

 Paleo diyeti yapanlar hızlı bir şekilde kilo verdiğiniz dile getirmektedir. Aynı zamanda protein bakımından zengin gıdalar ile yapıldığından dolayı vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri de diyet sürecinde kaybetmez.  Doygunluğu artırarak açlık ve şeker krizlerinin önüne geçmiş olur. Vitamin ve mineral eksikliklerin gideren taş devri diyeti vücuttaki zararlı   maddeleri de dışarı atar. İltihabı yok edip, kan şekerinizi dengeler.   Paleo diyetini en önemli faydası ise vücudunuzun bağışıklık sistemin i koruyup güçlendirmesidir.  Bu beslenme programında hazır gıdalar yağışlı şekerli ve işlenmiş ve paket gıdalardan uzak duracağınız için vücudunuzun tam ve kaliteli besinler tüketmiş olacaktır. Kısaca doğal ve organik besleneceksiniz. 

Alkali Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır

Paleo Diyeti (Taş Devri Diyeti) Zararları?

 Milattan önce pek çok insan tarafından yapılan bu diyetin zararlı konusunda sizleri bilgilendirmekte fayda vardır. Ancak taş devri diyetinin zararları konusunda net bir bilgiye rastlanılmamıştır. Olası durumlar ve bunlar karşısında temkinli davranmanız için Paleo diyetini zararlı olacağı durumları da bilmeniz sizi açınızdan faydalı olacaktır. Ancak şunu da belirtelim ki tüketmekten uzak duracağınız besinlerin birçok faydası olduğundan dolayı bunlardan vücudunuz alıkoymuş olacaksınız. Paleo diyeti ve buna benzer beslenme programlarında sınırlı besinler tüketeceğinizden dolayı dikkatli olmanızda fayda vardır. En azında makro besinleri yeteri kadar alıp almadığınıza dikkat edin. Aslında Paleo diyetini sadece etle yapılan bir diyet olarak algılamayın. Bu beslenme sırasında sadece kırmızı ve beyaz et tüketimine değil, aynı zamanda sebze ve meyve tüketimine de özen gösterin.  Eğer sadece et tüketimi yaparsanız bu kez de vücudunuzda lif alımı azalacak ve sindirim sistemi ile boşaltım sisteminizde birtakım sorunlar meydana gelecektir. Ayrıca bu diyetin biraz pahalı olduğun ve bütçenizi zorlayacağını da sakın aklınızdan çıkarmayın.

Paleo Diyeti’nde Bilinmesi Gerekenler / Taş Devri Diyetinde Bilinmesi Gerekenler

Paleo diyeti konusunda bileniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır.  Her şeyden önce bu beslenme programı et ağırlıklı ve bazı besinlerde alımını engellendiği için vejerterjanlar, veganlar ve herhangi bir beslenme kısıtlaması olanlar için uygun bir diyet programı değildir. Mutlaka bu diyet sırasında tüketmeniz gereken besinleri küçük porsiyonlar olacak şekilde az miktarda tüketmeye özen gösterin.  Paleo diyetinden en iyi şekilde faydalanmak için sebze, meyve, tohum protein ve yağsız gıdaları tüketmeye özen göstererek kalp sağlığınızı koruyun eğer şeker ve kolesterol varsa bu diyeti uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışın gut hastalığı gibi proteinden kaynaklanan rahatsızlığınız varsa kesinlikle bu diyeti uygulamanız gerekiyor. Aslında Paleo diyeti diğer diyet programlarına göre çok ağırdır. Özellikle besin kısıtlaması olanlar için kesinlikle kendi başına uygulamaması gereken bir diyet türüdür. Bu diyetin daha çabuk etki etmesini istiyorsanız da diğer diyet programlarında olduğu gibi spor ve egzersizlerinizi yapmayı be bol bol su tüketmeyi ihmal etmeyin.  Tüketeceğiniz sebze yemeklerini de mümkün olduğunca az pişirmeye özen gösterin. Günde mutlaka   6 ile 8 saat uyumaya özen gösterin, neskafe ve buna benzeri kahveleri tüketmekten uzak durun. Sadece günde bir bardak filtresiz kahve içmeye özen gösterin.

PALEO vs KETO DİYET

Paleo Diyeti Yapanlar Ortalama Kaç Kilogram Verir?

 Taş devri diyet, mağara diyeti gibi farklı isimler ile anılan Paleo diyeti günümüzde pek çok kişi tarafından sıkı bir şekilde araştırılıp uygulamaya koymuştur. Diyetin temeli işlenmiş hazır gıdaların tüketilmemesine dayanıyor. Tüketilmesi serbest ya da tüketilmemesi gerekenler listesine uygulamanız halinde bu diyeti rahatlıkla yapabilirsiniz. Özellikle beslenme kısıtlamanız yoksa bu diyet tam size göre olacaktır. Ancak diyete başlamadan önce çoğu insan sonucu daha fazla merak etmekte ve Google aram motorlarında Paleo (taş devri) diyeti ile ayda kaç kilo veririm, anahtar kelimesini tarattırmaktadır.  Diyetin aslında en büyük artısı aç kalmadan ve şeker krizine girmeden fazla kilolara veda etmenizdir. Paleo diyeti yapanlar ve bu diyet ile zayıflayanlar arasında yapılan bilimsel çalışmalara göre en düşü 69 en yüksek de 7 kilo verildiği sonucuna saptanmıştır.  Ancak verilecek miktarın insan vücut yapına göre değişkenlik gösterebileceğini de sakın aklınızdan çıkarmayın.  Özellikle otizm hastalığı, obezite, kanser hastalığı, osteoporozlu hastaları, kanser hastaları yaşlılar, şeker hastalar, çocuk kalp hastalıkları gibi sağlık problemleri olanlar ile sporcular için oldukça faydalı olan taş devri beslenme programı ile sağlıklı ve hızlı bir şekilde zayıflama fırsatı bulacaktır.

Paleo Diyeti Listesi Örneği

 Son olarak da denemiş ve etkisini göstermiş Paleo Diyeti Listesi örneği verelim. Aşağıda yer alan sağlıklı ve organik yiyeceklerden oluşan beslenme programı le kısa sürede ideal kilonuza kavuşabilirsiniz.

 Sabah kahvaltısı

 Bir dilim peynir, yağsız omlet 4 adet yeşil zeytin, 2 adet tatlı biber ve 2 çay kaşığı balık yağı tüketebilirsiniz.

Sabah kahvaltısı için bir diğer alternatif: Alternatif sabah kahvaltısında bir adet haşlanmış yumurta, yağsız peynir, yarım avokado ya da bir bardak sıkılmış sebze suyu

Ara öğün: sabah kahvaltısı ile öğlen yemeği artasında kalan ara öğününde ise 2 adet ceviz ya da badem bir bardak şekersiz yeşil çay

Öğle yemeği Bir porsiyon ciğer ya da ızgara et bir adet brokoli çorbası, bir adet brüksel lahana bir tane kapya biber ve 2 tatlı kaşığı balık yağı, bir kâse yoğurt ve buharda pişirilmiş sebze ile ton balıklı salata

Alternatif öğle yemeği mevsim sebzeli bol deniz ürünlü salata

Ara öğün: bir avuç ceviz içi ya da 3 tane badem

Akşam yemeği: bir porsiyon dana et, bir tan büyük boy brkoli ve 2 tane biber küçük bir kâse yoğurt, 2 çay kaşığı balık yağı, bir tane dew mevsim meyvesi

Alternatif akşam yemeği etli ya da sebzeli sote bol yeşillikli mesim salata, kreviz ya da 2 tane Brüksel lahanası

 • 2023 Model Banyo Asma Tavan Modelleri

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.2023 banyo asma tavan örnekleri popülariteye göre en çok tercih edilenleri kapsar. 2.023 yılında daha minimal asma tavanlar tercih edilirken ışıklandırmaya da önem verilmektedir. Yapmak hem daha şık bir görüntü sunarken hem de atmosferin tamamen değişmesini sağlar. Dolayısıyla banyodaki döşemeler ve dekorlar değiştirilme dahi asma tavanın ışığı değiştirildiği takdirde büyük bir fark…

  Daha Fazla Oku

 • Düğümsüz Etamin İşleme Tekniği Nasıl yapılır?

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.Düğümsüz etamin işleme tekniği son derece kolay bir tekniktir. Bunun için hem el yatkınlığı hem de deneme yanılma yöntemleri gerekir. Düğümsüz etamin yapmak isteyenler düğüm atmadan bitirmeyi de öğrenmelidir. Düğümsüz etamin yönteminde ip sadece kıvrılarak kullanılır ve iğneye geçirildikten sonra düğüm atılmaz. Etamin Nedir? Etamin temelde bir kumaş türüdür. Etamin kanaviçe yapılabilmesi…

  Daha Fazla Oku

 • Düğmeli Ata Yeleği Yapılışı

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.Düğmeli Ata Yeleği Yapılışı Ata yeleği tarifi yapmak için gerekli malzemelere ulaşmak gerekir. Malzemeler elde dildikten hemen sonra örgü aşamasına geçiş yapılabilir. Düğmeli ata yeleği yapabilmek için daha önceden haraşo tekniğini denemek de önemlidir. Düğmeli ata yeleği yapmak isteyenler uygun ip, şiş ve tekniğe sahip oldukları sürece yeleği kısa sürede tamamlayabilir. Düğmeli…

  Daha Fazla Oku

Bir önceki yazımız olan Şeyda Coşkun Diyeti ile 3 Günde 4 Kilo Ver başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ