Kolay Örgüler

Patik Süslemelerinde Yapılacak Çiçek Modelleri

Patik Süslemelerinde Yapılacak Çiçek Modelleri
Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.

Patik süslemelerinde yapılacak çiçek modelleri her zaman için sıklıkla dikkat çeker. Kadın giyim alanlarında çiçek figürleri sürekli olarak ilgi ile tercih edilir. Örgü dünyasında da yıllardır farklı modellerde çiçek örgüler süs olarak kullanılmıştır. Kadınların patik çeşitlerini sıklıkla kullanırlar. Bu yüzden de sürekli kullandıkları patik çeşitlerinde estetik görünüm kadınlar için değerlidir. Günümüzde de patik çeşitleri için çoğu zaman çiçek süs örgü çeşitleri kullanılır. Genel olarak günümüzde patik süslemelerinde yapılacak çiçek modelleri listelerinden en çok tercih edilen modeller; papatya ve gül oluyor. Son zamanlarda örgü türlerinde hem estetik olarak dikkat çeken hem de pratik olarak yapılan bilen çeşitler tercih edilir. Hem papatya modeli hem de gül modeli sıklıkla örgü süs çeşitlerinde ön planda yer alır.

Her Dönem Dikkat Çeken Gül Örgüsü Patik Süsü

Genellikle son yıllarda patik çeşitlerinde örgü süsü olarak gül örgüsü yer alıyor. Gül örgüsünün yapımı oldukça kolaydır. Öncelikli olarak ince yapılı ip çeşitlerinden birisi patik süsü için tercih edilir. İp renk tercihlerinde genellikle patik ile aynı renkler tercih edilir. Tığ olarak ise 2 numara tercih edilir. Patik süs modellerinin yaparken ip türlerine göre tığ çeşitlerine karar verilmesi en doğru karar olur.

Genel olarak patik süslemelerinde yapılacak çiçek modelleri arasından gül modeli yapımı şu şekilde oluyor;

  • İlk önce 50 zincir çekilir.
  • Tığ başından 4. zincir ortasına tığ ile ikili trabzan çekilir.
  • Yeniden 4 zincir çekilir.
  • 4. zincire yine ikili trabzan zinciri yapılır. Bu aşamada yuva oluşuyor.
  • Son olarak hiç zincir çekmeden yuvadan 4. zinciri için yine ikili trabzan çekilir.
  • 50. Zincirin tamamlanması ile yuvalar halinde olan örgü ters çevrilir. Aynı işlemler ters örgü üzerinde de uygulanır.

Sürekli olarak bu aşamaların uygulanması ile istenilen gül süs modeli oluşur.

Gül Örgüsü Patik Süsü Nasıl Takılır?

Gül örgüsü süsünü yapmak kadar patiğe takma işlemi de pratik olarak sağlanır. Hem yapımının hem de patiğe takmasının kolay olması ile patik süslemelerinde yapılacak çiçek modelleri arasından gül modeli her zaman tercih edilir. Gül modelinin patiğe takılması için patiğe takılacak olan yerde tığın geçeceği kadar genişliğinde yerin oluşması gerekir. Gül modelinin alt kısmı tığa geçirilir. Ardından tığ ile patik süs yerine zincir atılır. Zincir ile de süs patiğe yerleşmiş oluyor.

Patik Süslemesi İçin Çiçek Yapımı

Bir önceki yazımız olan Beş Şişle Patik Yapımı başlıklı makalemizde Beş Şişle Patik Yapımı, Çiçekli beş şiş patik modelleri ve kolay patik yapımı hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ