Kolay Örgüler

Petek Örgü Yapılışı

Petek Örgü Yapılışı
Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.

Petek örgü yapılışı örgü modelleri arasında en çok tercih edilen ve yapımı kolay olan modellerden birisidir. Bu modeli istediğiniz her ürün için uygulayabilirsiniz. Şık ve zarif görüntüsü ile kullandığınız ipin daha canlı durmasına yardımcı olacaktır. Sizi zorlamadan, yormadan yapabileceğiniz petek örgü modelini sevdiklerinize, ailenize hediye de edebilirsiniz. Kendi çeyizinize, kızınızın çeyizine de petek örgü modeli yapabilirsiniz. Petek örgü yapılışı öğrenildikten sonra çantalar, hırkalar, yelekler, battaniyeler yapılabilir. Bebek yeleklerinde de kullanabileceğiniz bu modeller bebeklerinizin kışın soğuğundan koruyarak sıcak kalmasını sağlayacaktır. Petek örgü bebek modeli ile yapılan yelekler ile bebeğin hasta olmayacaktır. Özellikle bu yelekler alerji olan bebekler için örülebilir.

Petek Örgü Modeli Nasıl Yapılır?

Petek örgü yapılışı konusunda en ufak fikriniz bile yoksa endişe etmenize gerek yoktur. Petek örgü modelinin yapılışını adımlar ile size anlatacağınız ve kolaylıkla petek örgü modelini kavrayacaksınız.

 • İlk olarak haroşa dediğimiz örgü ile başlıyoruz.
 • Yani ilk sıra düz örgü olacak şekilde belirlenen sayıda düz örgü örülüyor.
 • Ardından ise örgünün kenarında yer alan kenar ilmekten sonra 2 ilmeği sağ şiş yardımı ile sağa doğru çapraz bir şeklide aktarıyoruz.
 • Çaprazladığımız ilmekler sol şişe alınarak tekrar düz örülüyor.
 • Yanında yer alan 2 ilmek bu kez sol şiş yardımı ile sola doğru çaprazlanıyor ve sol şişe alınıp tekrar düz örgü ile örülüyor.
 • Ardından modelin arka yüzüne geçiliyor ve arkada yer alan sıralar ters örgü ile örülüyor.
 • Arka yüzde yer alan sıralardan ikinci sıra ve daha sonraki sıralar birinci sırada sağa çaprazlanarak ilmekler sola olacak şekilde örülüyor.
 • Sola doğru çaprazladığımız ilmekler sağa çaprazlanıp örülerek peteklerin oluşması sağlanıyor.
 • Ardından da bu işlemler sırası ile takip edilerek devam ettiriliyor.
 • İstediğiniz boyuta ya da ürüne ulaşana kadar aynı işlemi tekrar ettirin. Bir battaniye örüyor iseniz daha fazla sıra örmeniz gerekecektir. İstediğiniz boyuta geldiğinde ilmeği atın, kesin ve bitirin. Petek örgü modeliniz hazır olmuş olacaktır.

Petek Örgü Modeli Yapılışı

Petek Örgü Modeli Yapılışı
 • İşlemeli Seccade Modelleri

  İşlemeli Seccade Modelleri

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.İşlemeli seccade modelleri her ne kadar eskisi kadar kullanılmasa da hala unutulmuş sayılmazlar. Özellikle geleneklerine bağlı kalmak ve kendinden sonraki nesillere aktarmak isteyenlerin diri tutmaya çalıştığı işlemeler en çok çeyiz sandıklarında görülür oldu. İbadet ederken ruhun daha doygun bir hisle hareket etmesi için özenli araç gereçlerin kullanılmasının önemi unutulmamalı. Yeni nesil gençler, […]

  Daha Fazla Oku

 • Efsane Torba Çanta Yapılışı

  Efsane Torba Çanta Yapılışı

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.Efsane torba çanta geniş ve spor görüntüsü ile daha çok genç kızların gönlünü fethediyor. İster kahve içmeye çıkarken ister markete giderken ister de plaj çantası olarak kullanılabilecek efsane torba çanta, daha uzun yıllar konuşulacak görünüyor. Efsane Torba Çanta Nasıl Yapılır? Efsane torba çantanın yapılışı diğer çanta tabanlarından biraz farklı başlanılıyor. Kullanılan ipin […]

  Daha Fazla Oku

 • İğne Oyası Gibi Tığ Oyası

  İğne Oyası Gibi Tığ Oyası

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.İğne oyası tadında bir oya yapımını anlatacağım. Namaz örtülerine, fularlara, mevlüt örtülerine yazma kenarlarına çok yakışan bir oya. Hiç ütülenmediği halde kalıp gibi duran bir oya. Çok Güzel İğne Oyası Yapımı Bir önceki yazımız olan Anlatımlı İğne Oyası Modelleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz. Kolay ÖrgülerHer gün yeni bir örgü modelini sizinle […]

  Daha Fazla Oku

Bir önceki yazımız olan Su Yolu Örgü Modeli Yapılışı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ