Kolay Örgüler

Petek Örgü Yapılışı

Petek Örgü Yapılışı

Petek örgü yapılışı örgü modelleri arasında en çok tercih edilen ve yapımı kolay olan modellerden birisidir. Bu modeli istediğiniz her ürün için uygulayabilirsiniz. Şık ve zarif görüntüsü ile kullandığınız ipin daha canlı durmasına yardımcı olacaktır. Sizi zorlamadan, yormadan yapabileceğiniz petek örgü modelini sevdiklerinize, ailenize hediye de edebilirsiniz. Kendi çeyizinize, kızınızın çeyizine de petek örgü modeli yapabilirsiniz. Petek örgü yapılışı öğrenildikten sonra çantalar, hırkalar, yelekler, battaniyeler yapılabilir. Bebek yeleklerinde de kullanabileceğiniz bu modeller bebeklerinizin kışın soğuğundan koruyarak sıcak kalmasını sağlayacaktır. Petek örgü bebek modeli ile yapılan yelekler ile bebeğin hasta olmayacaktır. Özellikle bu yelekler alerji olan bebekler için örülebilir.

Petek Örgü Modeli Nasıl Yapılır?

Petek örgü yapılışı konusunda en ufak fikriniz bile yoksa endişe etmenize gerek yoktur. Petek örgü modelinin yapılışını adımlar ile size anlatacağınız ve kolaylıkla petek örgü modelini kavrayacaksınız.

  • İlk olarak haroşa dediğimiz örgü ile başlıyoruz.
  • Yani ilk sıra düz örgü olacak şekilde belirlenen sayıda düz örgü örülüyor.
  • Ardından ise örgünün kenarında yer alan kenar ilmekten sonra 2 ilmeği sağ şiş yardımı ile sağa doğru çapraz bir şeklide aktarıyoruz.
  • Çaprazladığımız ilmekler sol şişe alınarak tekrar düz örülüyor.
  • Yanında yer alan 2 ilmek bu kez sol şiş yardımı ile sola doğru çaprazlanıyor ve sol şişe alınıp tekrar düz örgü ile örülüyor.
  • Ardından modelin arka yüzüne geçiliyor ve arkada yer alan sıralar ters örgü ile örülüyor.
  • Arka yüzde yer alan sıralardan ikinci sıra ve daha sonraki sıralar birinci sırada sağa çaprazlanarak ilmekler sola olacak şekilde örülüyor.
  • Sola doğru çaprazladığımız ilmekler sağa çaprazlanıp örülerek peteklerin oluşması sağlanıyor.
  • Ardından da bu işlemler sırası ile takip edilerek devam ettiriliyor.
  • İstediğiniz boyuta ya da ürüne ulaşana kadar aynı işlemi tekrar ettirin. Bir battaniye örüyor iseniz daha fazla sıra örmeniz gerekecektir. İstediğiniz boyuta geldiğinde ilmeği atın, kesin ve bitirin. Petek örgü modeliniz hazır olmuş olacaktır.

Petek Örgü Modeli Yapılışı

Petek Örgü Modeli Yapılışı

Bir önceki yazımız olan Penye İpten Sırt Çantası Yapılışı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
8 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Pin8
Paylaş
Paylaş