Kolay Örgüler

Petek Örgü Yapılışı

Petek Örgü Yapılışı
Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.

Petek örgü yapılışı örgü modelleri arasında en çok tercih edilen ve yapımı kolay olan modellerden birisidir. Bu modeli istediğiniz her ürün için uygulayabilirsiniz. Şık ve zarif görüntüsü ile kullandığınız ipin daha canlı durmasına yardımcı olacaktır. Sizi zorlamadan, yormadan yapabileceğiniz petek örgü modelini sevdiklerinize, ailenize hediye de edebilirsiniz. Kendi çeyizinize, kızınızın çeyizine de petek örgü modeli yapabilirsiniz. Petek örgü yapılışı öğrenildikten sonra çantalar, hırkalar, yelekler, battaniyeler yapılabilir. Bebek yeleklerinde de kullanabileceğiniz bu modeller bebeklerinizin kışın soğuğundan koruyarak sıcak kalmasını sağlayacaktır. Petek örgü bebek modeli ile yapılan yelekler ile bebeğin hasta olmayacaktır. Özellikle bu yelekler alerji olan bebekler için örülebilir.

Petek Örgü Modeli Nasıl Yapılır?

Petek örgü yapılışı konusunda en ufak fikriniz bile yoksa endişe etmenize gerek yoktur. Petek örgü modelinin yapılışını adımlar ile size anlatacağınız ve kolaylıkla petek örgü modelini kavrayacaksınız.

 • İlk olarak haroşa dediğimiz örgü ile başlıyoruz.
 • Yani ilk sıra düz örgü olacak şekilde belirlenen sayıda düz örgü örülüyor.
 • Ardından ise örgünün kenarında yer alan kenar ilmekten sonra 2 ilmeği sağ şiş yardımı ile sağa doğru çapraz bir şeklide aktarıyoruz.
 • Çaprazladığımız ilmekler sol şişe alınarak tekrar düz örülüyor.
 • Yanında yer alan 2 ilmek bu kez sol şiş yardımı ile sola doğru çaprazlanıyor ve sol şişe alınıp tekrar düz örgü ile örülüyor.
 • Ardından modelin arka yüzüne geçiliyor ve arkada yer alan sıralar ters örgü ile örülüyor.
 • Arka yüzde yer alan sıralardan ikinci sıra ve daha sonraki sıralar birinci sırada sağa çaprazlanarak ilmekler sola olacak şekilde örülüyor.
 • Sola doğru çaprazladığımız ilmekler sağa çaprazlanıp örülerek peteklerin oluşması sağlanıyor.
 • Ardından da bu işlemler sırası ile takip edilerek devam ettiriliyor.
 • İstediğiniz boyuta ya da ürüne ulaşana kadar aynı işlemi tekrar ettirin. Bir battaniye örüyor iseniz daha fazla sıra örmeniz gerekecektir. İstediğiniz boyuta geldiğinde ilmeği atın, kesin ve bitirin. Petek örgü modeliniz hazır olmuş olacaktır.

Petek Örgü Modeli Yapılışı

Petek Örgü Modeli Yapılışı
 • 2023 Model Banyo Asma Tavan Modelleri

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.2023 banyo asma tavan örnekleri popülariteye göre en çok tercih edilenleri kapsar. 2.023 yılında daha minimal asma tavanlar tercih edilirken ışıklandırmaya da önem verilmektedir. Yapmak hem daha şık bir görüntü sunarken hem de atmosferin tamamen değişmesini sağlar. Dolayısıyla banyodaki döşemeler ve dekorlar değiştirilme dahi asma tavanın ışığı değiştirildiği takdirde büyük bir fark…

  Daha Fazla Oku

 • Düğümsüz Etamin İşleme Tekniği Nasıl yapılır?

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.Düğümsüz etamin işleme tekniği son derece kolay bir tekniktir. Bunun için hem el yatkınlığı hem de deneme yanılma yöntemleri gerekir. Düğümsüz etamin yapmak isteyenler düğüm atmadan bitirmeyi de öğrenmelidir. Düğümsüz etamin yönteminde ip sadece kıvrılarak kullanılır ve iğneye geçirildikten sonra düğüm atılmaz. Etamin Nedir? Etamin temelde bir kumaş türüdür. Etamin kanaviçe yapılabilmesi…

  Daha Fazla Oku

 • Düğmeli Ata Yeleği Yapılışı

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.Düğmeli Ata Yeleği Yapılışı Ata yeleği tarifi yapmak için gerekli malzemelere ulaşmak gerekir. Malzemeler elde dildikten hemen sonra örgü aşamasına geçiş yapılabilir. Düğmeli ata yeleği yapabilmek için daha önceden haraşo tekniğini denemek de önemlidir. Düğmeli ata yeleği yapmak isteyenler uygun ip, şiş ve tekniğe sahip oldukları sürece yeleği kısa sürede tamamlayabilir. Düğmeli…

  Daha Fazla Oku

Bir önceki yazımız olan Örgü Bikini Yapılışı 2023 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ