Kolay Örgüler

Pofidik Battaniye Yapılışı

Pofidik Battaniye Yapılışı

Örgü örmek, pek çok insan için günün stresinden kurtulmak ve de şarj olmak anlamına gelir. Özellikle örülen ürünlerin güzel olması ve güzel bir sonuca ulaşması kişilerde büyük bir haz ve mutluluk duygusu uyandırır. Son zamanlarda ise pofidik battaniyeler oldukça trend bir hale gelmiştir. Bu battaniyelerin görselliği diğer battaniyelere oranla daha dikkat çekici olduğu için pek çok kişi pofidik battaniye yapımı konusunda bilgi almak ister. Pofidik battaniyeler bebekler için uygundur. Eğer şiş ve tığ kullanmadan bu battaniye modelinden yapmak isterseniz, yapım aşamalarını tek tek uygulayarak harika bir battaniye yapabilirsiniz. Üstelik bu battaniyeyi yapmak çok kısa vaktinizi alacağı gibi hemen kullanmaya da başlayabileceksiniz.

kolay battaniye yapi mi
kolay battaniye yapimi

Hasır Model Pofidik Battaniye Yapım Aşamaları

  • Öncelikle pofidik battaniye yapımı için doğru ipin seçimini yapmamız lazım, burada alizenin puffy adındaki ipini kullanabilirsiniz. Bu yumaktan 5 adet almanız yeterli olacaktır. (ip özel olarak hiç örgü bilmeyen kimseler için hazır olarak tasarlanmıştır)
  • Pofidik battaniye ipinde hazır ilmekler mevcuttur, battaniyenin ilk yapım aşamasında ipi biraz uzun tutmanız gerekir(5cm kadar) bunun için ilk ilmeği koparabilirsiniz.
  • Bebek battaniyesi için 50 ilmek ile örme işlemine başlamamız gerekir, ilmekleri çift olarak saymamız gerekiyor.
  • 50 ilmeği sayıp bıraktıktan sonra 51. Ve 52. İlmeği elimizle sağdaki ilmeğin üzerine soldaki ilmeği alıp çapraz yapıyoruz, akabinde sayıp bıraktığımız ilmekten bir adet alıp çapraz yaptığımız sağ ilmeğin içerisinden geçiriyoruz ve bir sonraki ilmeği de alarak sol ilmeğin içinden geçiriyoruz.
  • İki ilmek olarak çalıştığımız için bir diğer iki ilmeği de elimize alıyoruz ve arkadaki ilmekleri de ilk yaptığımız gibi içinden geçiriyoruz. İlk sıra için sürekli aynı tekniği yapıyoruz.
  • İlk sıranın bitiminde en sonda kalan ilmeği örmeyip boş bırakıyoruz.  Daha sonraki iki ilmek ile örgümüze devam ediyoruz.
  • Geri dönüşlerde her zaman sağdan sola değil, soldan sağa örmemiz gerekiyor. Ve bu şekilde ikinci sırayı da bitiriyoruz.
  • Aynı şekilde devam ederek 5 yumağı bitiriyoruz ve son olarak ilmeğin içinden ipi geçirip düğüm atıyoruz. Kolay pofidik battaniye yapımı burada sona eriyor.

İşin püf noktası; Bu modeli yaparken ilmek atlamamaya özen göstermemiz gerekiyor, bunun dışında son ilmeği boş bırakmamız gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Kum Boncuktan Namaz Örtüsü Yapımı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
anne bebek