Kolay Örgüler

Seccade Dikimi Nasıl Yapılır

Seccade Dikimi Nasıl Yapılır
Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.

Seccade dikimi yüzyıllardan beri genellikle kadınlar tarafından yapılan bazen gelir kapısına dönüşebilen bir el işidir. Seccade dikimi hem yapımının çok kolay olması hem de seccadenin çok kullanılabilir bir ürün olması hemen hemen herkes tarafından yapılan veya yapılmak istenen bir aktivite haline gelmiştir.

Seccade Dikimi Aşamaları Nelerdir?

Seccade dikiminin aşamaları sadece birkaç cümle ile açıklanabilecek kadar kolay. Detaylandırılması gereken seccadenin dikimi değil seccade için kullanılacak işleme eklenti veya süsleme yapıları.

Kullanılabilecek veya dikilebilecek bütün seccadeler hemen hemen aynı yöntemle aynı işlemlerle oluşturuluyor. Ortalama ve sıradan bir seccade dikimi aşağıdaki gibidir:

 • Öncelikle seccade için ön yüzde kullanacağımız kumaş her neyse (kadife, etamin, saten, keçe, orlon…) 130X80 ölçülerinde kesilerek hazırlanır.
 • Ön yüze işleme detay veya süsleme yapılacaksa bu etapta bitirilmiş olmalı.
 • Ön yüz hazır hale geldikten sonra astar için kullanılacak malzeme ile ve araya getirilmesi gereken elyafla birleştirilir.
 • Etrafı dikilen seccade hazır hale gelmiş olur.
Seccade Dikimi Nasıl Yapılır
Seccade Dikimi Nasıl Yapılır

Seccade Dikimi Nasıl Öğrenilir?

Seccade dikimi eskiden dikiş hocaları tarafından mahalle kurslarında ya da evlerde anneler aracılığıyla kızların öğretilirdi. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte internette her alanla ilgili çeşitli öğretici videolar bulunabiliyor.

Seccade dikiminin de tüm ayrıntılılarıyla anlatıldığı videolar internetten izleyerek öğrenilebilmesi mümkün. Ancak yüz yüze eğitim alarak öğrenmek isteniyorsa Millî Eğitim Bakanlığı’na ait halk eğitim merkezlerinde dikiş kursları ücretsiz olarak kullanılabilir.

Seccade Dikimi
Seccade Dikimi

Seccade Dikimi İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Seccade dikimi için gerekli malzemeler hemen hemen tüm mefruşat ürünü satan iş yerlerinde ve tuhafiyelerde bulunabilir. İnternet üzerinden de araştırarak bu ürünleri daha uyguna bulabilir ve ürün çeşitliliğinin fazlalığından kullanılabilir.

Basit bir seccade dikimi için gerekli malzemeler şunlardır:

 • Ön yüzde kullanmak üzere kadife, saten, keçe, pamuklu kumaş gibi dikilebilir ve yıkanabilir kumaş türlerinden 130 x 80 ölçülerinde kumaş.
 • Arka yüz için astarlık kumaş ya da ön yüzle aynı kumaştan ve aynı ölçüde kesilecek parça.
 • Kullanılacak kumaşla aynı renkte dikiş ipi
 • İşleme veya süsleme sırasında kullanılacak güpür, dantel, nakış ipi, boncuk, hazır aplikeler veya kasnak gibi yardımcı ürünler
 • Seccadenin içerisine geçirmek için metrelik elyaf 130 x 80 ölçülerinde
 • Tercihe göre ayak kısmına geçirilecek dayanıklı pamuklu kumaş
Yeni Model Seccade Dikimi Nasıl Yapılır
Yeni Model Seccade Dikimi Nasıl Yapılır

Evde Kolay Seccade Dikimi

Evde Kolay Seccade Dikimi
 • Bebekler İçin Kruvaze Patik Yapımı

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.Bebekler İçin Kruvaze Patik Yapımı Bir önceki yazımız olan Balonlu Çocuk Ceket Yapılışı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz. Kolay ÖrgülerHer gün yeni bir örgü modelini sizinle paylaşmaktayım. Her gün yeni bir örgü modeli öğrenmek için ziyaret ediniz.

  Daha Fazla Oku

 • Balonlu Çocuk Ceket Yapılışı

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.Balonlu çocuk ceketi yapmak isteyenler bir ters bir düz olarak ördükleri ceketin üzerine balon deseni ekleyebilir. Daha kabarık bir model isteyenler 2 ters bir düz olan modeli de tercih edebilirler. Bu durumda istedikleri renk ile ya da renkler ile hırkayı ölmeleri tamamlandıktan sonra üzerine balon desenleri örmeleri mümkündür. Balon desenleri genellikle bakır, […]

  Daha Fazla Oku

 • Arı Kovanı Yelek Yapılışı

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.Arı kovanı modelinde yelek yapmak isteyenlere yönelik birbirinden farklı tarifler bulunsa da orijinal örgü modeline ulaşmak önemlidir. Arı kovanı yelek yapılışı için öncelikle gerekli malzemeleri düzenlemek gerekir. Malzemelere sahip olan kişiler aşağıdaki tarife bağlı kalarak arı kovanı yelek yapabilir. Çoğunlukla bebekler ve çocuklar için yapılan arı kovanı yelek modeli örgü modelleri arasında […]

  Daha Fazla Oku

Bir önceki yazımız olan Orlon İpten Seccade Yapılışı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ